Srpska pravoslavna crkva

„Sretnimo se na Sretenje": Dve tváre Srbska a zápas o budúcnosť

Dnešný sviatok Sretenje, deň štátnosti Srbska, tentoraz nebol len dňom osláv, ale aj symbolom rozdelenia spoločnosti, ktoré sa prejavilo na dvoch miestach – v Kragujevci a v Sriemskej Mitrovici. Na jednej strane stáli tisíce študentov a občanov, ktorí sa pred niekoľkými dňami vydali na 150 kilometrový pochod pešo z Belehradu, Nového Sadu, Nišu a ďalších miest do Kragujevca, aby vyjadrili svoj nesúhlas s korupciou a nespravodlivosťou v krajine a tragédiou, ktorá si v Novom Sade vyžiadala 15 obetí. MTS oznámila, že v Kragujevci na protestnom zhromaždení bolo aktivovaných 276 766 mobilných telefónov. Tento pochod a zhromaždenie neboli teda len aktom protestu, ale aj jasným prejavom solidarity a spolupatričnosti, keď miestni obyvatelia na trase poskytovali študentom jedlo a vodu, povzbudzovali ich a pridávali sa k nim. V Kragujevci ich čakalo prijatie hodné hrdinov – červený koberec, medaily a spev, no predovšetkým odhodlanie pokračovať v boji za spravodlivosť. Na druhej strane, v Sriemskej Mitrovici sa odohrával politický míting organizovaný prezidentom Aleksandrom Vučićom a jeho vládnucou koalíciou. Oficiálnym cieľom bolo predstavenie Deklarácie o Vojvodine, no hlavná pozornosť sa sústredila na ostré slová namierené proti protestujúcim a ich údajným zahraničným podporovateľom. Prezident varoval pred „farebnou revolúciou" a pokusmi o destabilizáciu Srbska, pričom protesty vníma ako organizovaný útok na štát.

 

„Sretnimo se na Sretenje": Dve tváre Srbska a zápas o budúcnosť

 

Rozdelenie krajiny dnes bolo viac než hmatateľné – v Sriemskej Mitrovici rezonovali slová o hrozbách a obavách z chaosu, zatiaľ čo v Kragujevci vládla atmosféra spolupatričnosti, odhodlania a nádeje.

Študenti, ktorí sa rozhodli vyjsť do ulíc žiadajú zodpovednosť a transparentnosť. Tragédia v Novom Sade pre nich nie je len obyčajným incidentom, ale dôsledkom systému, v ktorom sa moc sústreďuje v rukách malej elity, kde korupcia prekvitá a kde spravodlivosť zostáva len prázdnym slovom. Naopak, vláda vidí v študentských protestoch pokus o podkopanie jej autority a rozbitie jednoty štátu.

Tieto dve strany, dve tváre Srbska, stoja proti sebe a otázkou zostáva, ako sa bude vyvíjať ďalší osud krajiny. Či sa bude o sviatku Sretenje 2025 v budúcnosti hovoriť ako o dni, keď študenti s podporou obyvateľstva Srbska vybojovali zmenu?

Jedno je isté – v Srbsku sa rodí nová kapitola dejín a to, akým smerom sa vydá, bude závisieť nielen od protestujúcich študentov, ale aj od celej spoločnosti a jej schopnosti postaviť sa na stranu pravde a spravodlivosti, nech už je akákoľvek.

Len aby budúcim generáciám bolo lepšie!

 

Katarína Pucovská

 

You have no rights to post comments

urad

Letmo

Mariena Czoczeková-Eichardtová (1892-1972)
...
Vankúšik pod hlavou
budem mať zo žiaľov;
na rakve kvietky –
to budú spomienky.
A plachty z bôľu
skryjú družku svoju.
Boli sme, bôľ a ja,
boli sme druhovia,
spolu sme chodili
cez žitia údolia.

Nebo ma oplače
pokropí ma lejak,
na cintorín odprevadí
studený severák.

(úryvok z básne Môj pohreb)

 

Posledné články