Republiková súťaž zo slovenského jazyka a jazykovej kultúry 2026 prebiehala dnes na Gymnáziu Jána Kollára so žiackym domovom v Báčskom Petrovci. O titul štátneho majstra/majsterky súťažilo 35 žiakov z troch škôl: Gymnázia Jána Kollára so žiackym domovom, Gymnázia Mihajla Pupina z Kovačice a Zdravotníckej školy 7. apríla z Nového Sadu. Prítomných na pôde gymnázia privítala riaditeľka Daniela Marková. Podpredsedníčka Výboru pre vzdelávanie NRSNM Tatiana Bovdišová poznamenala, že všetci súťažiaci, prakticky, už víťazia! Najvyššie priečky obsadili: v kategórii prvákov Martina Sklabinská, z druhákov si 1. miesto vyslúžil Rastislav Vrška, z tretiakov Ksénia Vujačić a v kategórii štvrtákov Abigail Eliáš.
Komisie v zložení Dr. Anna Makišová, predsedníčka, PaedDr.Svetlana Zolňanová, Mária Andrášiková a Tatiana Naďová netajili spokojnosť s jazykovou úrovňou a z preukázaných poznatkov, vyjadrili mladým slovenčinárom vďaku za odhodlanie pracovať v záujme obohacovania a kultivovania materčiny. Podobne ocenili i ich mentorky: Tatianu Bovdišovú, Milinu Struhárikovú, Martu Pavčokovú a Annamáriu Boldockú-Grbićovú. Pätnásti ocenení žiaci si poputujú na študijné dielne do Bratislavy a Banskej Bystrice, ktoré tradične zabezpečí Ministerstvo školstva SR a skoordinuje NRSNM. Príležitostným programom všetkých pookriali recitátorka Ksénia Vujačićová a flautistka Lucia Beličková. Pedagogický dozor Boris Relota a Zvonimír Pudelka, ktorý zároveň poskytol fotografie.
Zdroj: Gymnázium Jána Kollára so žiackym domovom
Mariena Czoczeková-Eichardtová (1892-1972)
...
Vankúšik pod hlavou
budem mať zo žiaľov;
na rakve kvietky –
to budú spomienky.
A plachty z bôľu
skryjú družku svoju.
Boli sme, bôľ a ja,
boli sme druhovia,
spolu sme chodili
cez žitia údolia.
Nebo ma oplače
pokropí ma lejak,
na cintorín odprevadí
studený severák.
(úryvok z básne Môj pohreb)