V najpopulárnejšom športe na svete sa padinská Dolina na konci sezóny 2012/13 prebojovala k výšinám. Získala šampiónsky titul v Srbskej lige – skupina Vojvodina. Stala sa tak našim najúspešnejším klubom doteraz. V súčasnosti je vôbec najlepším futbalovým tímom z Banátu. Pohár majstra v treťom srbskom rangu bol najkrajším darčekom, ktorí si fanúšikovia červeno-modrých mohli zaželať pri oslave 75. výročia založenia prvého futbalového klubu v Padine (1938 – 2013). Na prvoligových meraniach síl v jesennej časti majstrovstiev Prvej ligy Srbska bola v Padine veľká návštevnosť. Pozrieť si Dolinu v súboji s inými kvalitnými družstvami prichádza do najslovenskejšieho vojvodinského mestečka po niekoľko stovák fajnšmekrov z pokrajiny a Belehradu.
„S hrdosťou a veľkou radosťou sa s vami chceme podeliť o mimoriadnu novinku – Ekologické hnutie Padina EKOP je laureátom tohtoročného prestížneho ocenenia Zelený list. Akcia s názvom Hľadáme znečisťovateľa roka a ochrancov životného prostredia a udeľovanie Zeleného listu alebo Čierneho listu je najvýznamnejšie, najstaršie a najznámejšie environmentálne ocenenie v Srbsku, ktoré má už vyše 40-ročnú tradíciu a ktorého organizátormi sú Rádio Belehrad 2 a Hnutie vojvodinských zalesňovateľov. V rámci programu tohto environmentálneho ocenenia udeľujú sa Zelený list a Čierny list jednotlivcom a organizáciám, ktorým buď najviac záleží na ochrane životného prostredia, alebo na druhej strane najviac znečisťujú životné prostredie. Získanie ocenenia Zelený list je veľkou cťou, ale aj potvrdením, že ideme správnou cestou. Je to uznanie aj pre každého z vás, ktorý sa staráte o našu planétu, podporujete naše činy a pomáhate nám dosiahnuť naše poslanie. Ďakujeme za váš neoceniteľný príspevok a podporu! S ešte väčším nasadením sa budeme aj naďalej zasadzovať za ochranu nášho životného prostredia. Pretože naša misia je jasná: starať sa o planétu už dnes, pre lepšie zajtra!" Napísali na svojej facebookovej stránke členovia Ekologického hnutia Padina. Zaslúžené ocenenie! Gratulujeme!
Vážení krajania, milí priatelia, Matica slovenská premiérovala ďalšie zo svojich videí: Hurban III. – Medzi Stalinom a Rooseveltom. Martinské centrum vyprodukovalo pred rokom 1918 v rámci politicky ostro črtanej hurbanovskej rodiny málo známu, ale výnimočnú osobnosť Vladimíra Ladislava Hurbana. Talentovaný novinár a spisovateľ so široko tvarovanou kreativitou vstúpil do života slovenskej spoločnosti na začiatku 20. storočia spontánne ako mladý účastník hlasistického hnutia, neskôr najmä ako martinský súčiniteľ obrán slovenského národa zo strany nórskeho génia B. Bjornsona, za čo ho uhorské úrady perzekvovali. Preto prinútene odišiel roku 1909 do Ruska, kde vstúpil do cárskej armády, aby sa tam po vypuknutí prvej svetovej vojny zaradil do líderskej vrstvy česko-slovenských légií. Postupne v priebehu vojny natoľko prenikol do organizačných štruktúr prvého česko-slovenského odboja, až sa vyprofiloval v dvoch životných priemetoch – v slovenskej literatúre a publicistike i vo svetovej diplomacii. V oboch prípadoch vstupoval do emancipačných procesov slovenského národa po prevrate až neslovensky rozmanitými spôsobmi, najmä však rýchlym prienikom do špičky československej diplomacie.
