FK Kulpín

Nadčasový génius Nikola Tesla...

Nikola Tesla zomrel pred 80 rokmi za záhadných okolností 7. januára 1943 v New Yorku. Celý jeho život bol vskutku opradený záhadami. Patril k záhadným vedcom, ale oveľa záhadnejšie sú jeho objavy. Obdivovaný i zaznávaný, ďaleko predstihoval svoju dobu. Doteraz vedci nedokázali pochopiť všetky jeho diela. Bol považovaný za vizionára. Celkovo si pripísal okolo 700 objavov, no väčšinu z nich si nestihol patentovať. Veľa objavov mu bolo odcudzených. Samotný Tesla vraj na tie krádeže reagoval slovami: Neľutujem, že mi ukradli moje idey, ľutujem len, že nemajú vlastné. Medzi jeho priateľmi bol aj známy srbský básnik Laza Kostić, ktorého srdce vášnivo zahorelo láskou voči tridsať rokov mladšej Lenke, sestre majiteľa kulpínskeho kaštieľa Djoku Dunđerského. Vedomý veľkého vekového rozdielu, Laza v zúfalstve chcel Lenku vyhnať zo svojich myšlienok a snov a v lete 1895 ju odporučil za manželku už vtedy svetoznámemu srbskému vedcovi Nikolovi Teslovi, ktorý žil v USA. Lenka by sa podľa básnikovho plánu tak vydala za rovnako hodného a inteligentného muža a bola by ďaleko od jeho očí, za oceánom.

 

Nadčasový génius Nikola Tesla...

 

Nadčasový génius Nikola Tesla...

 

Teslovi, s ktorým sa Kostić dlhšie priatelil, bez vedomia a súhlasu Lenky písal listy, v ktorých chválil Lenku a radil mu túto krásnu mladú slečnu, pričom v liste uvádza miliónovú sumu možného vena. Tesla mu však zdvorilo odpovedal, že on úplne môže patriť iba vede.

Nikola Tesla bol veľmi zvláštny. Mal napríklad taký jemný sluch, že vnímal tikanie hodín cez niekoľko izieb, počul let muchy, mal vízie, kreslil autá poháňané elektrinou. Bol schopný vidieť veci dlho predtým, ako sa stali. Sám o sebe tvrdil, že je médiom. Nemal formálne dokončené vzdelanie a aj tak dostal 15 čestných doktorátov. Jeden mu udelilo aj Československo. Na recepcii v New Yorku 10. júla 1937 Nikola Tesla dostal od československého vyslanca vo Washingtone Vladimíra Hurbana Rád Bieleho leva prvého stupňa. Bolo to najvyššie vyznamenanie, ktoré pôvodne od roku 1922 udeľovali osobám, ktoré sa osobitne vynikajúcim spôsobom zaslúžili o Československo. Ocenenie bolo odovzdané v deň 81. narodenín veľkého srbského vedca pôsobiaceho v USA. Tesla žil v Prahe v období 1878–1879 najprv ako študent a výskumník na Technickej univerzite, kde v rokoch 1936 a 1937 bol aj hosťujúcim profesorom. Česi si to dodnes veľmi vážia a v Prahe v roku 2014 odhalili najväčší pamätník Nikolu Teslu vysoký 2,5 m a dlhý 4 m. Tesla má v Prahe aj park, ulicu a pamätnú tabuľu.

Veľký vedec umrel v biede a nepochopený. No v súčasnosti je najuznávanejším Srbom s najväčším počtom sôch a búst (asi 40) v krajine a vo svete. Niekdajšiu budovu Rádia Nový Sad roky zdobila busta Nikolu Teslu a v budove RTVS v Bratislave jeho bustu odhalili 22. januára 2020.

Rozprával nemecky, maďarsky, anglicky, srbsko-chorvátsky, francúzsky a česky. Narodil sa v srbskej rodine 10. júla 1856 v dedinke Smiljan vo vtedajšom Rakúskom cisárstve, na území dnešného Chorvátska. Aj Srbsko a aj Chorvátsko si ho preto privlastňujú. Chorvátsko, ktoré od nového roku prešlo na euro menu, si jeho podobizeň zvolilo na nové euro mince

 

Katarína Pucovská

 

You have no rights to post comments

urad

Letmo

Mariena Czoczeková-Eichardtová (1892-1972)
...
Vankúšik pod hlavou
budem mať zo žiaľov;
na rakve kvietky –
to budú spomienky.
A plachty z bôľu
skryjú družku svoju.
Boli sme, bôľ a ja,
boli sme druhovia,
spolu sme chodili
cez žitia údolia.

Nebo ma oplače
pokropí ma lejak,
na cintorín odprevadí
studený severák.

(úryvok z básne Môj pohreb)

 

Posledné články