Slovenské insitné umenie zo Srbska - Aktuality

Galéria insitného umenia ocenená medailou ÚSŽZ

Pod názvom Kovačica 220-ročná si v dňoch 14. – 15. mája 2022 domáci Kovačičania a ich hostia pripomenuli historický dátum 15. mája v roku 1802, keď si Slováci, ktorí sa po povodniach v Bardáni a nezhodách so zemepánom v Ečke založili novú obec na kovačickej pustatine. Slováci, ktorí sa dostali do Kovačice sekundárnou, resp. terciálnou migráciou, pochádzajú z Novohradskej, Peštianskej a Nitrianskej stolice, niekoľko rodín zo Zvolenskej stolice, zo Zadunajska, z Békéšskej stolice. Potomkovia týchto prisťahovalcov si aj po vyše dvoch storočiach odlúčenia a rôznych historických výzvach zachovali rodnú slovenčinu a slovenské tradície, a tak sa na ich počesť v tento víkend konal rad veľkolepých podujatí. Predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí (ÚSŽZ) Milan Ján Pilip sa zúčastnil Slávnostnej akadémie, ktorá sa konala v kovačickom Dome kultúry a pri príležitosti 220. výročia založenia Kovačice a 70. výročia prvej spoločnej výstavy kovačických insitných maliarov udelil Medailu ÚSŽZ Galérii insitného umenia v Kovačici. Píše Milina Sklabinski na portáli ÚSŽZ.

Moja jedinečná Kovačica

Na asi 15 štvorcových metroch až 19 insitných umelcov z Kovačice a Padiny znázornilo príchod Slovákov na tieto končiny v roku 1802. Tak na plátne vznikla dedina, na začiatku ktorej sa vzpína kostol z roku 1803, vedľa neho rozpoznateľný objekt – Galéria z roku 1955, vôkol ktorých sa zhromažďujú Kovačičania. Ústredným motívom na maľbe je svadba, mladomanželia vychádzajúci z kostola, ktorých vyprevádza kňaz, tu je aj starý svat, mladé ženy, družičky... Na obraze si svoj kútik našli aj krstiny, modlitby, žatva, pestré slovenské kroje. Podobný megaobraz pomenovaný Osídľovanie Slovákov vo Vojvodine vznikol pred 26 rokmi a darovaný bol Veľvyslanectvu Slovenskej republiky. Nový obraz znázorňujúci osídľovanie Kovačice Slovákmi, maliari – členovia Galérie insitného umenia venovali 220-ročnej Kovačici. Oslavy sa začali včera, keď prebiehal Deň Základnej školy mladých pokolení a v Galérii Babka Kovačica otvorili výstavu BIBIANA v 220-ročnej Kovačici a dnes sa program osláv naplno rozbehol. Veľkoplošný obraz Moja jedinečná Kovačica dnes slávnostne predstavila riaditeľka Galérie insitného umenia z Kovačice Anna Žolnajová Barcová.

Kovačickej insite podpora Pôtra

V obci Pôtor na Slovensku, v obradnej sieni Obecného úradu, sa v dňoch 28. – 29. apríla 2022 uskutočnil Okrúhly stôl: Slovenské insitné umenie v Srbsku, ako špecifický prvok nehmotného kultúrneho dedičstva slovenského a srbského národa. Skadiaľ pochádzajú predkovia 63. maliarov Slovenského insitného umenia v Srbsku. Za okrúhlym stolom sedeli historici, etnológovia, diplomati (honorárni konzuli), vedci, zakladatelia a redaktori mienkotvorných internetových portálov zo Srbska a Maďarska, odborníci kultúry a osvety, majitelia kovačickej galérie, časť mladších insitných maliarov, predstavitelia obce Kovačica.... Po tridsaťročných skúsenostiach, úspechoch a dokumentácii, kovačická insita kandiduje do zápisu na listinu UNESCO, ako nehmotné kultúrne dedičstvo ľudstva a Pôtor im na tej ceste podal nápomocnú ruku. „Spoluprácu s obcou Kovačica som začal registrovať pri sedemstom výročí našej obce od prvej písomnej zmienky. Bola tu veľká delegácia občanov z Dolnej zeme, ktorým predkovia pochádzajú aj z našej obce. Postupne prichádzali rôzne oficiálne i súkromné návštevy," – zdôraznil starosta obce Pôtor Miroslav Činčura, ktorý spolu s publicistom Jánom Jančovicom, pôvodom z Pôtra, zorganizovali toto medzinárodné dvojdňové podujatie, na ktorom sa prihovárali predstavitelia zo Slovenska, Srbska a Maďarska.

