Dnes sa na novosadskom výstavisku zavreli brány Knižného veľtrhu a umeleckej výstavy „Art Expo". Včera sa na tomto podujatí, na stánku Pokrajinského sekretariátu pre vzdelávanie, predpisy, správu a národnostné menšiny – národnostné spoločenstvá, konala prezentácia najnovších slovenských knižných titulov. Predstavené boli diela vydané Slovenským vydavateľským centrom a Slovenským kultúrnym klubom. Medzi prezentovanými knihami bola aj detská publikácia Kataríny Mosnákovej Bagľašovej Dobrodružstvo žaby Ľuby a bociana Jána, kniha Kataríny Pucovskej Cez prizmu petrovského gymnázia a publikácia Chotekovci a Futocké panstvo od Jána Kišgeciho a Kataríny Pucovskej. Vladimír Valentík, predseda Slovenského kultúrneho klubu v Srbsku, predstavil aj zborník Dejiny kultúry vojvodinských Slovákov, ktorý obsahuje príspevky z vlaňajšej konferencie usporiadanej v rámci projektu Inovácia vzdelávacích postupov ako prostriedok inklúzie príslušníkov minority – BIBLIO.
Katarína Mosnáková Bagľašová priblížila vznik svojej knihy Dobrodružstvo žaby Ľuby a bociana Jána, pričom uviedla, že jej myšlienka sa zrodila už pred piatimi rokmi. „Naše deti sa v škole učia dejiny Srbska a dejiny Slovenska, no chýbala im možnosť spoznať históriu dolnozemských Slovákov zrozumiteľným a pútavým spôsobom. Preto sa v knihe objavujú významné udalosti a osobnosti, ako napríklad Martin Jonáš, Juraj Rohoň, Slovenské národné slávnosti, opereta Pekná nová maľovaná kolíska a ďalšie," vysvetlila autorka. Kniha je navyše obohatená o interaktívne prvky – deti môžu dopisovať, kresliť, odpovedať na otázky či dopĺňať chýbajúce informácie, čím sa každá kniha stáva jedinečnou. Ilustrátorkou diela je Radka Šamajová.
Autori Ján Kišgeci a Katarína Pucovská hovorili o knihe Chotekovci a Futocké panstvo, ako aj o publikácii Poklad grófa Andreja Hadíka – Futocké panstvo, ktorá tejto knihe predchádzala. Katarína Pucovská zároveň predstavila aj svoju knihu Cez prizmu petrovského gymnázia, v ktorej mapuje osudy stovky maturantov a profesorov tejto významnej vzdelávacej inštitúcie.
V rámci projektu Inovácia vzdelávacích postupov ako prostriedok inklúzie príslušníkov minority – BIBLIO dnes v Ústave pre kultúru vojvodinských Slovákov v Novom Sade prebiehala ďalšia konferencia, tentoraz venovaná téme Osobnosti dolnozemských Slovákov.
Katarína Pucovská
Mariena Czoczeková-Eichardtová (1892-1972)
...
Vankúšik pod hlavou
budem mať zo žiaľov;
na rakve kvietky –
to budú spomienky.
A plachty z bôľu
skryjú družku svoju.
Boli sme, bôľ a ja,
boli sme druhovia,
spolu sme chodili
cez žitia údolia.
Nebo ma oplače
pokropí ma lejak,
na cintorín odprevadí
studený severák.
(úryvok z básne Môj pohreb)