Veľká noc v Kulpíne

Veľká noc v Kulpíne

VEĽKÁ NOC V KULPÍNE
 
foto   foto
 
foto
 
Organizátorom podujatia „Veľká nov v Kulpíne“ je Spolok vinárov a vinohradníkov z Kulpína. Prebieha vo Veľkonočnú nedeľu v miestnostiach Poľnohospodárskeho múzea. V rámci podujatia sa organizuje súťaž a degustácia vín a klobás a príležitostné programy.
 
„Veľká noc v Kulpíne“ sa prvýkrát usporiadala 8. apríla 2007 a za krátky čas prerástla lokálne rámce a získala medzinárodný ráz.
 
Odborné komisie hodnotia vína a klobásy. Víťazov slávnostne vyhlásia vo Veľkonočnú nedeľu na záverečnom programe. V pokračovaní programu sa organizuje degustácia. V súťažnej časti podujatia sa zúčastňujú výrobcovia vín zo Srbska, Slovenskej republiky, Českej republiky, Maďarska, Chorvátska... Na ocenenie dodajú zo 100 vzoriek vín a vyše 30 vzoriek domácich klobás. Konkurencia súťažných vín býva veľmi silná a v komisii bývajú i zahraniční eminentní odborníci.
 
Náplň podujatia je doplnená výstavou kraslíc a koláčov. Deti v krojoch vítajú hostí na vchode do kaštieľa a každému dávajú vyfarbené vajíčko.
 
Predpoludňajšie slávnostné Veľkonočné bohoslužby tiež zapadajú do obsahu podujatia.
 
USKRS U KULPINU
 
Povodom Uskrsa po Gregorijanskom kalendaru, Udruženje vinara i vinogradara iz Kulpina, u dvorcu Dunđerskih, organizuje manifestaciju "Uskrs u Kulpinu", odnosno degustaciju vina i kulena. Manifestacija se prvi put održala 2007a 2008 je već imala medjunarodni karakter. Slaveći vino i klanjajući se našem brendu - Slovačkom kulenu, manifestacija pomaže ruralni razvoj, razvoj turizma i razvoj kulture u najširem smislu.
 
Degustacija vina i kobasica, koje su prethodno ocenile stručne komisije, počinje posle završnog programa u Uskršnju nedelju. Konkurencija je izuzetna, a na ocenjivanje svoja vina šalju vinari iz Hrvatske, Slovačke, Češke, Madjarske...Uzorke slovačkih kobasica na ocenjivanje u Kulpin donose domaćini iz brojnih vojvodjanskih slovačkih sela.  
 
––––––––––––––––––-
 
Organizátor podujatia Spolok vinárov a vinohradníkov z Kulpína.
 
08. apríla 2007- vo Veľkonočnú nedeľu v miestnostiach Poľnohospodárskeho múzea prvé podujatie.
 
Zorganizovaná bola súťaž a degustácia vín a klobás.
 
Prvé podujatie sľubovalo, druhé už očakávania splnilo.
 
23. marca 2008- vo Veľkonočnú nedeľu v miestnostiach Poľnohospodárskeho múzea v poradí druhé podujatie.
 
––––––––––––––––––-
 
Hold klobáse a vínu
 
PoharDruhý rok za sebou vo Veľkonočnú nedeľu kulpínski vinári usporiadali manifestáciu pod názvom Veľká noc v Kulpíne 2008. Na slávnostnom otvorení v priestoroch Poľnohospodárskeho múzea zúčastnili sa vzácni hostia a početní návštevníci.
Manifestáciu medzinárodného rázu (boli i hostia zo Slovenska a Česka) otvoril predseda Spolku vinárov a vinohradníkov Michal Dovičin. Pripomenul, že náplň tohtoročného podujatia obohatila veľkonočná výstava, ktorú pripravili ženy z Kulpína a Petrovca a deti zo Združenia MY z Petrovca. Hostia podujatia boli aj členovia Vinárskeho rytierskeho radu sv. Juraja. Pred udelením odmien bola prezentácia monografie o kaštieľoch autora Dr. Dušana Vidosavljevića, na titulnej strane ktorej je fotka kulpínskeho kaštieľa.
Vzorky klobás a vína v Poľovníckom dome v Kulpíne hodnotila komisia, ktorú tvorili špičkoví odborníci na tieto pochúťky: prof. Dr. Vladimir Kovač (predseda), Dipl. technológ Ivanka Popov, prof. Dr. Đorđe Psodorov, Dipl. inž. Jovan Popov, Dipl. degustátor Lászlo Horvat a enológ z Česka Jozef Hrebeníček. V konkurencii bolo vyše 40 vzoriek klobás a 73 vzoriek vína, od 37 výrobcov. Odmeny udeľovali členovia popredného Spolku vinárov a vinohradníkov Kulpín Bratislav Petrović a Branislav Plachtinský. Komisia zlatou medailou ocenila klobásu výrobcu Jána Triašku z Petrovca. Striebro sa dostalo Miroslavovi Zorňanovi z Kulpína a bronzová medaila Jánovi Labátovi, tiež z Kulpína. Keď ide o kvalitné vína, i tu celý rad odmien. Zlaté medaily si zaslúžili biele vína výrobcov: Jána Lomena z Petrovca, Adama Totha Erdeljiho z Temerína, Daniela Čelovského a Jaroslava Žilu z Kulpína, Petra Aleksića z Ravného Sela, Aleksandra Petrovića z Petrovca, Spolku priateľov Bašte z Temerína a Eleny Đogo z Maglića. V kategórii vín Rosé zlato dostali Vinum Horvat z Temerína, ktorému sa tiež dostala zlatá medaila i za červené víno, a Michal Miškár z Kulpína. Ďalšiu zlatú získalo červené víno Antunina Prilučíka z Čiech. Udelili aj rad strieborných a bronzových medailí a ďakovných listín výrobcom vína nielen zo spomenutých prostredí, ale i zo Slovenska, potom z Irigu, Bajše, Šídu, Erdevíka, Rivice a Iđoša. Bohato navštívená koštovka ocenených klobás a vín iba svedčila o narastajúcom záujme o manifestáciu takéhoto druhu v Kulpíne.
 
K. Gažová ( prevzaté z Hlasu ľudu)

urad

Letmo

Mariena Czoczeková-Eichardtová (1892-1972)
...
Vankúšik pod hlavou
budem mať zo žiaľov;
na rakve kvietky –
to budú spomienky.
A plachty z bôľu
skryjú družku svoju.
Boli sme, bôľ a ja,
boli sme druhovia,
spolu sme chodili
cez žitia údolia.

Nebo ma oplače
pokropí ma lejak,
na cintorín odprevadí
studený severák.

(úryvok z básne Môj pohreb)

 

Posledné články