V Kovačici a Padine v minulý víkend prebiehali oslavy venované 180. výročiu kodifikácie spisovnej slovenčiny a 220. výročia založenia kovačickej základnej školy. Pri tej príležitosti usporiadali vedeckú konferenciu a slávnostné bohoslužby ako aj viaceré sprievodné podujatia. Na vedeckej konferencii referáty predniesli: Dr. Zuzana Čížiková, mimoriadna profesorka Univerzity v Belehrade – téma: Ľudovít Štúr; Mgr. Juraj Šefčík, evanjelický farár CZ ECAV v Hlbokom na Slovensku – téma: Hlboké, obec na západnom Slovensku, kde bola uzákonená slovenčina a Jozef Miloslav Hurban; Anna Hrková, profesorka slovenského jazyka a literatúry v ZŠ Mladých pokolení – téma: Cesta k spisovnej slovenčine; Mária Kotvášová Jonášová, profesorka slovenského jazyka a literatúry na dôchodku – téma: Štúrovskí básnici; Miroslav Jurica, profesor dejepisu v školách v Kovačici a v Padine – téma: Výskyt slovenského spisovného jazyka v archíve SEAVC v Padine; Mgr. Sladjan Daniel Srdić, senior banátsky a evanjelický farár v cirkevnom zbore SECAV v Padine – téma: Spisovná slovenčina v kázňach a speve v SECAV a Michaela Chrapáňová, profesorka na lýceu v Nadlaku v Rumunsku – téma: Vyučovanie slovenského jazyka v Nadlaku. Na Slovensku, v obci Hlboké, spomienkové oslavy 180. výročia kodifikácie spisovnej slovenčiny usporiadajú 16. júla 2023 – avizoval Juraj Šefčík.
Tretí ročník detského hudobného festivalu Na krídlach piesní, ktorý prebiehal v nedeľu 4. júna v SVD v Báčskom Petrovci, potvrdil svoje opodstatnenie. Zakladateľkou a dušou festivalu je umelecká vedúca zboru Musica viva Mariena Stankovićová Kriváková, ktorá festival koncipovala tak, aby nebol súťažného rázu, ale len poskytol možnosť mladým nadaným spevákom verejne predviesť svoj talent a zvykať si vystupovať pred publikom. Aj v tomto roku najviac účastníkov bolo z Petrovca, no dôstojne zastúpené boli aj Selenča, Kulpín a Hložany. Predvlani na prvom festivalovom ročníku odznelo 17 piesní a vlani a v tomto roku ich už bolo 24. Festival otvorila detská spevácka skupina Peličky z Ymkárne, s ktorou pracuje Mariena Stankovićová Kriváková a tieto utešené perličky vo veku 4 až 10 rokov prednesom piesne Hody (hudba Ľuboslav Majera, text Anna Majerová) zvučne a veselo naštartovali festival.
Na treťom detskom medzinárodnom futbalovom turnaji v Kulpíne, ktorý prebiehal v nedeľu 4. júna 2023, sa zúčastnilo vyše 700 účastníkov zo Srbska, Chorvátska, Bosny a Hercegoviny a Rumunska. Úhrnne súťažilo 52 tímov v troch kategóriách: ročník 2011, 2013 a 2015. Účastníkov pozdravil a poprial im úspešný a pekný deň v Kulpíne Nenad Zamfirović, predseda futbalového klubu Kulpín a prihovorila sa aj predsedníčka obce Báčsky Petrovec Jasna Šprochová. „Zaoberanie sa športom vám v živote môže priniesť iba pekné veci a spomienky" - povedala úvodom moderátorka Anna Gažová Peťovská. Začiatok 3. turnaja označili vypustením do vzduchu balónov s číslicou tri.V otváracom programe vystúpili členovia dvoch kultúrno-umeleckých spolkov z Kulpína: KUS Metropolitu Stefana Stratimirovića a KUS Zvolen. Tri prvoumiestnené celky z každej kategórie získali poháre a medaily a tiež vstupenky pre aquapark Petroland Báčsky Petrovec. Víťazmi sú však všetci účinkujúci, keďže hrdinsky a korektne všetci bojovali. Športu zdar!
