Dni slovenského a českého filmu

V dňoch 30. septembra – 2. októbra 2022 v Juhoslovanskej kinotéke v Belehrade prebieha 5. Filmový festival Dni slovenského a českého filmu. V úvodnej časti slávnostného programu prítomným sa prihovorili Marjan Vujović, riaditeľ Múzea juhoslovanskej kinematografie, J. E. Fedor Rosocha, veľvyslanec Slovenskej republiky v Srbsku, J.E. Tomáš Kuchta, veľvyslanec Českej republiky v Srbsku a známy český herec, jeden z nestorov českej a slovenskej kinematografie Miroslav Donutil. On v príhovore vyjadril potešenie, že je späť v Belehrade a pripomenul, že pred rokom tu nakrúcal seriál Vône srbskej kuchyne. Zmienil sa aj o filme Atlas vtákov, ktorým festival otvorili: „Režíroval ho skvelý slovinský režisér Olmo Omerzu, ktorý dlhodobo žije v Prahe. Keď mi priniesol scenár, bol som z príbehu nadšený a bol som prekvapený, keď mi povedal, že rolu napísal len pre mňa," povedal Donutil a dodal, že film má vo svete veľký úspech a aj on sám bol nedávno za túto rolu ocenený. Podujatie je sprevádzané výstavou československých plagátov juhoslovanských filmov „Pamätáš sa na ten juhoslovanský film?".

 

Dni slovenského a českého filmu

 

Dni slovenského a českého filmu

 

V rámci Dní slovenského a českého filmu v piatok bol premietnutý jeden film, v sobotu dva a v nedeľu sú plánované tiež dve projekcie. Prvý film, komédia „V lete ti poviem, ako sa mám" sa začne o 18:00 a životopisná dráma „Zátopek" o 20:30.

Piatok ATLAS PTÁKŮ

 

 

Sobota MŮJ STRÝČEK ARCHIMEDES

 

 

Sobota UČITEĽKA

 

 

Nedeľa 2. 10. o 18:0 – V LETE TI POVIEM, AKO SA MÁM

 

 

Tesne pred Vianocami oznámi Ivane (Tereza Kostková), ktorá žije len pre rodinu, jej manžel Martin (Marián Miezga) vec, ktorá jej zničí sviatky, a o ktorej vie len ich spoločná kamarátka Adriana (Dana Rogoz), rozvodová právnička. Tá sa ako jediná z partie nevydala a nemá deti. Žije sama, ale udržiava pomer so svojim šéfom Filipom (Martin Hofmann). Ďalšia z partie Ela (Andreea Vasile) je známa televízna moderátorka, ktorá vedie harmonický život s prekladateľom kníh Andrejom (Ondřej Sokol) a ich desaťročnými dvojičkami, kým sa nečakane neobjaví jej bývalá láska Dávid (Ján Koleník). Partiu uzatvára majiteľ reštaurácie Vlado (Pavel Bartos), ktorý sa po rozvode s Vierou (Soňa Norisová) druhýkrát oženil s mladšou Broňou (Dominika Morávková). Po skúsenostiach z predošlého vzťahu si neželá, aby jeho žena pracovala, tak Broňa robí všetko pre to, aby sa o jej pracovných aktivitách nedozvedel. Ela jej v tom pomáha. Spleť tajomstiev, ktoré majú medzi sebou nielen páry, ale aj samotní priatelia, sa začne ešte viac zamotávať, keď sa na Adrianu obráti premiérova manželka (Petra Vajdová) a chce svojho muža (Jaroslav Plesl) opustiť v čase predvolebnej kampane...

Nedeľa 2. 10. v 20:30 – ZÁTOPEK

 

 

Austrálsky rekordman Ron Clarke prichádza v pohnutom roku 1968 do Prahy za legendárnym bežcom Emilom Zátopkom, ktorého bezhranične obdivuje. V rozhovoroch Rona s Emilom sa dej filmu retrospektívne vracia do kľúčových momentov atlétovho športového i súkromného života a spája sa v komplexný portrét muža, ktorý nestráca tempo ani potom, čo jeho posledné preteky skončia a dokáže bojovať nielen na atletickom poli. Film rozpráva o nezlomnej sile vôle, ktorá dodnes inšpiruje tisíce športovcov po celom svete. A tiež o jedinečnom vzťahu dvoch ľudí - Emila a Dany Zátopkových - ktorí napriek všetkým prekážkam spolu strávili celý život.

 

kp

 

You have no rights to post comments

urad

Letmo

Mariena Czoczeková-Eichardtová (1892-1972)
...
Vankúšik pod hlavou
budem mať zo žiaľov;
na rakve kvietky –
to budú spomienky.
A plachty z bôľu
skryjú družku svoju.
Boli sme, bôľ a ja,
boli sme druhovia,
spolu sme chodili
cez žitia údolia.

Nebo ma oplače
pokropí ma lejak,
na cintorín odprevadí
studený severák.

(úryvok z básne Môj pohreb)

 

Posledné články