Svadba u Kulpinu

Protest „15. za 15" ukázal silu mladej generácie

Protest „15. za 15" v Srbsku sa zapíše do dejín ako jeden z najväčších verejných prejavov nespokojnosti v krajine. Študenti si každopádne zasluhujú obdiv za neuveriteľnú výdrž – tisíce mladých ľudí pešo pochodovali do Belehradu (niektorí dokonca zo Subotice a Nišu počas celého týždňa), aby dali jasne najavo, že súčasná situácia nie je udržateľná. Po takej, priam nadľudskej námahe, bol včerajší deň pre mnohých symbolom nádeje, no zároveň aj skúškou odhodlania v boji za spravodlivosť.

 

Foto: facebook

 

Foto: facebook

 

Hoci hlavá časť zhromaždenia prebiehala obdivuhodne organizovane a pokojne, napätie eskalovalo vo chvíli, keď 15-minútové ticho prerušil neznámy zvuk. Podľa niektorých zdrojov ho spôsobilo zvukové delo, po čom nasledovali koordinované incidenty na viacerých miestach. Najväčšia koncentrácia účastníkov bola na Slaviji, kde sa študenti snažili usmerniť dav, aby sa vyhli oblastiam, v ktorých dochádzalo ku konfliktom.

Medzi protestujúcimi sa nachádzali aj dve zamestnankyne základnej školy z Aradáča, ktoré sa v chaose ocitli v epicentre stampeda. Podľa portálu Storyteller jedna z nich utrpela zlomeninu kľúčnej kosti, zatiaľ čo druhá vyviazla s ľahšími zraneniami.

Po proteste vyhľadalo zdravotnícku pomoc veľké množstvo ľudí so symptómami ako bolesti hlavy, závraty, zvonenie v ušiach a nevoľnosť. Problémy hlásili aj ľudia s kardiostimulátormi (pacemaker). Belehradské centrum pre bezpečnostnú politiku vyhodnotilo použitie zvukového dela proti pokojným demonštrantom ako "otvorenú demonštráciu sily a pokus vyvolať nepokoje". Len za dve hodiny podpísalo viac ako 200 000 ľudí petíciu hnutia „Kreni-Promeni" požadujúcu nezávislé medzinárodné vyšetrovanie použitia zvukového dela. Píše o tom týždenník Vreme. Nátlaky na štátne inštitúcie čoraz viac silnejú a tak Prvá základná verejná prokuratúra v Belehrade nariadila ministerstvu vnútra, aby presne vyšetrilo udalosti, ktoré sa odohrali počas 15-minútového ticha.

Zatiaľ čo Občianska spoločnosť a opozícia tvrdia, že majú dostatok dôkazov na zažalovanie štátu, srbský prezident Aleksandar Vučić vyzval ministerstvo spravodlivosti a prokuratúru, aby "zistili pravdu o použití zvukového dela" a "podali žalobu na tých, ktorí takýmto podvodom znepokojili občanov".

Čo ďalej?

Študenti a občania neustupujú zo svojich požiadaviek napriek tlakom a incidentom, ktoré protest sprevádzali. Organizátori zdôrazňujú, že ich cieľom nie je len odpor, ale aj formovanie lepšej budúcnosti. „To, čo robíme dnes, určuje život všetkých nás zajtra," hovoria.

Reakcie na udalosti sa rôznia. Niektoré médiá a oficiálne zdroje uvádzajú účasť 107 000 ľudí, zatiaľ čo iné, vrátane zahraničných spravodajských kanálov, hovoria o minimálne 300 000 účastníkoch. Bez ohľadu na konkrétne čísla je však jasné, že tento protest predstavoval historický moment v novodobých dejinách Srbska.

 

Katarína Pucovská

 

You have no rights to post comments

urad

Letmo

Mariena Czoczeková-Eichardtová (1892-1972)
...
Vankúšik pod hlavou
budem mať zo žiaľov;
na rakve kvietky –
to budú spomienky.
A plachty z bôľu
skryjú družku svoju.
Boli sme, bôľ a ja,
boli sme druhovia,
spolu sme chodili
cez žitia údolia.

Nebo ma oplače
pokropí ma lejak,
na cintorín odprevadí
studený severák.

(úryvok z básne Môj pohreb)

 

Posledné články