Slovenské Gymnázium v Báčskom Petrovci

Pečenie kysnutých koláčov v Riečke

Ak si myslíte, že pri kysnutých koláčoch už všetko vymysleli naše babky, mýlite sa. V Riečke pri Banskej Bystrici ženy každoročne potvrdzujú tézu, že fantázii a zručnosti sa v tomto smere medze nekladú. Predstaviteľky Spolku kulpínskych žien sa už 16.-krát zúčastnili na súťaži v pečení kysnutých koláčov v tejto malebnej obci. V piatok 11. novembra 2022 do Riečky odcestovala trojčlenná delegácia z Kulpína: dlhoročná spolkárka a vedúca tímu Mária Skalická a členky Anna Čániová a Nataša Zimanová. Skupina malá, ale vyberaná. Upiekli až osem druhov kysnutých dobrôt – no aj tak nezvíťazili. Avšak, domov odišli veľmi spokojné, lebo popri práci sa aj kamarátili a zabávali a získali nové priateľstvá, a to je predsa dôležitejšie od samotnej súťaže.

 

Pečenie kysnutých koláčov v Riečke

 

Pečenie kysnutých koláčov v Riečke

 

Pečenie kysnutých koláčov v Riečke

 

Pečenie kysnutých koláčov v Riečke

 

Najmladšia členka tímu Nataša Zimanová sa s oduševnením zmieňuje o návšteve Riečky, partnerskej obce, s ktorou má Kulpín družbu od roku 2006. Podľa jej slov pekne ich privítali – veď sú tam už všetci dobrí známi a kamaráti, s ktorými sa Kulpínčania stretávajú najčastejšie niekoľkokrát ročne – a potom ich ubytovali do domácností. V nasledujúce ráno, teda v sobotu, si šli obzrieť Banskú Bystricu a Španiu dolinu. Popoludní o 14. hodine začali s prípravami a čoskoro bolo aj cesto vykysnuté. Nachystali slané a sladké koláče: rožky, kornutíky, mini pizze, tyčinky, makové a orechové žerbo kocky, lekvárové buchtičky a šúšťovníky. Dobre sa im darilo a o 17. hodine už bol nachystaný aj slávnostný stôl. Keď rozhodcovia ochutnali lakoty každého tímu, nasledovalo vyhodnotenie. Cenu zaslúžene získala skupina z Riečky. Potom nasledovala zábava pri dobrej hudbe a večera.

Jedinečný zážitok. S krásnymi dojmami sa nasledujúce ráno vydávali na cestu domov, – hovorí Nataša Zimanová.

Spolok kulpínskych žien sa už roky pravidelne zúčastňuje na tomto podujatí. Riečania rovnako tak pravidelne navštevujú Kulpín a aby aj oni dokázali svoje kuchárske zručnosti, v posledných rokoch varili počas Predslávnosťových dní v Kulpíne bryndzové halušky. Zdarma si ich vychutnávali nielen Kulpínčania, ale aj cezpoľní hostia.

 

Katarína Pucovská

 

You have no rights to post comments

urad

Letmo

Mariena Czoczeková-Eichardtová (1892-1972)
...
Vankúšik pod hlavou
budem mať zo žiaľov;
na rakve kvietky –
to budú spomienky.
A plachty z bôľu
skryjú družku svoju.
Boli sme, bôľ a ja,
boli sme druhovia,
spolu sme chodili
cez žitia údolia.

Nebo ma oplače
pokropí ma lejak,
na cintorín odprevadí
studený severák.

(úryvok z básne Môj pohreb)

 

Posledné články