Spolok žien

Slovenská výtvarná kolónia 2025

V predoslávnostnom týždni, v rámci tradičných Predslávnosťových dní v Kulpíne (PDvK), sa aj tohto roku uskutočnil výtvarný tábor Slovenská výtvarná kolónia 2025. Jeho už deviaty ročník zorganizovali Miestny odbor Matice slovenskej v Kulpíne a výtvarná skupina KEBY... Podujatie sa konalo v sobotu 19. júla v príjemnom a inšpiratívnom prostredí Poľovníckeho domu Poľovníckeho spolku Bažant/Fazan v Kulpíne.

 

Slovenská výtvarná kolónia 2025

 

Slovenská výtvarná kolónia 2025

 

Slovenská výtvarná kolónia 2025

 

Slovenská výtvarná kolónia 2025

 

Slovenská výtvarná kolónia 2025

 

Slovenská výtvarná kolónia 2025

 

Slovenská výtvarná kolónia 2025

 

Slovenská výtvarná kolónia 2025

 

Slovenská výtvarná kolónia 2025

 

Slovenská výtvarná kolónia 2025

 

Slovenská výtvarná kolónia 2025

 

Slovenská výtvarná kolónia 2025

 

Slovenská výtvarná kolónia 2025

 

Slovenská výtvarná kolónia 2025

 

Slovenská výtvarná kolónia 2025

 

Tábora sa zúčastnilo viac ako 30 maliarov zo slovenských prostredí: z Báčskeho Petrovca, Padiny, Kysáča, Hložian, Begeča, Selenče, Báčskej Palanky, ako aj z domáceho Kulpína. Svoje zastúpenie mali aj hostia zo Slovenska a dokonca aj z Austrálie. K tvorivým umelcom sa pridali i členovia občianskeho združenia Zagrljaj/Objatie z Kulpína. Spoločne vytvárali diela na tému kulpínske motívy, pričom používali rôzne techniky a formáty.

Účastníkov vítal predseda MOMS Kulpín Pavel Gaža, ktorý im zároveň poprial inšpiratívny deň. Slovo odovzdal Vladimírovi Grňovi, zakladateľovi výtvarnej skupiny KEBY a niekdajšiemu kulpínskemu farárovi. Ten výtvarníkov povzbudil slovami o trvácnosti umeleckého diela: „Človek sa pominie, ale dielo, ktoré po sebe zanechá, bude dlho o ňom svedčiť." Zdôraznil, že obraz hovorí univerzálnym jazykom a budúcim pokoleniam bude rozprávať o tejto tvorivej chvíli.

Počasie táborníkom prialo – deň bol slnečný, no nie horúci, čo umožnilo sústredenú prácu v príjemnej atmosfére. Organizátori zabezpečili potrebné maliarske materiály – plátna, farby, štetce – a postarali sa aj o občerstvenie, spoločné raňajky a chutný obed.

Tvorivá kolónia sa konala v lokalite, ktorá sa výborne osvedčila aj v predchádzajúcich rokoch – v tichu pri kanáli, neďaleko ihriska FK Kulpín. Prírodné prostredie a spoločenská pohoda vytvorili ideálne podmienky na umeleckú prácu, výmenu skúseností a nadväzovanie nových priateľstiev.

Do tohtoročného výtvarného podujatia sa zapojili:
Z Kulpína – Anna Babiaková, Vladislav Medovarský, Michal Virág, Daniel Vágala;
Z Kysáča – Zuzana Ferková, Mária Páliková, Zuzana Madacká, Mária Sláviková, Zuzana Petrušková;
Zo Selenče – Anna Nosálová, Zuzana Gašparovská, Juraj Beredi, Andrej Nosál;
Z Hložian – Branislav Galamboš, Karol Bartoš;
Z Padiny – Anna Kotvášová, Aleksandra Králiková, Vesna Kozáková, Anna Durgalová;
Z Begeču – Suzana Sanković, Jovan Čičevski;
Z Báčskeho Petrovca – Ivana Struhárová, Anna Struhárová, Tatiana Šusterová, Ján Makan;
Z Báčskej Palanky – Dragana Zolarek, Dragan Dimitrijević, Vladimír Grňa;
Zo Slovenska – Michaela Nosál (Bratislava), Blanka Šiđeši (Sládkovičovo);
Z Austrálie – Mária Čapeľová.

Výsledky práce účastníkov tábora si verejnosť bude môcť pozrieť na výstave, ktorá bude otvorená počas ústredného dňa osláv Kulpína – v sobotu 26. júla o 18.30 h v interiéri Poľovníckeho domu.

V dnešnom uponáhľanom svete iste mala včerajšia tvorivá zastávka v lone prírody svoju dôležitú hodnotu a pre väčšinu účastníkov zostane ako vzácna spomienka.

 

Katarína Pucovská

 

You have no rights to post comments

urad

Letmo

Mariena Czoczeková-Eichardtová (1892-1972)
...
Vankúšik pod hlavou
budem mať zo žiaľov;
na rakve kvietky –
to budú spomienky.
A plachty z bôľu
skryjú družku svoju.
Boli sme, bôľ a ja,
boli sme druhovia,
spolu sme chodili
cez žitia údolia.

Nebo ma oplače
pokropí ma lejak,
na cintorín odprevadí
studený severák.

(úryvok z básne Môj pohreb)

 

Posledné články