Súťaž Prečo mám rád slovenčinu, prečo mám rád Slovensko pozná tohtoročných víťazov.
Tvorivé súťaženie o najkrajšie vyznanie adresované slovenskej reči a slovenskej domovine uzatvorilo ďalší ročník. 25. mája 2023 Nové Zámky vítali mladé literárne talenty už po 31. krát na slávnostnom ceremoniáli, ktorý sa konal v budove Miestneho odboru MS v Nových Zámkoch. Celoštátna súťaž s krajanskou účasťou posudzuje i práce zahraničných Slovákov, vďaka čomu má špecifické a pevné miesto medzi literárnymi súťažami doma i v zahraničí. Na súťaži dlhoročne spolupracuje nielen Krajanské múzeum Matice slovenskej, ale i Miestny odbor Matice slovenskej v Nových Zámkoch, ktorý sa podieľa organizačne, porotcovsky i zabezpečovaním umelecky veľmi hodnotného programu slávnostného ceremoniálu.
V Belehrade v Galérii 73 štartovali 7. Dni slovenskej kultúry. V rámci včerajšieho slávnostného zahájenia podujatia usporiadali vernisáž grafík Schody do neba autorky Emílie Valentíkovej-Labát z Báčskeho Petrovca. V utorok 6. júna o 18:30 bude program pokračovať knižným večerom za účasti prof. Dr. Michala Harpáňa a Dr. Zdenky Valentovej Belićovej. Organizátormi Dní slovenskej kultúry sú Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Belehrade, Slovenský kultúrny klub z Báčskeho Petrovca a známa belehradská Galéria 73. Pre mladú príslušníčku slovenskej menšiny v Srbsku Emíliu Valentíkovú-Labát sa tak vytvorila príležitosť predstaviť sa belehradskej kultúrnej verejnosti. „Pred nami je formálne a tematicky jedinečný cyklus jej prác v špecifickej digitálnej technike, ktorá sa už z veľkej časti dostala do praxe výtvarných umelcov, najmä v grafike. Je zaujímavé, že v predchádzajúcej fáze hľadala Valentíková vyjadrenie formou figurácie, ktorého hlavným motívom bola ľudská postava. Rozhodnutím, ktoré pozná len autorka, ona sa na tejto výstave prezentuje úplne novým spôsobom ako abstraktný maliar geometrickej inšpirácie," uvádza v katalógu k výstave Đorđe Kadijević.
Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí vyhlasuje VÝZVU na predkladanie projektov na kúpu, rekonštrukciu, prístavbu alebo výstavbu nehnuteľnosti – BUDÚCEHO SLOVENSKÉHO CENTRA V NOVOM SADE. Hlavným cieľom poskytnutia dotácie na kúpu, rekonštrukciu, prístavbu alebo výstavbu budovy SC je zabezpečiť trvalé sídlo pre reprezentatívne celomenšinové inštitúcie a organizácie Slovákov žijúcich v Srbsku, ktoré pôsobia v oblasti kultúry, médií a vzdelávania a vo svojej podstate majú za cieľ chrániť, zveľaďovať a rozvíjať slovenskú identitu v Srbsku. Slovenské centrum v Novom Sade bude koncentrovať slovenský kultúrny a mediálny priestor v hlavnom meste pokrajiny Vojvodina a pôsobiť bude tak dovnútra, smerom k vlastnej slovenskej komunite, ktorú reprezentuje, ako aj smerom navonok k iným etnikám, menšinám alebo väčšinovému národu. Ide o reprezentačné centrum, v ktorom budú prebiehať kultúrne, mediálne a iné aktivity Slovákov vo Vojvodine. Projekt má za cieľ odbremeniť celomenšinové slovenské inštitúcie a organizácie od platenia vysokých položiek na nájomné v Novom Sade a vytvoriť tým podmienky na vyššiu podporu programovej činnosti uvedených subjektov.
