Nový Sad, 31. októbra – V Archíve Vojvodiny privítali 40-člennú delegáciu zo Slovenskej republiky. Delegáciu tvorili vysokoškolskí profesori, prekladatelia a veriaci Pravoslávnej cirkvi na Slovensku, a viedol ju profesor Rastislav Popović, tajomník Združenia Srbov v Slovenskej republike a prekladateľ pôsobiaci na Veľvyslanectve Srbska na Slovensku. Stretnutie prebehlo vo veľmi priateľskej atmosfére, pričom slovenským návštevníkom bola sprístupnená vzácna zbierka archívnych listín písaných v slovenskom jazyku zo 17. a 18. storočia. Medzi najvýznamnejšie patrí listina z roku 1650, uložená v Zbierke listín a diplomov Archívu Vojvodiny. V tejto vzácnej listine je zapísané, že "na základe diplomu cisára Ferdinanda III. Trenčianska župa zaraďuje medzi svoju šľachtu bratov Jánoša a Györgyho Pružinszky z Pružiny."
Foto: Archív Vojvodiny
Ďalšou významnou listinou, ktorú mali možnosť vidieť, bola dohoda z roku 1758, uložená vo fonde Báčsko-bodrockej župy vtedajšieho Uhorska. Táto listina obsahuje dohodu o usídlení slovenských katolíkov a Maďarov v oblasti Veproca, čo je dnešný Kruščić.
Ako symbol priateľstva a spolupráce medzi Srbskom a Slovenskom dostali slovenskí hostia knihy z produkcie Archívu Vojvodiny. Publikácie sú venované utrpeniu Slovákov počas druhej svetovej vojny v oblasti Báčky, Banátu a Sriemu a sú vytlačené v slovenskom jazyku.
Delegáciu srdečne privítal riaditeľ Archívu Vojvodiny Nebojša Kuzmanović, ktorý ocenil význam tejto návštevy pre posilnenie kultúrnych väzieb medzi Srbskom a Slovenskom.
kp
Mariena Czoczeková-Eichardtová (1892-1972)
...
Vankúšik pod hlavou
budem mať zo žiaľov;
na rakve kvietky –
to budú spomienky.
A plachty z bôľu
skryjú družku svoju.
Boli sme, bôľ a ja,
boli sme druhovia,
spolu sme chodili
cez žitia údolia.
Nebo ma oplače
pokropí ma lejak,
na cintorín odprevadí
studený severák.
(úryvok z básne Môj pohreb)