Svadba u Kulpinu

Dankovej kuchárske umenie

Učiteľka a autorka známej dolnozemskej KUCHÁRKY Ľudmila Danková, rod. Starke sa narodila 3. februára 1924 v Petrovci vo farárskej rodine. V Báčskom Petrovci zakončila základnú školu a nižšie gymnázium. V rokoch 1948 - 1951 pracovala ako praktikantka na materskej škole v rodisku. Učiteľskú školu absolvovala v Belehrade roku 1951. Takmer tridsať rokov (1951 — 1978) pracovala v nižších ročníkoch Základnej školy Jána Čajaka v Petrovci, istý čas vyučovala domácnosť aj vo vyšších ročníkoch základnej školy, pričom bola aktívna aj v rôznych mimoškolských odbočkách. Prednášala na kurzoch Červeného kríža a AFŽ a prispievala článkami aj do Hlasu ľudu v rubrike Rodina a domácnosť. Ľudmila Danková zostavila v roku 1957 Kuchárku, ktorá neskoršie vyšla v ďalších niekoľkých vydaniach (1965, 1969, 1975, 1979, 1987, 1992, 2000, 2012, 2015, 2020). Kuchárka Ľudmily Dankovej sa stala nenahraditeľnou pomôckou našim ženám v domácnosti. Ľudmila Danková zomrela 13. augusta 2004 v Petrovci, kde je aj pochovaná. V tomto roku si pripomíname sté výročie jej narodenia a 20. výročie úmrtia.

 

Foto: Národný kalendár 2024

 

Foto: Národný kalendár 2024

 

V tohtoročnom Národnom kalendári pri príležitosti jubileí Ľudmily Dankovej uvádzajú aj niekoľko receptov z jej kuchárky. Vyberáme recepty na prípravu dvoch omáčok:

Chrenová omáčka

3 lyžice spustenej masti, 1 cibuľka, 2 lyžice múky, 3 lyžice strúhaného chrenu, 1 lyžička cukru, 1/4 litra mlieka alebo 2 dl smotany, soľ, ocot (citrón), voda.

Pracovný postup: Na masti popražíme drobno pokrájanú cibuľku, pridáme múku, zamiešame, zalejeme vodou, mliekom. Potom pridáme postrúhaný chren, trochu povaríme, osolíme, osladíme. Nakoniec primiešame smotanu a okyslíme octom alebo citrónom.

 

Dankovej kuchárske umenie

 

Tatárska omáčka

1 vajce, 1 kávová lyžička octu, štipka čierneho korenia, soľ na koniec noža, 1 dl oleja, 1 lyžička horčice, malá uhorka, cibuľka veľkosti orecha, 1 dl kyslej smotany.

Pracovný postup: V mixéri vymixujeme 1 celé vajce, pridáme ocot, korenie, soľ a olej ktorý prilievame po kvapkách. Tak dostaneme základnú majonézu. Do nej pridáme drobno posekanú malú kyslú uhorku a cibuľku, krátko rozmixujeme a koniec pridáme 1 dl kyslej smotany. Cibuľka sa má iba chvíľku mixovať, aby nezhorkla. Podáva sa k vyprážanému syru, karfiolu a k rôznym mäsám.

 

kp

 

You have no rights to post comments

urad

Letmo

Mariena Czoczeková-Eichardtová (1892-1972)
...
Vankúšik pod hlavou
budem mať zo žiaľov;
na rakve kvietky –
to budú spomienky.
A plachty z bôľu
skryjú družku svoju.
Boli sme, bôľ a ja,
boli sme druhovia,
spolu sme chodili
cez žitia údolia.

Nebo ma oplače
pokropí ma lejak,
na cintorín odprevadí
studený severák.

(úryvok z básne Môj pohreb)

 

Posledné články