Kulpínska svadba

Miloš Krno v Novom Sade

Pred 90 rokmi, v roku 1935, noviny Národná jednota písali o dvoch významných jubileách, ktoré sa mali v tom roku patrične zaznamenať – išlo o 40. výročie príchodu Dr. Miloša Krnu (7. septembra 1869 – 18. mája 1917) do Nového Sadu a 30. výročie voľby Milana Hodžu za poslanca. Čo pre nás znamenal a kto bol doktor Miloš Krno? Krno svojou mohutnou osobnosťou a svojou zriedkavou organizačnou schopnosťou sústredil celý náš Slovenský národný život okolo seba, organizoval ho, dal mu systém a rozvíjal ho tak, ako aj seba. Ako on sám svojou osobnosťou imponoval každému a všade vzbudzoval úctu a rešpekt, túto úctu a rešpekt vynútil aj pre nás Slovákov. Od toho času, ako sa osadil v Novom Sade, nastala nová doba pre dolnozemských Slovákov. Maďarské vládne kruhy sa potom už nemohli len tak zahrávať so Slovákmi, lebo proti každej krivde, proti každej neprávosti Dr. Miloš Krno sa postavil mužne a za každou vecou chodil zatiaľ dokým nevynútil nápravy. Takýmto svojim vystupovaním sa po krátkom čase stal všeobecne uznávaným vodcom dolnozemských Slovákov a ním ostal až do svojej predčasnej smrti.

 

Karol Miloslav Lehotský: Dr. Miloš Krno

 

Karol Miloslav Lehotský: Dr. Miloš Krno

 

foto02Miloš Krno v Novom Sade

 

Čo je však pre nás veľmi dôležité, snáď ešte väčšiu autoritu si získal medzi Srbmi, ktorí v tom čase boli straníckym bojom rozštiepení až znepriatelení. Preto sa schádzali u Krnu a o spoločných národných veciach jednali medzi sebou len cez Dr Krnu. Podľa písania dobovej tlače, ktorá sa odvolávala na slová jedného z najvynikajúcejších predvojnových srbských národných pracovníkov Jašu Tomića, on lamentoval nad tým, že nemajú koho postaviť za predsedu vojvodinskej vlády. Pritom si vzdychol a povedal: „Veľká škoda a naše nešťastie, že nežije Dr. Miloš Krno, najradšej by som jeho videl ako predsedu vlády, lebo som presvedčený, že by on tento ťažký úkol najlepšie vyriešil."

Srbská Vojvodina v roku 1918 začínala žiť svojím vlastným národným a politickým životom a najpovolanejší srbskí vodcovia smútili nad tým že nemôžu dať svoju vládu do rúk Slováka Dr. Miloša Krnu, ako najlepšieho, najschopnejšieho a najpovolanejšieho na toto miesto.

 

Katarína Pucovská

 

You have no rights to post comments

urad

Letmo

Mariena Czoczeková-Eichardtová (1892-1972)
...
Vankúšik pod hlavou
budem mať zo žiaľov;
na rakve kvietky –
to budú spomienky.
A plachty z bôľu
skryjú družku svoju.
Boli sme, bôľ a ja,
boli sme druhovia,
spolu sme chodili
cez žitia údolia.

Nebo ma oplače
pokropí ma lejak,
na cintorín odprevadí
studený severák.

(úryvok z básne Môj pohreb)

 

Posledné články