Dnes na centrálnom sídle DZSČR v rumunskom Nadlaku bola udelená Cena Ondreja Štefanka. Jej tohtoročnými laureátmi sa stali: LADISLAV LENOVSKÝ zo Slovenska, za príspevok k rozvoju a propagácii slovenskej literatúry tvorenej v slovenskom zahraničnom svete, SAMUEL ČELOVSKÝ zo Srbska, za príspevok k rozvoju a propagácii slovenskej literatúry tvorenej v slovenskom zahraničnom svete a ĽUBOMÍR MOLITORIS z Poľska, za príspevok k rozvoju, organizovaniu a diverzifikovaniu kultúrneho života a spolkovej činnosti v slovenskom zahraničnom svete. Zajtra a pozajtra, 21. – 22. marca 2025, v Nadlaku bude pokračovať medzinárodná konferencia Folklór v kontexte dolnozemských Slovákov.
Foto: Udsr Nădlac Dzsr Nadlak
Dr. Samuel Čelovský
Samuel Čelovský, doktor vied, historik, kultúrny historik, autor učebných textov z dejín vojvodinských Slovákov a Slovenska, sa narodil 21. júla 1950 v Kulpíne. Základnú školu skončil v rodisku a slovenské gymnázium v Báčskom Petrovci. Na Filozofickej fakulte v Bratislave roku 1974, na Katedre československých dejín Filozofickej fakulty Univerzity Komenského, obhájil diplomovú prácu Život a dielo Félixa Kutlíka do roku 1875. Potom sa už celý vedecký život Samuela Čelovského zameriaval najmä na dejiny Slovákov vo Vojvodine v 19. storočí, na kultúrne dejiny vojvodinských Slovákov a južnoslovansko-slovenské kultúrne a literárne styky, ako i všeobecné dejiny. Roku 1979 v Bratislave ukončil aj doktorandské štúdium s prácou Mladosť Félixa Kutlíka v kontexte slovenskej kultúry vo Vojvodine. Monografia Mladosť Félixa Kutlíka (Obzor, ZOZP Tvorba, Nový Sad 1982) je vlastne knižne publikovaná jeho doktorská dizertácia.
Okrem početných vedeckých štúdií, zverejnených časopisecky a v zborníkoch z odborných sympózií, osobitný význam má i Čelovského kniha Z kultúrnych dejín Slovákov vo Vojvodine. Tento obsiahly zborník monografických štúdií a referátov v roku 2010 vydal Miestny odbor Matice slovenskej v Báčskom Petrovci s finančným prispením Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí v Bratislave a Odseku pre slovakistiku Filozofickej fakulty v Novom Sade.
Všetkým oceneným blahoželáme!
Katarína Pucovská
Mariena Czoczeková-Eichardtová (1892-1972)
...
Vankúšik pod hlavou
budem mať zo žiaľov;
na rakve kvietky –
to budú spomienky.
A plachty z bôľu
skryjú družku svoju.
Boli sme, bôľ a ja,
boli sme druhovia,
spolu sme chodili
cez žitia údolia.
Nebo ma oplače
pokropí ma lejak,
na cintorín odprevadí
studený severák.
(úryvok z básne Môj pohreb)