Kratak pregled istorije

Keď nebo horelo

V túto jar si pripomíname 26 rokov od začiatku leteckých útokov NATO na Juhoslovanskú zväzovú republiku. Zámienkou na začiatok útokov údajne boli tvrdé zákroky srbských jednotiek proti albánskym separatistom na Kosove. Avšak, prvé bomby padli na Nový Sad, ktorý je vzdušnou čiarou od Kosova vzdialený viac ako 300 km. Vo Vojvodine a jej sídelnom meste Novom Sade, ktoré sa považujú za Európu v malom, kde žije 27 národnostných spoločenstiev, ktoré s tými dôvodmi a zámienkou nemali takmer žiaden súvis, „milosrdný anjel" nemilosrdne zničil mnohé objekty. Hustý čierny dym sa valil nad Novým Sadom a všetky jeho mosty cez Dunaj boli zbúrané. Útoky trvali 78 dní a nešetrili nás. Počas 11 týždňov nad hlavou nám hukotali lietadlá dňom a nocou, vykonaných bolo 2 300 leteckých náletov, teda asi 30 denne...

 

Foto: Darko Dozet

 

Foto: Darko Dozet

 

Novosadská rafinéria bola napadnutá 12-krát a dopadlo na ňu vyše 250 rakiet. Čierny dym bol viditeľný celé týždne a podľa odborníkov zhorelo tam 90 % zo 73 569 ton ropy, 9,9 % sa vlialo do pôdy a 0,1 % sa vylialo do kolektora a skončilo v Dunaji.

V útokoch na SRJ, predovšetkým na užšie Srbsko a Vojvodinu bombardovaním boli zbúrané alebo poškodené objekty, cesty, trate, mosty... školy, zdravotné ustanovizne, budovy štátnych médií v Novom Sade a Belehrade, pamätníky... Škoda sa údajne hodnotí na 30-100 miliárd dolárov. Podľa rôznych zdrojov, za 11 týždňov zahynulo 1.200-2.500 osôb.

Počas vojenskej operácie nazvanej Milosrdný anjel NATO zhodilo na územie SRJ asi 420.000 projektilov, ako aj 37.000 kazetových bômb a tiež zakázanú zbraň - muníciu s obsahom ochudobneného uránu.

Nálety sa skončili 10. júna prijatím rezolúcie číslo 1244 na pôde Bezpečnostne rady OSN. Nálety sa skončili – Srbsko bolo zbúrané, krajina hmotne a morálne zdevastovaná... a odškodné sa jej dodnes nedostalo.

NATO túto operáciu vykonalo bez súhlasu Bezpečnostnej rady OSN porušujúc chartu Spojených národov, ale aj morálne kanóny univerza – najprv búrala mosty a potom chrámy, nemocnice, domovy pre seniorov, mediálne ustanovizne a na rad prišli aj pohyblivé terče – bomby namierili na vlaky a autobusy... Po bombardovaní rafinérií a chemických tovární sa do vzduchu uvoľňoval dusík, dioxíny, ťažké kovy, ktoré sme najprv vdychovali a neskôr sa nám dostali do vody a do zeme a následne aj do reťazca výživy. Rádioaktívne látky, ktorými boli americké bomby „obohatené", zapríčinili mnohé iné formy ťažkých porúch a ochorení, ktoré sa aj po rokoch prejavujú.

Obrazne TU:

 

 

Katarína Pucovská

 

You have no rights to post comments

urad

Letmo

Mariena Czoczeková-Eichardtová (1892-1972)
...
Vankúšik pod hlavou
budem mať zo žiaľov;
na rakve kvietky –
to budú spomienky.
A plachty z bôľu
skryjú družku svoju.
Boli sme, bôľ a ja,
boli sme druhovia,
spolu sme chodili
cez žitia údolia.

Nebo ma oplače
pokropí ma lejak,
na cintorín odprevadí
studený severák.

(úryvok z básne Môj pohreb)

 

Posledné články