Poznajme osobnosti

Spolok Slovákov z Bulharska navštívil Jevišovku

V máji 2025 zavítali do juhomoravskej obce Jevišovka členovia Spolku Slovákov z Bulharska, aby sa stretli s miestnou komunitou Slovákov – potomkami presídlencov z Bulharska, ktorí sa do Česko-Slovenska vrátili v roku 1949. Stretnutie nadväzovalo na dlhodobú snahu o upevňovanie kontaktov medzi krajanmi a podporu kultúrnej identity tejto osobitej skupiny Slovákov.

 

Spolok Slovákov z Bulharska navštívil Jevišovku

 

Spolok Slovákov z Bulharska navštívil Jevišovku

 

Spolok Slovákov z Bulharska navštívil Jevišovku

 

Spolok Slovákov z Bulharska navštívil Jevišovku

 

Historické korene Jevišovky
Jevišovka, známa v minulosti aj ako Frélichov či Fröllersdorf, má bohatú a pestrú históriu. Obec vznikla kolonizáciou nemeckým obyvateľstvom začiatkom 13. storočia, prvá písomná zmienka pochádza z roku 1353. V 14. storočí sa dostala do rúk rodu Lichtensteinovcov, v ktorého panstve zostala až do roku 1848.

Počas česko-uhorských vojen obec takmer zanikla, no v 16. storočí bola znovu osídlená chorvátskym obyvateľstvom, ktoré do oblasti prišlo pravdepodobne okolo roku 1584 na pozvanie generála Kryštofa z Tiefenbachu. Chorváti si tu vybudovali silnú komunitu, ktorá si takmer tri storočia uchovávala svoj jazyk, zvyky a náboženské tradície aj napriek okolitému nemeckému a českému prostrediu. Ich hospodárnosť, jazyková zručnosť a súdržnosť tvorili po stáročia charakter tejto oblasti.
Po druhej svetovej vojne však došlo k veľkým zmenám. V rámci povojnovej výmeny obyvateľstva a dosídľovania boli z Jevišovky vysídlení pôvodní obyvatelia chorvátskej národnosti. Do uvoľnených domov sa prisťahovali najmä Slováci, ktorí do Československa reemigrovali z Bulharska a bývalej Juhoslávie. Presídlenci z Bulharska, ktorí prichádzali do Československa na základe reemigračnej zmluvy z roku 1949, boli osídlení v pohraničí južnej Moravy neďaleko mesta Mikulov, predovšetkým v obciach Jevišovka, Hrabětice, Hevlín a Nový Přerov. Títo ľudia, si so sebou priniesli silné slovenské povedomie, evanjelickú vieru a osobitú kultúru, ktorú si napriek novým podmienkam snažili uchovať.

Návraty ku koreňom
Návšteva Spolku Slovákov z Bulharska mala hlboký symbolický význam. Mnohí z účastníkov majú predkov, ktorí po roku 1949 našli nový domov práve v Jevišovke, alebo sa priamo narodili v jednej z obcí tohto kraja. Ich cesta bola cestou návratu – nielen na miesto s osobitým historickým významom, ale aj k duchovnému a kultúrnemu dedičstvu svojich predkov.

Počas podujatia navštívili miesta, kde kedysi žili ich predkovia, miestny cintorín a samozrejme príbuzných, ktorí ešte v Jevišovke žijú. Návšteva Spolku Slovákov z Bulharska tak bola nielen pripomenutím minulosti, ale aj posilnením mostov medzi krajanmi – mostov, ktoré pretrvávajú vďaka spoločnej pamäti a vôli chrániť dedičstvo predkov.

Ďakujeme pani starostke Božene Bošiakovej za prijatie a pohostinnosť.

 

Katarína Koňariková,
predsedníčka Spolku Slovákov z Bulharska

 

You have no rights to post comments

urad

Letmo

Mariena Czoczeková-Eichardtová (1892-1972)
...
Vankúšik pod hlavou
budem mať zo žiaľov;
na rakve kvietky –
to budú spomienky.
A plachty z bôľu
skryjú družku svoju.
Boli sme, bôľ a ja,
boli sme druhovia,
spolu sme chodili
cez žitia údolia.

Nebo ma oplače
pokropí ma lejak,
na cintorín odprevadí
studený severák.

(úryvok z básne Môj pohreb)

 

Posledné články