O Kulpíne

Piliere života

Prípad darovania obrazu Stĺpy života od Martina Jonáša srbskému prezidentovi Aleksandrovi Vučićovi, ku ktorému došlo počas prezidentovej návštevy Kovačice 8. marca 2025, má epilóg – dar bol vrátený späť do Kovačice. Tento kontroverzný krok nielenže vyvolal vlnu pobúrenia a rôznych reakcií, ale zároveň otvoril viaceré otázky týkajúce sa ochrany kultúrneho dedičstva, transparentnosti rozhodovacích procesov a dodržiavania právnych predpisov pri nakladaní s umeleckými dielami a spoločným majetkom. Kľúčovým bodom sporu je skutočnosť, že obraz, ktorý má vysokú trhovú hodnotu, bol súčasťou fondu Spomienkového domu Martina Jonáša, zriaďovateľom ktorého je Národnostná rada slovenskej národnostnej menšiny (NRSNM). Predsedníčka NRSNM Dušanka Petráková sa rozhodla venovať toto umelecké dielo prezidentovi Vučićovi, čo vyvolalo ostrú kritiku zo strany odbornej verejnosti, občianskych iniciatív aj opozičných politických predstaviteľov.

 

Piliere života

 

Historička umenia Jarmila Ćendićová sa 13. marca obrátila na Ministerstvo pre ľudské a menšinové práva a Ministerstvo kultúry, pričom zároveň informovala o situácii Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Srbsku, Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí a Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky. Keďže fond Spomienkového domu bol financovaný z verejných prostriedkov Slovenskej republiky, tento akt vzbudil aj medzinárodnú pozornosť. Myšlienka kúpy domu a diel Martina Jonáša, jedného z najvýznamnejších maliarov insitného umenia v Srbsku, vznikla v roku 2010 na Veľvyslanectve SR a realizovala sa o štyri roky neskôr. „Vláda SR totiž rozhodla o vyčlenení 223 707 eur na realizáciu celého projektu prostredníctvom svojho ministerstva zahraničných vecí, resp. Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí," vysvetľuje Jarmila Ćendićová, citovaná portálom Storyteller.

Advokátka Jelena Jonovská, dcéra kovačickej insitnej umelkyne Zuzany Holúbekovej, na Facebooku napísala: „Stĺpy našich životov nepadli." Zároveň uviedla, že tento umelecký klenot insitného umenia z Kovačice sa po 17 dňoch vrátil na svoje miesto – tam, kam patrí. Podľa jej názoru sa „symbolický dar v mene Národnostnej rady a všetkých občanov Kovačice" – aj keď mohol byť motivovaný dobrým a čestným úmyslom – jednoducho nemal uskutočniť.

Vo svojom vyjadrení Jonovská tiež zdôraznila, že dostali oficiálne potvrdenie od príslušného štátneho orgánu Slovenskej republiky, že všetky informácie o odcudzení obrazu z fondu Pamätného domu Martina Jonáša (financovaného daňovými poplatníkmi SR sumou 223 707 eur) sa spracúvajú a budú dôkladne preskúmané. „O výsledku vyšetrovania bude zainteresovaná verejnosť informovaná," dodala.

Obraz bol teda vrátený domov, no právne dôsledky ešte len prídu. Jonovská hodnotí situáciu slovami: „Piliere (našich) životov nespadli. Hoci sú otrasené, postavili sa na svoje miesto a budú aj naďalej pevne stáť tam, kde majú svoje základy – v Kovačici."

Tento prípad poukazuje na dôležitosť ochrany kultúrneho dedičstva a transparentnosti rozhodovacích procesov, najmä keď ide o verejné prostriedky a majetok s historickou hodnotou. Ostáva veriť, že zodpovedné inštitúcie vyvodia príslušné dôsledky, aby sa podobné situácie v budúcnosti neopakovali.

O reakciách na darovanie kultúrneho dedičstva TU: https://www.kulpin.net/22-aktuality/aktuality/12569-kulturne-dedicstvo-sa-nedaruva

 

Katarína Pucovská

 

You have no rights to post comments

urad

Letmo

Mariena Czoczeková-Eichardtová (1892-1972)
...
Vankúšik pod hlavou
budem mať zo žiaľov;
na rakve kvietky –
to budú spomienky.
A plachty z bôľu
skryjú družku svoju.
Boli sme, bôľ a ja,
boli sme druhovia,
spolu sme chodili
cez žitia údolia.

Nebo ma oplače
pokropí ma lejak,
na cintorín odprevadí
studený severák.

(úryvok z básne Môj pohreb)

 

Posledné články