Pavel Hajko v Martine

Slovenské národné múzeum v Martine a Galéria Babka Kovačica v stredu 27. apríla 2022 v priestoroch Etnografického múzea v Martine usporiadali vernisáž diel kovačického insitného maliara Pavla Hajka, ktorý v tomto roku oslavuje životnú sedemdesiatku a 50 rokov tvorby. Na otvaraní sa prihovoril riaditeľ múzea Radovan Sýkora, honorárny konzul Srbskej republiky so sídlom v Martine Mojmír Vrlík a Vuk Radulović, poradca podpredsedníčky vlády a ministerky kultúry Srbska Maji Gojkovićovej, ktorý výstavu aj otvoril. Prítomným a organizátorom sa poďakoval autor Pavel Hajko.

V Pôtri o kovačickej insite

„Vyrástli z novohradských koreňov, rozvinuli sa v Banáte, dedičstvo predkov zachovávajú"

V obci Pôtor na Slovensku sa v dňoch 28. – 29. apríl 2022 uskutoční Okrúhly stôl: Slovenské insitné umenie v Srbsku ako špecifický prvok nehmotného kultúrneho dedičstva. Slovenské kovačické insitné umenie z tvorby 63 maliarov patriacich ku Galérii BABKA (majiteľa a zakladateľa Galérie Babka a Nadácie Babka Pavla Babku) je dlho známe výstavami na troch kontinentoch, konkrétne v 29. metropolách. Ale najčastejšie výstavy kovačických insitných maliarov sa konajú na Slovensku. Po tridsaťročných skúsenostiach, úspechoch a dokumentácii, kovačická insita v cykle roku 2022-2023 kandiduje do zápisu listiny UNESCO, ako nehmotné kultúrne dedičstvo ľudstva.

Ministerka Gojkovićová v Kovačici

V cykle 2023-2024 by sa Slovenské insitné maliarstvo v Srbsku malo nominovať na zápis na Reprezentatívny zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Prípravy na tento významný krok pre Slovákov v Srbsku sú v plnom prúde, o čom svedčí aj včerajšia návšteva podpredsedníčky vlády a ministerky kultúry a informovania Srbska Maje Gojkovićovej Kovačice. Navštívila Galériu insitného umenia, kde sa stretla s riaditeľkou Annou Žolnajovou Barcovou a Galériu Babka, kde hovorila s jej majiteľom Pavlom Babkom. Spolubesedníci ministerku informovali o prípravách podkladov pre nomináciu na zoznam UNESCO. Témou rozhovorov s Pavlom Babkom bola tiež aj výstava v Paríži, ktorú Galéria Babka v spolupráci s Ministerstvom kultúry a informovania Srbska usporiada v dňoch 14. marca až 2. apríla 2022.

