„Stredobodom tvorivých výtvarných záujmov Jána Krajčíka je predovšetkým ľudská podobizeň, bez ohľadu na to, či ide o jeho drevené sochy alebo maľby. Spektrum a štylizácia jeho výtvarného prejavu sú veľmi široké, tak pri stvárnení jeho plastík v dreve, ako aj maliarsky podaných podobizní. Je to výrazná tendencia, najmä keď ide o jeho práce v dreve. Jeho najpočetnejšie drevené plastiky znázorňujú imaginárne, markantné tváre úctyhodných bradatých mužov, ktoré akoby zo zdedených hlbín našej duše privolávali do povedomia podobizne zabudnutých bohov a bôžikov z predkresťanského panteónu našich ďalekých slovanských predkov." Napísal v katalógu k výstave Vladimír Valentík, výtvarný kritik, ktorý sa na dnešnej vernisáži aj prihovoril a výstavu otvoril. Prítomných privítala Mária Struhárová, predsedníčka Združenia petrovských výtvarných umelcov, vernisáž moderovala Tatiana Milina Turanová a hudobné predely patrili gymnaziálnemu triu v zložení Zoran Mitić, Stepan Trigub a Andrej Struhár.
Ján Krajčík je poľnohospodárom a kvetinárom v rodinnom kvetinárstve. Záľuby sú mu športový rybolov, drevorezbárstvo a najnovšie i kreslenie. Drevorezbárstvom sa začal zaoberať v roku 2020 a kresleniu sa venuje od začiatku roku 2024 — krátko po začlenení sa do Združenia petrovských výtvarných umelcov. Svoje drevorezby vystavoval v auguste 2023 na kolektívnej výstave členov ZPVU k Slovenským národným slávnostiam Čaro štetca 12.
Výstava je nainštalovaná v priestoroch Turistickej organizácie Obce Báčsky Petrovec, Ul. Maxima Gorkého 17 a záujemcovia si ju budú môcť obzrieť do 6. Mája 2024.
Katarína Pucovská
Mariena Czoczeková-Eichardtová (1892-1972)
...
Vankúšik pod hlavou
budem mať zo žiaľov;
na rakve kvietky –
to budú spomienky.
A plachty z bôľu
skryjú družku svoju.
Boli sme, bôľ a ja,
boli sme druhovia,
spolu sme chodili
cez žitia údolia.
Nebo ma oplače
pokropí ma lejak,
na cintorín odprevadí
studený severák.
(úryvok z básne Môj pohreb)