Veľká noc v Kulpíne

Jubilejný festival Čerpotok v Rumunsku

Obec Čerpotok (Valea Cerului) v Rumunsku sa počas víkendu 18. a 19. júla stala centrom stretnutia Slovákov žijúcich za hranicami Slovenska. Jubilejný XX. ročník Medzinárodného mládežníckeho folklórneho festivalu Čerpotok 2026 spojil milovníkov ľudovej kultúry, spevu, hudby a tanca zo siedmich krajín Európy. Slovenskú komunitu v Srbsku na tomto významnom podujatí reprezentoval Kultúrno-umelecký spolok Zvolen z Kulpína. Festival, ktorý organizuje Demokratický zväz Slovákov v Rumunsku, patrí medzi najvýznamnejšie kultúrne podujatia Slovákov žijúcich v Rumunsku. Za dve desaťročia svojej existencie sa vyprofiloval na významné medzinárodné stretnutie krajanských folklórnych súborov a stal sa symbolom zachovávania slovenského jazyka, ľudových tradícií a kultúrnej identity mimo územia Slovenska.

 

Jubilejný festival Čerpotok v Rumunsku

 

KUS Zvolen (Foto: Viera Dorčová-Babiaková)

 

KUS Zvolen (Foto: Viera Dorčová-Babiaková)

 

Foto: Kollárovci

 

Foto: Kollárovci

 

Tohtoročný jubilejný ročník sa niesol v znamení témy Príchod Slovákov do Bihorskej oblasti, ktorou si organizátori pripomenuli historické korene slovenského osídlenia v Rumunsku. Prostredníctvom scénických programov, ľudových piesní, tancov i sprievodných podujatí vzdali úctu generáciám Slovákov, ktoré si napriek životu v zahraničí dokázali uchovať svoj jazyk, zvyky a kultúrne dedičstvo.

Na festivalovom javisku sa predstavili folklórne kolektívy a hudobné zoskupenia z Rumunska, Slovenska, Srbska, Maďarska, Českej republiky, Chorvátska a Francúzska. Domáce prostredie reprezentovali súbory Cerovina, Ďatelinka, Lipka, Salajka, Poľanka či Fialočka. Zo Slovenska prišli Folklórny súbor Poľana zo Zvolena, Ľudová hudba Filipa Žigu a obľúbená hudobná skupina Kollárovci, ktorej koncert sa stal jedným z vrcholov sobotňajšieho programu.

Medzi zahraničnými účastníkmi nechýbal ani folklórny súbor Kolovrat z Maďarska, ktorý do Čerpotoka priniesol temperamentné tance, krásu slovenských ľudových krojov a bohatstvo dolnozemskej kultúry.

Osobitné miesto medzi účastníkmi patril Kultúrno-umeleckému spolku Zvolen z Kulpína, ktorý dôstojne reprezentoval slovenskú komunitu v Srbsku. Zvolenovci sa v Čerpotoku už aj skôr predstavili a pre členov súboru bola účasť na tomto jubilejnom festivale nielen príležitosťou predstaviť bohatstvo vojvodinského slovenského folklóru, ale aj stretnúť sa s dávnymi priateľmi a nadviazať nové priateľstvá, tiež vymeniť si skúsenosti s krajanskými súbormi a upevniť dlhoročné kontakty medzi Slovákmi žijúcimi v jednotlivých krajinách.

Viac TU: https://www.facebook.com/profile.php?id=100070183403558

 

Katarína Pucovská

 

You have no rights to post comments

logo-USZZ-2016-S-fin-podporou-rgb-150dpi

Letmo

Mariena Czoczeková-Eichardtová (1892-1972)
...
Vankúšik pod hlavou
budem mať zo žiaľov;
na rakve kvietky –
to budú spomienky.
A plachty z bôľu
skryjú družku svoju.
Boli sme, bôľ a ja,
boli sme druhovia,
spolu sme chodili
cez žitia údolia.

Nebo ma oplače
pokropí ma lejak,
na cintorín odprevadí
studený severák.

(úryvok z básne Môj pohreb)

 

Posledné články