O Kulpíne

Pavel Babka – sedemdesiatnik

Pavel Babka, zakladateľ Galérie Babka v Kovačici, dnes oslavuje významné životné jubileum – sedemdesiate narodeniny. Narodil sa v Kovačici, dedine, ktorá sa stala centrom slovenského insitného umenia v Srbsku a Mekkou svetovej insity. Už od detstva bol obklopený pestrými obrazmi a inšpirujúcimi príbehmi každodenného života na dedine. Vedel sa s nimi stotožniť, naučil sa ich chápať a vážiť si túto osobitú tvorbu svojich spoluobčanov.

 

Pavel Babka očami a umeleckým štetcom Vieroslavy Svetlíkovej

 

Pavel Babka očami a umeleckým štetcom Vieroslavy Svetlíkovej

 

V roku 1991, v turbulentnom období rozpadu Juhoslávie, keď mnohí umelci čelili neistote a nedostatku podpory, keď krajinu sužovala bieda a súkromná iniciatíva nemala istú budúcnosť, sa rozhodol založiť Galériu Babka. Jeho cieľom bolo pozdvihnúť kovačickú insitu na najvyššiu úroveň. To sa mu aj podarilo – galéria sa stala nielen miestom, kde sa stretáva umenie s tradíciou, ale aj symbolom kultúrneho dedičstva Slovákov v Srbsku. Vďaka jej pôsobeniu sa kovačická insita dostala do povedomia svetovej verejnosti a koncom minulého roka bola zapísaná do Zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO.

V neveľkej, no významnej Galérii Babka zorganizoval Pavel Babka desiatky výstav a privítal mnohé významné osobnosti kultúrneho, spoločenského a politického života z celého sveta. Vďaka nemu mali insitní umelci z Kovačice možnosť prezentovať svoju tvorbu v galériách v New Yorku, Paríži, Londýne, Viedni, Moskve či Tokiu. Jedným z vrcholov jeho pôsobenia bola výstava insitného umenia v sídle OSN v New Yorku, kde Kovačica a jej maliari získali medzinárodné uznanie a rešpekt. S kovačickou insitou navštívil tri kontinenty a neuveriteľných 29 krajín, čím nielen šíril povesť o umení svojho kraja, ale aj prezentoval Kovačicu svetu a svet privádzal do Kovačice.

Už 34 rokov Pavel Babka neúnavne kliesni cestu kovačickej insite. Vydal dvanásť publikácií, medzi nimi prvé monografie Zuzany Chalupovej a Martina Jonáša, Encyklopédiu slovenského insitného umenia v Srbsku či Katalóg 63 slovenských insitných maliarov zo Srbska. Populárne sú aj jeho CD kalendáre s obrazmi slovenských insitných maliarov.

Inicioval a dlhé roky organizoval Medzinárodný deň materinského jazyka pod záštitou UNESCO. V roku 2012 stál za iniciatívou zápisu slovenského insitného maliarstva do Národného registra nehmotného kultúrneho dedičstva Srbska. Rovnako bol kľúčovým iniciátorom návrhu na zápis kovačického insitného maliarstva do Zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO. V decembri 2024, len niekoľko dní po tomto úspechu, pripravil s Katarínou Pucovskou prvú publikáciu o tomto umení s logom UNESCO.

Za svoju prácu získal viacero významných ocenení. Medzi najprestížnejšie patrí Cena ministerky kultúry Slovenskej republiky v oblasti profesionálneho umenia za rok 2019.

Životná dráha Pavla Babku je dôkazom, že aj jeden človek dokáže meniť k lepšiemu svet okolo seba. Nech sa mu to aj ďalej darí!

 

Katarína Pucovská

 

You have no rights to post comments

urad

Letmo

Mariena Czoczeková-Eichardtová (1892-1972)
...
Vankúšik pod hlavou
budem mať zo žiaľov;
na rakve kvietky –
to budú spomienky.
A plachty z bôľu
skryjú družku svoju.
Boli sme, bôľ a ja,
boli sme druhovia,
spolu sme chodili
cez žitia údolia.

Nebo ma oplače
pokropí ma lejak,
na cintorín odprevadí
studený severák.

(úryvok z básne Môj pohreb)

 

Posledné články