V dňoch 7. až 9. októbra 2024 sa uskutočnila návšteva žiakov Základnej školy Ľudovíta Štúra z Kysáča v Srbsku na Lýceu Jozefa Gregora Tajovského v Nadlaku v Rumunsku. Toto stretnutie prebehlo v rámci projektu „Škola mladých Štúrovcov", ktorý finančne podporil Úrad Slovákov žijúcich v zahraničí. Cieľom projektu je vzdelávacia a kultúrna výmena, ktorá má posilniť väzby a národné povedomie medzi slovenskými deťmi zo Srbska a Rumunska. Projekt „Škola mladých Štúrovcov" podporuje slovenský jazyk a kultúru medzi mladými Slovákmi žijúcimi v zahraničí. Počas návštevy si žiaci mohli vyskúšať slovenské tance v detskom folklórnom súbore Salašan a pripravili si tradičné šišky. Zavítali tiež do Etno domu v Nadlaku a Evanjelického kostola, kde spoznali históriu Slovákov na Dolnej zemi.
Odchod kysáčskych žiakov spred ZŠ do Nadlaku
Nadlak 2024, spoločná fotka detí pred Lýceom
Program detí v Nadlaku
Návšteva evanjelického kostola v Nadlaku
Privítanie detí z Nadlaku v Kysáči
Program detí z Nadlaku v Kysáči
Návšteva Nového Sadu
Návšteva etno domu v Kysáči
Kysáčski žiaci navštívili aj hodiny v rumunskom školskom systéme, kde mali možnosť pozorovať rozdiely a podobnosti vo výučbe. Spätná návšteva žiakov z Rumunska sa uskutočnila v dňoch 22. až 24. októbra 2024. Program zahŕňal prehliadku Nového Sadu, ktorá obohatila ich pohľad na život v Srbsku.
Žiaci z Nadlaku mali v Kysáči príležitosť zúčastniť sa na každodenných školských aktivitách, čo im umožnilo lepšie spoznať priebeh vyučovania, metódy práce a spôsob výučby na Kysáčskej škole. Tým získali cenné skúsenosti a nové pohľady na rozdiely a podobnosti medzi školskými systémami. Táto skúsenosť im prospela k rozšíreniu obzorov a k väčšiemu pochopeniu, ako prebieha vzdelávanie v inej krajine, čo zároveň posilnilo ich schopnosť prispôsobiť sa rôznym vyučovacím štýlom a obohatilo ich študijné zručnosti.
Žiakov z Kysáča počas ich návštevy v Nadlaku sprevádzali učiteľky Vlastislava Kovačová a Elena Krošláková. Výprava pozostávala zo 16 žiakov, pričom rovnaký počet žiakov z Rumunska pricestoval následne do Kysáča. Tento počet zabezpečil rovnováhu a umožnil vytvorenie silných priateľských väzieb medzi slovenskými deťmi z oboch krajín, čo bolo jedným z hlavných cieľov projektu „Škola mladých Štúrovcov".
Projekt je dôležitým krokom k zachovaniu slovenského jazyka a kultúry medzi mladou generáciou Slovákov v zahraničí.
Kolektív kysáčskej školy
Mariena Czoczeková-Eichardtová (1892-1972)
...
Vankúšik pod hlavou
budem mať zo žiaľov;
na rakve kvietky –
to budú spomienky.
A plachty z bôľu
skryjú družku svoju.
Boli sme, bôľ a ja,
boli sme druhovia,
spolu sme chodili
cez žitia údolia.
Nebo ma oplače
pokropí ma lejak,
na cintorín odprevadí
studený severák.
(úryvok z básne Môj pohreb)