V Galérii Babka prezentovali knihu o Nemanjićovcoch

Kniha Dr. Duška Lopandića Nemanjićovci - panovníci a doba srbského stredoveku (Nemanjići – vladari i vreme srpskog srednjeg veka) je príbeh o rozmachu a zániku najvýznamnejšej srbskej dynastie stredovekého Srbska, o zrode a vzostupe kráľovstva, o ríši, o obrane pred osmanskou inváziou až po pád despotizmu. Prezentácia slovenského vydania knihy v preklade Rastislava Popovića sa uskutočnila v piatok 18. februára 2022 v Galérii Babka v Kovačici pri príležitosti Medzinárodného dňa materinského jazyka. O knihe hovorili Dr. Ratomir Milikić, historik, Miroslav Mlinarček, master historik, Pavel Babka, zakladateľ Galérie Babka a Dr. Mojmír Vrlík, honorárny konzul Srbska v Martine, ktorý v mene Spolku Srbov na Slovensku odovzdal knihy pre každú školu so slovenským vyučovaním v Srbsku. O význame slovenského prekladu knihy sa zmienil Dragan Stojović, prvý poradca v Ministerstve zahraničných vecí z Oddelenia pre susedné krajiny a juhovýchodnú Európu, ktorý sa vo významnej miere pričinil o vydanie knihy v slovenčine. V mene Obce Kovačica prítomných pozdravila Marijana Melišová, asistentka obecného predsedu a v mene Veľvyslanectva SR v Belehrade sa prihovoril Boris Konček, 3. tajomník veľvyslanectva.

Kovačická a hajdušická zimná rozprávka

Od zajtra 21. januára a do 21. februára 2022 Nadácia Babka Kovačica a novozaložené Centrum pre digitalizáciu Slovenského insitného maliarstva v Srbsku organizujú v Galérii Babka Kovačica prvú tohtoročnú výstavu Kovačická a hajdušická zimná rozprávka. Na nej predstavia dvoch najstarších maliarov: Jána Bačúra a Evu Husárikovú, ako nositeľov tradičných vedomostí Slovenského insitného maliarstva v Srbsku, a troch najmladších maliarov, ktorí sa osvedčili ako úspešní ilustrátori detských kníh: Vieroslavu Svetlíkovú, Evu Hrkovú a Miroslava Hraška. Výstava zapadá do Roka Kovačice, ktorý odštartovali MOMS Kovačica a Memoriálne stredisko Dr. Janka Bulíka hneď v prvý deň nového roku. Na významné jubileum – 220. výročie založenia tejto svetoznámej osady insity budú Kovačičania upriamovať pozornosť počas celého roka, rovnako ako čo počas celého roka budú zároveň aj propagovať svoj jedinečný "brand", svoj maliarsky kumšt, ktorý si iste zasluhuje najvyššie medzinárodné uznanie. To uznanie by sa mohlo dostať od UNESCO a zaradením Slovenského insitného maliarstva zo Srbska na zoznam Svetového nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva.

Slovensko pomáha našej insite

Trojčlenná delegácia vedená Mgr. Jurajom Hamarom, CSc. generálnym riaditeľom Slovenského ľudového umeleckého kolektívu (SĽUK), včera skončila návštevu Kovačice. S cieľom pomôcť nášmu insitnému umeniu pri podávaní kandidatúry na zápis do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO, predstavitelia Centra pre tradičnú ľudovú kultúru, ktoré je odborným pracoviskom SĽUK-u, začali pilotný projekt digitalizácie našej insity. Mišo Veselský, fotograf a kameraman a Maroš Červenák, asistent, odborne spracovali umeleckú tvorbu dvoch najstarších maliarov zapísaných v našom Národnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva: Jána Bačúra z Padiny a Evu Husárikovú z Kovačice. Filmovali ich, robili s nimi rozhovory, fotili obrazy, značili ich rozmery a zhromažďovali metadáta, ktoré využijú pri digitalizácii. V práci im pomáhali Pavel Babka, majiteľ Galérie Babka a Pavel Baláž, zakladateľ Memoriálneho strediska Dr. Janka Bulíka. Včera, na záver návštevy, Pavel Babka so slovenskou delegáciou absolvovali rozhovory v Ministerstve kultúry Srbska o ďalších krokoch v podávaní kandidatúry.

