V predsieni Slovenského vojvodinského divadla (SVD) v Báčskom Petrovci, v rámci tohtoročného festivalu 29. Petrovských dní divadelných, otvorili výstavu „Intímny priestor umelca". Vystavené sú diela štyroch spolupracovníkov SVD a ich prácami sa chce priblížiť divákom aj ten vnútorný umelcov svet. Vystavujú Mária Struhárová, Ďula Šanta, Zvonimír Pudelka a Andrea Merníková Šimonová. Struharová bola v SVD angažovaná na výrobe kostýmov a rekvizít, Šanta robil scénu, kostýmy, dizajn, propagačný materiál pre predstavenia a Petrovské dni divadelné (PDD), Pudelka vypracoval scénu, kostýmy, dizajn pre predstavenie a bol aj hercom a Merníková Šimonová dizajn, plagáty pre predstavenia a pre PDD a výstavu z dejín SVD. Na výstave sa prihovorila úradujúca riaditeľka SVD Alexandra Horvátová a biografie umelcov prečítala Lana Ivaniševićová.
Mária Struhárová sa narodila 28. januára 1970 na Slovensku, v Šuranoch. Základnú školu Jána Čajaka skončila v Báčskom Petrovci, kde prejavila talent pre umenie, a to v širšom zmysle umenia, ako je vyšívanie, šitie rôznych odevných predmetov , rozličných dekorácií a doplnkov. Vyskúšala si aj v obrazoch zo slamy, v kreslení na skle a keramiky a taktiež tvorila z dreva — zaoberala sa pyrografiou. V roku 1997 začala aktívnejšie maľovať olejovými farbami. Svoju inšpiráciu našla vo svojom vnútri, prežívaním citov a spomienok. Rada maľuje kvety a prírodu, ale najradšej maľuje abstraktné obrazy a svojsky prejavuje svoje cítenie, svoje vnútro, ktoré ju inšpiruje. Niektoré obrazy vznikli v ťažkých chvíľach. Tvorenie, maľovanie, umenie... je to jej záľuba, ktorá ju napĺňa. Struhárovej obrazy sa nachádzajú v niekoľkých súkromných zbierkach tak u nás, ako i v zahraničí. Zatiaľ mala vyše 20 spoločných výstav. Je členkou Združenia petrovských výtvarných umelcov od založenia združenia, k čomu prispieva svojou originalitou a skvelými nápadmi.
Ďula Šanta sa narodil v Novom Sade roku 1968. Zakončil strednú školu pre dizajn „Bogdan Šupuť" v Novom Sade v roku 1987. Vyštudoval maľbu na Akadémii umení v Novom Sade v ročníku prof. Dušana Todorovića roku 1995. Špecializoval konzerváciu a reštaurovanie obrazov v Pokrajinskom ústave na ochranu kultúrnych pamiatok v Petrovaradíne v roku 2003. Samostatne vystavuje doma a v zahraničí od roku 1995. Doteraz mal 24 samostatných a viac ako 200 kolektívnych výstav. Paralelne pôsobí v oblasti výtvarného umenia a dizajnu, rozvíjajúc svoj vizuálny slovník kombinovaním skúseností z oboch polí. V svojej práci sa snaží starostlivo vybrať prvky, pomocou ktorých vytvára viacvrstvový naratívny rámec. Snaží sa odstrániť vizuálne materiály z ich bežného kontextu a kombinuje ich do jedinečných subjektov schopných komunikovať na rôznych úrovniach. Jeho diela odrážajú realitu ktorej čelí, pričom využíva príležitosť vizuálne ju komentovať.
Zvonimír Pudelka sa narodil 1976. roku v Novom Sade, ukončil doktorandské štúdium na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Umeniu sa venuje od roku 1992, samostatne a kolektívne vystavuje od roku 1996. Ako vizuálny umelec má široké spektrum, od kresby a maľby, priestorového prejavu pomocou objektov a inštalácií, divadelné a filmové kostýmové výtvarníctvo, scénografiu a herectvo. Maliarsky prejav Zvonimíra Pudelku je poznačený súčasným dianím. Vychádza z uvedenej senzibility a osciluje od figurálneho znázornenia až po abstraktné zobrazenie. Autor v kolekcii obrazov vytvára farebné variácie s abstraktným rastrovaním, ktoré navodzujú ilúziu akéhosi nového priestoru. Exotické prevedenie je typické pre tohto autora a posúva tak nevšedným spôsobom hranice zaužívanej predstavy o klasickej maľbe a ako aj multimediálnej koncepcii.
Andrea Merníková Šimonová sa narodila v roku 1990 a je Petrovčanka pivnického pôvodu. Skončila akadémiu umení v Novom Sade, odbor grafické komunikácie. Vypracovala mnoho grafík — plagátov či logá pre Slovenské vojvodinské divadlo, ako i pre mnohé ochotnícke divadlá vo Vojvodine. Spoluprácu so Slovenským vojvodinským divadlom začala v roku 2018, keď prvýkrát vypracovala dizajn loga pre 15. výročie tejto divadelnej inštitúcie. Spolupráca pokračovala aj v roku 2020, keď vypracovala dizajn plagátu a afiš 25. Petrovských dní divadelných, v roku 2022 vypracovala dizajn plagátu a afiš predstavenia Testosterón a v roku 2023 dizajn plagátu, afiš a ilustráciu animácií predlohy Príbeh Krajiny-Nekrajiny (O Petrovi Panovi a Jamesovi Hookovi). Tohoto roku vypracovala dizajn plagátu a afiš predstavenia Ajhľa, človek!, ako i dizajn plagátu 29. Petrovských dní divadelných.
Výstava bude nainštalovaná do 30.septembra.
kp
Mariena Czoczeková-Eichardtová (1892-1972)
...
Vankúšik pod hlavou
budem mať zo žiaľov;
na rakve kvietky –
to budú spomienky.
A plachty z bôľu
skryjú družku svoju.
Boli sme, bôľ a ja,
boli sme druhovia,
spolu sme chodili
cez žitia údolia.
Nebo ma oplače
pokropí ma lejak,
na cintorín odprevadí
studený severák.
(úryvok z básne Môj pohreb)