Spolok žien

Úspechy Michala Babiaka v Spišskom divadle

Koncom júna si Spišské divadlo (SD) pripomenulo 65. výročie vzniku prvého profesionálneho divadla v Spišskej Novej Vsi a zorganizovalo prvý ročník galavečera Zlatá labuť, počas ktorého odovzdali ceny umelcom. Najlepšou inscenáciou sa na základe hodnotenia Umeleckej rady SD stala inscenácia Štúr v réžii Michala Babiaka. Riaditeľ Spišského divadla Radovan Michalov zároveň odovzdal dve ocenenia Igricov prsteň za celoživotné dielo a prínos k rozvoju Spišského divadla, Emilovi Spišákovi a Albínovi Medúzovi. Na základe diváckej ankety sa najobľúbenejšími hercami stali Mária Brozmanová a Dávid Szöke a top inscenáciou sezóny komédia Zdrhni pred svojou ženou v réžii Anny Šoltýsovej. Ceny na najlepší herecký výkon udelila aj Umelecká rada Spišského divadla. Získali ich Mária Brozmanová, ktorá v SD pôsobí už takmer 30 rokov a Pavol Gmuca za postavu Šepkára v inscenácii Štúr.

 

Inscenácia Štúr vlani oduševnila tiež divákov Petrovských dní divadelných: herci Pavol Gmuca, Filip Štrba, Kristína Kotarbová a režisér Michal Babiak

 

Inscenácia Štúr vlani oduševnila tiež divákov Petrovských dní divadelných: herci Pavol Gmuca, Filip Štrba, Kristína Kotarbová a režisér Michal Babiak

 

Michal Babiak

 

Michal Babiak

 

Divadlo aktuálne na prelome rokov pripravilo veľkú zmenu na poste umeleckého šéfa. Teatrológ, režisér a vysokoškolský pedagóg Michal Babiak, ktorý na tejto pozícii pôsobil posledných päť rokov, prechádza na pozíciu dramaturga. Od roku 2018 režíroval v Spišskom divadle 17 inscenácií. Zatiaľ tými poslednými bola v aktuálnej divadelnej sezóne septembrová premiéra titulu Pani Bovaryová a v novembri skvelá komédia Mira Gavrana Všetko o ženách, ktorá odhaľuje všetko, čo vás kedy o ženách zaujímalo.

V októbri SD po dvojročnej prestávke opäť zorganizovalo festival Divadelný Spiš. Dvanásteho ročníka obľúbeného podujatia sa zúčastnilo osem divadelných súborov – zo Žiliny, Zvolena, z Bratislavy, Prešova a tiež Slovenské vojvodinské divadlo z Báčskeho Petrovca (Srbsko). Organizátori už pracujú na príprave ďalšieho ročníka. Sedemdňová prehliadka komorných inscenácií profesionálnych divadiel Divadelný Spiš 2023 sa uskutoční od 30. septembra do 7. októbra.

Činoherný súbor od januára vedie nový umelecký šéf – divadelný a dabingový režisér Viktor Kollár, ktorý dlhé roky pôsobil v trnavskom Divadle Jána Palárika. Starý a nový umelecký šéf budú spolupracovať na predstavení Rozprávky z krivého zrkadla s podtitulom Andersenove rozprávky, ktoré divadlo uvedie v apríli. Tri príbehy Hansa Christiana Andersena – Cisárove nové šaty, Kresadlo a Škaredé káčatko zdramatizoval Michal Babiak a režíruje Viktor Kollár, ktorý je zároveň autorom piesní. Divadlo sa cielene zameriava aj na detského diváka. „Reagujeme na záujem škôl a rodín s deťmi o detské predstavenia," uviedol Radovan Michalov.

Spišské divadlo v Spišskej novej Vsi, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, je profesionálne jednosúborové činoherné divadlo s 15-členným umeleckým súborom. Ročne uvádza štandardne 7 premiér pre všetky vekové kategórie, odohrá cca 220 predstavení, ktoré navštívi takmer 40 000 divákov. Je organizátorom prehliadky komorných inscenácií – festivalu Divadelný Spiš.

 

Veronika Fitzeková
hovorkyňa SD

 

You have no rights to post comments

urad

Letmo

Mariena Czoczeková-Eichardtová (1892-1972)
...
Vankúšik pod hlavou
budem mať zo žiaľov;
na rakve kvietky –
to budú spomienky.
A plachty z bôľu
skryjú družku svoju.
Boli sme, bôľ a ja,
boli sme druhovia,
spolu sme chodili
cez žitia údolia.

Nebo ma oplače
pokropí ma lejak,
na cintorín odprevadí
studený severák.

(úryvok z básne Môj pohreb)

 

Posledné články