Martin Jonáš (1924 – 1996), majster insitného kumštu, sa narodil v dnešný deň pred 100 rokmi. Bohatý program k umelcovej storočnice sa dnes v jeho rodnej Kovačici niesol v znamení tohto významného jubilea. V predpoludňajších hodinách v Galérii Babka mladšia generácia maliarov prezentovala najprv činnosť Centra pre digitalizáciu a certifikáciu kovačického insitného maliarstva, v pokračovaní programu odštartovala verejná debata o návrhu Etického kódexu reprezentantov kovačického insitného maliarstva v Srbsku, nazvaného Jonášov kódex a záver predpoludňajšieho programu bol venovaný prezentácii jubilejnej poštovej známky vydanej k stému výročiu narodenia Martina Jonáša. V popoludňajších hodinách nasledovala pietna spomienka na kovačickom cintoríne s kladením vencov na hrob Martina Jonáša, po čom v Galérii insitného umenia otvorili výstavu 156 obrazov a grafík tohto veľkého majstra insity.
Verejná debata o etickom kódexe
Odovzdávanie jubilejných známok
Pavel Babka a J.E. Michal Pavúk a mladí insitní maliari: Eva Hrková, Vieroslava Svetlíková, Miroslav Hraško a Stefani Husárová
Výstava Martina Jonáša v Galérii insitného umenia
Verejnú debatu o navrhnutom etickom kódexe otvoril Pavel Babka, zakladateľ Galérie Babka a Nadácie Babka. V preambule navrhnutého etického kódexu sa okrem iného uvádza, že je kódex vypracovaný s cieľom zachovať a zveľadiť kultúrne dedičstvo Slovákov žijúcich v Srbskej republike, tiež to, že sa schvaľuje v roku stého výročia narodenia významného predstaviteľa a zakladateľa tzv. kovačickej školy insitného umenia v Kovačici, teda Martina Jonáša a z úcty a vďaky voči tomuto umelcovi ho pomenúvajú Jonášov kódex. Ozrejmila Katarína Pucovská, predsedníčka Správnej rady Nadácie Babka, ktorá viedla verejnú rozpravu o tomto dokumente. V rozprave účinkovali riaditeľ Ústavu štátu a práva Slovenskej akadémie vied doc. JUDr. Jozef Vozár, CSc. a riaditeľka Krajanského múzea Matice slovenskej Ing. Katarína Koňariková, PhD.
Verejná rozprava o uvedenom dokumente potrvá šesť mesiacov, po čom sa Etický kódex reprezentantov kovačického insitného maliarstva v Srbsku má schváliť.
V pokračovaní programu úradujúci riaditeľ Pošty Srbska Zoran Đorđević odovzdal výtlačky príležitostných známok rodine zosnulého maliara Martina Jonáša a najvýraznejším predstaviteľom súčasnej kovačickej insitnej maľby, ktorých mimoriadne hodnotné diela boli zvečnené na tabaku známok pod názvom 100 rokov od narodenia Martina Jonáša. Špeciálnu darčekovú emisiu známok odovzdal aj Veľvyslancovi Slovenskej republiky v Srbsku Michalovi Pavúkovi, predsedníčke NRSNM Dušanke Petrákovej, riaditeľke Galérie insitného umenia Anne Žolnajovej Barcovej a galeristovi Pavlovi Babkovi.
Vo filatelistickej edícii Pošty Srbska vyšli dve príležitostné poštové známky s motívom oleja na plátne od Martina Jonáša - Dom na dlani a Muž a žena na lavičke. Na pamätnom tabaku s ôsmimi vinetami sú diela Pavla Hajka, Jána Glózika, Zuzany Vereskej, Pavla Cicku, Pavla Povolného Juhása, Kláry Babka, Vieroslavy Svetlíkovej a Miroslava Hraška. Vydanie bolo realizované na návrh Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Srbsku a v odbornej spolupráci s Národnostnou radou slovenskej národnostnej menšiny v Srbsku, Nadáciou Babka Kovačica a Galériou insitného umenia Kovačica - Pamätný dom Martina Jonáša.
V popoludňajších hodinách v Galérii insitného umenia otvorili veľkú výstavu 56 olejomalieb a 100 grafík Martina Jonáša. Na vernisáži sa prihovorili Anna Žolnajová Barcová, Ján Čech a zástupkyňa veľvyslanca SR Monika Podsklanová Šuhajdová. Výstavu otvoril predseda Obce Kovačica Jaroslav Hrubík. Výstava potrvá do 9. júna 2024.
Katarína Pucovská
Foto: Samuel Kráľovský a autorka textu
Mariena Czoczeková-Eichardtová (1892-1972)
...
Vankúšik pod hlavou
budem mať zo žiaľov;
na rakve kvietky –
to budú spomienky.
A plachty z bôľu
skryjú družku svoju.
Boli sme, bôľ a ja,
boli sme druhovia,
spolu sme chodili
cez žitia údolia.
Nebo ma oplače
pokropí ma lejak,
na cintorín odprevadí
studený severák.
(úryvok z básne Môj pohreb)