Z vrchov do nížin

Priestory Thurzovho domu v Banskej Bystrici 4. novembra opäť ožili farbami. Insitné umenie sa po dvoch rokoch vrátilo do Stredoslovenského múzea. Návštevníci sa môžu tešiť na návrat umenia plného spontánnosti, bezprostrednosti a úprimnosti. Na predajnej výstave svoje diela prezentujú umelci z Kovačice a Padiny. Spoluorganizátorom predajnej výstavy je Banskobystrický samosprávny kraj, Pavel Babka, zakladateľ Galérie Babka a Pavel Baláž, zakladateľ Memoriálneho strediska Dr. Janka Bulíka Kovačica, ktorý do Stredoslovenského múzea priniesol výstavu z dejín Kovačice. Externe na nej spolupracovala etnologička Zuzana Drugová, ktorá už 09.11.2021 o 16:00 hodine záujemcov prevedie po tejto výstave prostredníctvom komentovanej prehliadky.

Slovenská insita bližšie k UNESCO

V sídle Európskej komisie v budove Berlaymont v Bruseli, včera večer bola otvorená výstava insitného umenia Slovákov zo Srbska. Výstavu usporiadala Galéria Babka Kovačica, ktorá ňou zaznamenáva 30-ročnicu svojho pôsobenia a otvorili ju Maroš Šefčovič, podpredseda Európskej komisie zodpovedný za medziinštitucionálne vzťahy a strategický výhľad a Gordana Čomićová, srbská ministerka ľudských práv, práv menšín a sociálneho dialógu. Majiteľ Galérie Babka Pavel Babka sa na včerajšej slávnostnej udalosti osobne nemohol zúčastniť kvôli cestovným obmedzeniam spôsobeným koronavírusom a prihovoril sa iba prostredníctvom video správy. Avšak, priamo sa včera v Kovačici stretol s Miroslavom Jenčom, námestníkom generálneho tajomníka OSN v New Yorku, v súčasnosti najvyššie postaveným Slovákom pracujúcim pre OSN.

Kovačický október 2021

Prvý októbrový víkend Kovačického októbra bude najbohatší na podujatia. V sobotu 2. októbra 2021 po slávnostnej schôdzi Rady Miestneho spoločenstva Kovačica, otvoria 70. výtvarný salón „Kovačický október" a o 14,30 v Galérii Babka usporiadajú prezentáciu CD kalendára na rok 2022. Na kalendári, ktorého garantom je Maroš Šefčovič, podpredseda Európskej komisie pre medziinštitucionálne vzťahy a strategický výhľad, je zobrazených 12 fotografií olejomalieb 12 insitných maliarov: Evy Husárikovej, Jozefa Haviara, Pavla Cicku, Jána Glózika, Viroslavy Svetlíkovej, Juraja Lavroša, Martina Papa, Pavla Hajka, Jána Bačúra, Márie Hlavati, Miroslava Hraška a Kláry Babkovej. Na každej strane kalendára sa nachádza aj krátka biografia jedného z uvedených maliarov. Kalendár vydala Galéria Babka a finančne ho podporil Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí. V rámci 70. Októbrového salónu v Galérii insitného umenia do konca mesiaca budú vystavené najnovšie diela insitných maliarov, členov GIU.

O krok bližšie k zoznamu UNESCO

Okrúhly stôl „Slovenské insitné umenie v Srbsku ako špecifický prvok nehmotného kultúrneho dedičstva. Ako ho chrániť a zosúladiť s programami UNESCO? Otázka pre vedcov a tvorcov kultúrnej politiky Srbska aj Slovenska ako prirodzene najviac zainteresovaných účastníkov" sa začal včera v Belehrade na veľvyslanectve Slovenskej republiky a pokračoval dnes v budove Obce Kovačica. Hlavným organizátorom Okrúhleho stola bola Galéria Babka Kovačica, ktorá sa prakticky už 30 rokov, koľko existuje, všemožne snaží, doma a vo svete, propagovať našu tunajšiu insitu. Míľové kroky boli urobené keď v roku 2012 Slovenské insitné maliarstvo v Srbsku zapísali na národnú listinu, teda na Zoznam prvkov nehmotného kultúrneho dedičstva Srbska. Je to jediný menšinový prvok na tomto zozname a jeho zapísanie na národnú listinu predstavovalo koniec jednej náročnej snahy a zároveň bolo začiatkom nového vytýčeného cieľa: dostať sa na listinu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO. Sme veľmi blízko cieľa a tento okrúhly stôl upevnil nádej a dodal nových síl vytrvať v zakreslenej ceste.

