Kovačická insita v Ríme

Pri príležitosti zápisu kovačického insitného umenia do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO včera na veľvyslanectve Slovenskej republiky v Ríme otvorili výstavu s názvom Dobrý hlas sa ďaleko počuje podľa názvu obrazu Pavla Hajka, kovačického insitného maliara. Výstavu spoločne otvorili Juraj Blanár, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky, Marko Djurić, minister zahraničných vecí Srbskej republiky a talianska viceministerka zahraničných vecí a medzinárodnej spolupráce Maria Tripodiová. Dvaja ministri spoločne odhalili aj obraz namaľovaný na počesť storočnice narodenia Zuzany Chalupovej, najznámejšej kovačickej insitnej maliarky, autormi ktorého sú piati maliari: Pavel Hajko, Vieroslava Svetlík, Marína Petríková, Eva Hrková a Klara Babka.

 

Kovačická insita v Ríme

 

Unikátna expozícia sa zrodila vďaka slovenským umelcom z Kovačice a galéristovi Pavlovi Babkovi, ktorého celoživotným úsilím je zachovávať tento jedinečný umelecký prejav, ktorý presiahol hranice Slovenska a Srbska do celého sveta. „Tento úspech je príkladom efektívnej medzinárodnej spolupráce na multilaterálnej úrovni a výsledok silného slovensko-srbského priateľstva,"– povedal J. Blanár. Podľa šéfa slovenskej diplomacie tento unikátny zápis nás spája o to viac, že slovensko-srbské dedičstvo vyjadrené kovačickým umením, je teraz dedičstvom všetkých na svete. Podľa ministra Đurića tento úspech symbolizuje stáročné harmonické a bratské srbsko-slovenské vzťahy.

 

Foto: Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR

 

Foto: Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR

 

Foto: Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR

 

Foto: Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR

 

Prítomných na vernisáži privítala slovenská veľvyslankyňa v Taliansku Karla Matiaško Wursterová. Prostredníctvom tejto výstavy chceme talianskej verejnosti povedať príbeh o priateľstve dvoch národov, slovenského a srbského, a o blízkosti ich kultúr. Aj touto výstavou a prostredníctvom umenia, chceme prispieť k upevneniu spolupráce a bilaterálnych vzťahov dvoch krajín. Povedala slovenská veľvyslankyňa.

Nehmotné kultúrne dedičstvo je dôležitým pilierom pre vytváranie a ochranu kultúrnej identity každej krajiny a najmä v dnešnom multikultúrnom svete. Je na nás, aby sme ochránili národné tradície a kultúru a zachovávali ich pre budúce pokolenia.

 

Kovačická insita v Ríme

 

Kovačická insita v Ríme

 

Kovačická insita v Ríme

 

Na vernisáži boli prítomné tri maliarky: Vieroslava Svetlík, Klara Babka a Marína Petríková. Vernisáž hudobne ozvláštnil prof. Mgr. Juraj Hamar, CSc. hrou na fujare a nechýbala ani píšťala – "frula" zo Srbska.

 

Katarína Pucovská

 

You have no rights to post comments

urad

Letmo

Mariena Czoczeková-Eichardtová (1892-1972)
...
Vankúšik pod hlavou
budem mať zo žiaľov;
na rakve kvietky –
to budú spomienky.
A plachty z bôľu
skryjú družku svoju.
Boli sme, bôľ a ja,
boli sme druhovia,
spolu sme chodili
cez žitia údolia.

Nebo ma oplače
pokropí ma lejak,
na cintorín odprevadí
studený severák.

(úryvok z básne Môj pohreb)

 

Posledné články