FK Kulpín – FK Borac 10 : 0
Posledný zápas v tomto kole, ktorý dnes hrali na domácom ihrisku hráči FK Kulpína, bol skôr revuálneho rázu, keďže súperi boli z horného a dolného miesta na tabuľke Medziobecnej futbalovej ligy Báčska Palanka. Okrem toho Kulpínčania si ešte na predchádzajúcom zápase zabezpečili prvé miesto a postup do vyššej ligy súťaže. Aj dúha na oblohe akoby chcela pridať k oslavám kulpínskych futbalistov a takmer počas celého zápasu zaklenula oblohu. Rozohnala aj mraky, padlo iba zopár kvapiek dažďa. Po skončení druhého polčasu nasledovalo slávnostné odovzdávanie pohára Futbalovému klubu Kulpín, ktorý prevzal Nenad Zamfirović, predseda klubu a ocenený bol aj najlepší hráč Petar Mrdjan. FK Kulpin postúpil teda do vyššej ligy a vracia sa znova do „PFL Sombor", z ktorej pred pár rokmi vypadol.
Zuzana Čelovská rod. Kopčoková z Kulpína sa narodila 28. mája 1933 a v nedeľu oslávila deväťdesiate narodeniny. Patrí medzi najstarších Kulpínčanov. Od nej je o tri roky starší Pavel Chlipec, manžel známej kulpínskej kuchárky, ktorý však od nedávna žije v Petrovci. Katarína Čániová je od nej staršia o dva roky a toho času v Kulpíne sú ešte dve ženy narodené roku 1933, sú to Amalija Nikolić a Katarina Radiković. Zuzana Čelovská svoje krásne jubileum oslávila v kruhu rodiny a za slávnostným stolom ich bolo 18. Má dve dcéry, tri vnúčatá a 6 pravnúčat. Zablahoželať jej prišli všetci, aj tí zo zahraničia. Mala z toho radosť nesmiernu. Veď, čo viac si priať, ako šťastné, milujúce tváre okolo seba?
Storočnica – je to výročie, ktoré si zasluhuje rešpekt. Futbalový klub Mladosť Petrovec oslavuje v tomto roku takéto vzácne jubileum. No, ale...v atmosfére, ktorá sa vytvorila v súvislosti s oslavami, ťažko možno písať chválospevy. Čokoľvek sa však udialo, športovci si úctu zasluhujú, zvlášť pionieri a dorast, preto ponúkame zopár fotografií Juraja Speváka z včerajších zápasov, pionierov FK Mladosti a hosťujúcich tímov, ktoré zapadli do oficiálneho programu osláv storočnice. Chválihodná je každá snaha vedenia športového klubu zapájať mladých do svojich radov. V zdravom tele, zdravý duch! Nech sa futbalu darí aj dobudúca.
Združenie pre muzeálne agrárne dedičstvo Poľnohospodárske múzeum z Kulpína od roku 2015 realizuje viacročný multidisciplinárny projekt pod názvom Gróf Hadík, život a dielo. Za finančnej podpory Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí z Bratislavy a v spolupráci s Pokrajiským ústavom pre ochranu kultúrnych pamiatok z Petrovaradína doteraz vykonali reštauráciu a konzerváciu Hadíkovho portrétu a klobúka, vydali dve knihy a na nádvorí katolíckeho kostola v Báčskom Petrovci postavili bustu Andreja Hadíka. Vlani pri príležitosti odhalenia Hadíkovej busty stanovená bola aj špeciálna cena Klobúk maršala Andreja Hadíka, ktorá bola vtedy odovzdaná prvým laureátom. V sobotu 27. mája 2023 ďalšie tri klobúky, repliky originálu Hadíkovho klobúka, udelil predseda Združenia pre muzeálne agrárne dedičstvo Ján Kišgeci osobnostiam zo Slovenskej republiky, zaslúžilým za propagovanie života a diela Andreja Hadíka. Cenu získali veľvyslanci: Miroslav Mojžita, Igor Furdík a Peter Prochácka.