UNESCO a Slovenské insitné maliarstvo v Srbsku

Prezident Srbska Aleksandar Vučić, minister zahraničných vecí Srbska Nikola Selaković a podpredsedníčka vlády a ministerka kultúry Srbska Maja Gojkovićová sa zhodli aby Srbsko v roku 2022 aj úradne navrhlo Slovenské insitné maliarstvo v Srbsku na zápis na UNESCO-vu listinu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva. Hovorí Pavel Babka, majiteľ Galérie Babka z Kovačice, ktorý doteraz v tom smere urobil významné kroky. Nadácii Babka Kovačica a jej zakladateľovi Pavlovi Babkovi bola preto zverená aj úloha do 1. októbra 2021 prichystať predbežný návrh nominácie, ktorý ďalej pre zápis na UNESCO listinu úradne spracuje Stredisko pre nehmotné kultúrne dedičstvo Srbska. Keďže UNESCO-ve kritéria sú prísne a konkurencia je silná, organizátori sa rozhodli usporiadať okrúhly stôl. Na ňom budú odborníci zo Srbska a Slovenska spoločne analyzovať akým spôsobom možno slovenské insitné umenie v Srbsku, ako špecifický prvok nehmotného kultúrneho dedičstva, chrániť a zosúladiť s programami UNESCO. Okrúhly stôl by mal prebiehať 27. septembra 2021 na Veľvyslanectve Slovenskej republiky v Belehrade a 28. septembra 2021 v Kovačici a na ňom sa zúčastnia významní etnológovia, historici, historici umenia, sociológovia, kulturológovia... zo Srbska a Slovenska.

 

UNESCO a Slovenské insitné maliarstvo v Srbsku

 

Srbsko nateraz zapísalo iba štyri prvky na UNESCO-vu listinu kultúrneho nehmotného dedičstva a toto by mal byť piaty. Je dôležité zdôrazniť, že by to bol zároveň jediný menšinový prvok, nateraz ani jedna menšina v Srbsku nemá zapísane nič, dokonca ani len na Národnej listine nehmotného kultúrneho dedičstva Srbska. Galérii Babka sa podarilo ešte v roku 2012 zapísať Slovenské insitné maliarstvo v Srbsku na národnú listinu. V tejto súvislosti možno iba spomenúť, že najnovšie aj Múzeum vojvodinských Slovákov vynakladá úsilie o zápis slovenských košieľ s vyšívaným "predkom" na Zoznam prvkov nehmotného kultúrneho dedičstva Srbska. Podmienky kandidatúry sú však zložité, vyžaduje si to veľkú námahu a trpezlivosť.

UNESCOva kandidatúra je obzvlášť náročná. Na tento zoznam sa dostanú skutočne iba tí, čo dokážu, že sú jedineční vo svete. Slováci v Srbsku sú veľmi blízko k tomu zoznamu, ktorým by sme boli zviditeľnení na celom svete. Podpora všetkých relevantných subjektov, ale aj každého jedného z nás, je teraz nanajvýš potrebná.

 

Katarína Pucovská

 

urad

Letmo

Mariena Czoczeková-Eichardtová (1892-1972)
...
Vankúšik pod hlavou
budem mať zo žiaľov;
na rakve kvietky –
to budú spomienky.
A plachty z bôľu
skryjú družku svoju.
Boli sme, bôľ a ja,
boli sme druhovia,
spolu sme chodili
cez žitia údolia.

Nebo ma oplače
pokropí ma lejak,
na cintorín odprevadí
studený severák.

(úryvok z básne Môj pohreb)

 

Posledné články