Slovenské insitné umenie zo Srbska - Slovenský jazyk

Masakra

Keď desaťročia sejete zlo, len zlo sa tam môže rodiť... Duševné znečistenie, ktorého sme svedkami každý deň v televízii, na internete a všade v našom prostredí, je rovnako deštruktívne ako znečistenie životného prostredia. Vlastne príčina je u oboch rovnaká – odcudzenie od prírody a spoločnosti, od ľudí. Stratili sme cit pre druhých, milosrdenstvo, ľudskosť, empatiu. Výmenou za naše duše dostali sme materiálne hodnoty! „Školstvo už roky šetrí na kvalite: mnohé školy fungujú bez psychológov, pedagógov a iných odborných zamestnancov, riaditelia sú menovaní na základe politickej príslušnosti a nie kvality, učiteľom zväzujú ruky predpisy, nízke príjmy potláčajú ich motiváciu k pedagogickej práci s deťmi. Následky sú katastrofálne a dnes sa stali očitými pre najširšiu verejnosť," píše Nezávislý syndikát osvetových pracovníkov Srbska, ktorý žiada okamžité prepustenie ministra školstva Branka Ružića, vzhľadom na jeho zodpovednosť za dnešnú tragédiu na Základnej škole Vladislava Ribnikara v Belehrade, v ktorej bolo zastrelených osem detí a vrátnik.

 

Foto Željko Ivanji

 

Foto Željko Ivanji

 

Psychoterapeutka Biljana Slavkovićová hodnotí, že pri tejto tragédii zlyhal celý náš systém. Tragická udalosť, ktorá sa stala dnes ráno v belehradskej základnej škole, pri ktorej maloletý žiak zabil strážnika a osem svojich rovesníkov, nastoľuje množstvo otáznikov. Koľko sa rozprávame s našimi deťmi? V akom stave je naša spoločnosť? Ako sa to mohlo stať? Biljana Slavkovićová poukazuje na to, že dospelí tu vytvárajú sociálnu klímu s veľmi vysokou mierou agresivity vo verejnom prejave a v médiách a že v poslednom desaťročí mnohé slušné spoločenské normy sa stali prežitkom. Príliš často sa dokonca stávalo aj to, že agresivita vo verejnom priestore zostala nepotrestaná.

Deti napodobňujú dospelých. Či teda máme morálne právo obviniť dieťa za jeho správanie?

Niektorí dôvod dnešnej nevídanej tragédii hľadajú v nás samých. V duchu piesne Đoleho Balaševića "Krivi smo mi..." že sme mlčali a dovolili aby sa agresivita, primitivizmus, bezcitnosť, nekultúra... udomácnili medzi nami a aby s nimi boli infikovaní tí, čo sú najzraniteľnejší.

Rozprávajte sa so svojimi deťmi. Pozrite sa občas, čo sledujú a čo sa im páči na Instagrame a Tik Toku. Nenechávajte ich na milosť a nemilosť Pinkom, Košavám a iným Informerom. Vysvetlite im, že násilie je zlo, že reality show vymývajú mozgy, že ak nebudú mať všetky päťky, nebude koniec sveta. Ale aj to, že séria s ich obľúbeným hercom vlastne popularizuje kult zbraní a rýchleho zárobku a že ich obľúbená kapela svojimi textami a videoklipmi propaguje brutalitu, mizogýniu a drogy. Formujte ich hudobný vkus tak, že doma budete počúvať kvalitnú hudbu, naučte ich myslieť vlastnou hlavou.

-Žiak siedmeho ročníka Základnej školy Vladislava Ribnikara v Belehrade dnes 3. mája 2023 okolo 8:40 strieľal z pištole na žiakov, učiteľa a školskú ochranku.

-Zahynulo osem žiakov a školský bezpečnostný pracovník.

-Šesť žiakov a jeden učiteľ sú ťažko zranení.

-Maloletý K. K. (14), ktorý strieľal z otcovej zbrane, bol na mieste zatknutý.

-Mal zoznam žiakov, ktorých plánoval zlikvidovať, a útok bol plánovaný už mesiac, uviedol šéf belehradského policajného oddelenia Veselin Milić.

-Motív streľby zatiaľ nie je známy.

-Zatknutý bol aj žiakov otec, ktorý, ako oznámil minister polície, mal povolenie na vlastnenie zbraní.

-Od piatka 5. mája je v Srbsku vyhlásený trojdňový smútok.

 

Katarína Pucovská

 

 

You have no rights to post comments

urad

Letmo

Mariena Czoczeková-Eichardtová (1892-1972)
...
Vankúšik pod hlavou
budem mať zo žiaľov;
na rakve kvietky –
to budú spomienky.
A plachty z bôľu
skryjú družku svoju.
Boli sme, bôľ a ja,
boli sme druhovia,
spolu sme chodili
cez žitia údolia.

Nebo ma oplače
pokropí ma lejak,
na cintorín odprevadí
studený severák.

(úryvok z básne Môj pohreb)

 

Posledné články