Pred tromi rokmi, v rámci projektu 100 ruží pre Štefánika, Spoločnosť M. R. Štefánika (SMRŠ) prostredníctvom svojho Klubu SMRŠ v Nitre, venovala 2 ruže do slovenských vojvodinských prostredí – do Lalite a do Báčskeho Petrovca. Laliť si zvolili pretože tu pôsobí kultúrno-umelecký spolok Milana Rastislava Štefánika a Petrovec, pretože je centrom vojvodinských Slovákov. Ruže priniesli Ing. Ján Tancik, PhD., laliťský rodák, predseda Klubu SMRŠ z Nitry, s manželkou Zuzanou. Po troch rokoch sa manželia Tancikovci spolu s doc. Ing. Máriou Kadlečíkovou, CSc. a ďalšími členmi nitrianskeho Klubu SMRŠ, v rámci cesty Po stopách generála Štefánika zastavili dnes v Petrovci. Hostiteľom im bol prof.Dr. Ján Kišgeci, ktorý pre nich pripravil bohatý program. Najprv sa zastavili v petrovskom kostole, kde im históriu cirkevného zboru priblížil Ján Vida, zborový farár. Pred tým ako si v záhrade zastali k ruži, aby urobili spoločnú fotografiu skonštatovali, že sa jej v záhrade petrovského evanjelického kostola krásne darí a že aj krásne vonia.
O výsadbe ruži v cirkevnej záhrade v roku 2021 viac TU: https://www.kulpin.net/velka-noc-v-kulpine/22-aktuality/aktuality/11379-ruza-general-stefanik a tiež aj TU: https://mrstefanik.sk/ruza-general-stefanik-vysadena-uz-aj-vo-vojvodine/
Delegácia z Nitry si v Petrovci obzrela tiež katolícky kostol, kde ich privítal Antun Kopilović, župnik katolíckeho chrámu vo Futogu, ktorého fíliou je aj petrovská farnosť. Okrem o petrovskom katolíckom chráme, širšie sa zmienil o grófovi Andrejovi Hadíkovi, ktorého rozsiahle Futocké panstvo siahalo až po Petrovec a ktorého socha zdobí kostolné nádvorie. Hostia zo Slovenska k soche Andreja Hadíka položili veniec. Ďalej namierili do Múzea vojvodinských Slovákov, kde sa im venovala Anna Séčová Pintírová, riaditeľka a potom pokračovali do Gymnázia Jána Kollára so žiackym domovom. Po fotografovaní pred veľkou sochou Jána Kollára si v starej storočnej gymnaziálnej budove obzreli Pamätnú izbu a tiež Galériu K.M. Lehotského. O založení galérie a jej bohatej zbierke hovorila Annamária Boldocká Grbićová, profesorka na gymnáziu. V novom pavilóne si obzreli Spomienkovú izbu XIV. Vojvodinskej údernej slovenskej brigády a ornitologickú zbierku. Obdivovali i storočné košaté lipy, ktoré práve začínajú kvitnúť.
Záverečnou zastávkou bol rodičovský dom Jána Kišgeciho. Pán profesor vítal hostí pred bránou spolu s manželkou Maricou. Hostia si so záujmom obzreli upravený sedliacky dvor a bohaté zbierky obrazov, fotografií a starého nábytku a na záver si pochutnali z petrovskej chýrečnej klobásy.
Výprava ďalej namierila do Aleksandrovca, kde pred rokom Štefánikovi odhalili pamätník. O tom viac TU: https://www.culture.gov.sk/ministerstvo/medialny-servis/aktuality-ministerstva-kultury/slavnostne-odhalenie-pamatnika-m-r-stefanika-v-aleksandrovci/
Katarína Pucovská
Mariena Czoczeková-Eichardtová (1892-1972)
...
Vankúšik pod hlavou
budem mať zo žiaľov;
na rakve kvietky –
to budú spomienky.
A plachty z bôľu
skryjú družku svoju.
Boli sme, bôľ a ja,
boli sme druhovia,
spolu sme chodili
cez žitia údolia.
Nebo ma oplače
pokropí ma lejak,
na cintorín odprevadí
studený severák.
(úryvok z básne Môj pohreb)