V piatok v Združení penzistov Petrovec prebiehala súťaže v šachu, šípkach a biliarde, v Združení petrovských výtvarných umelcov otvorili výstavu obrazov Petrovské pohľady 14 a v Knižnici Štefana Homolu Spolok filatelistov Petrovec nainštaloval výstavu poštových známok Dni filatelie Petrovca 9. V podvečerných hodinách vo veľkej sieni SVD prebiehala Slávnostná akadémia Rady Miestneho spoločenstva Petrovec pomenovaná Mladosti vädnú, mladosť je večná. V sobotu na Námestí slobody a Ulici maršala Tita sa konal stánkový predaj a prezentácia činnosti spolkov a združení a kultúrno-umelecký program Tie petrovské uličky majú čaro svoje. Paralelne na nádvorí Miestneho spoločenstva Petrovec prebiehala súťaž o najlepšiu čerstvú klobásu, údenú klobásu a domácu pálenku. Združenie drobnochovateľov usporiadalo predajnú výstavu a burzu drobných zvierat a predaj králičieho paprikáša a Rádio klub Petrovec YU7AJM vystavoval vysielaciu techniku. Združenie petrovských výtvarných umelcov zorganizovalo výtvarný tábor Maľujeme v prírode. Vo Vrbare sa hral futbal a gymnázium malo Deň otvorených dverí. Zajtrajší deň bude v znamení športu a nedeľňajších bohoslužieb
Počas Dní Petrovca Komorný zbor Musica viva pod vedením Marieny Stankovićovej Krivákovej tradične usporiada vydarený program. Včerajší koncert Komorného zboru Musica Viva a hostí s úvodnou piesňou Petrovská oficiálne naštartoval tohtoročné Dni Petrovca. Koncert prebiehal v slávnostnej sieni gymnázia Jána Kollára, kde prítomných úvodom v mene tejto našej významnej vzdelávacej ustanovizne privítala Jarmila Vrbovská. V prvej časti programu Perličky, detská spevácka skupina mládežníckeho strediska Ymca, ktorú tiež vedie Mariena Stankovićová Kriváková, veľmi vydarene zaspievali dve detské pesničky. Musica viva v pokračovaní predviedla tri slovenské ľudové piesne po čom vystúpili naše mladé talenty, žiaci Hudobnej školy Josipa Slavenského z Nového Sadu. Autorská skladba Zorana Mitića bola ďalším osviežením tohto vydareného večierka a s ňou sa predstavilo trio Zoran Mitić gitara, Lúcia Stajićová husle a Andrej Struhár klavír. Obecenstvo silným potleskom pozdravilo aj sólistov zboru Musica viva Elenu Demrovskú, Viktora Korčoka a Vladimíra Kováča (klavír) a tiež ženské volálne kvinteto. Anna Hansmanová prečítala text Viery Benkovej Stretnutie s hudbou a báseň o slávnostnej sieni Pavla Mučajiho. Predseda Rady Miestneho spoločenstva Petrovec Ján Lačok účastníkom zablahoželal a odovzdal im skromné darčeky. Program moderovala Viera Dorčová Babiaková.
Mariena Czoczeková-Eichardtová (1892-1972)
...
Vankúšik pod hlavou
budem mať zo žiaľov;
na rakve kvietky –
to budú spomienky.
A plachty z bôľu
skryjú družku svoju.
Boli sme, bôľ a ja,
boli sme druhovia,
spolu sme chodili
cez žitia údolia.
Nebo ma oplače
pokropí ma lejak,
na cintorín odprevadí
studený severák.
(úryvok z básne Môj pohreb)