Veľká noc v Kulpíne

X. Veľká noc v Kulpíne 2016 / Ускрс у Кулпину 2016

X. Veľká noc v Kulpíne 2016 / Ускрс у Кулпину 2016

Združenie vinohradníkov a vinárov z Kulpína srdečne pozýva na desiate podujatie Veľká noc v Kulpíne 2016. Tradičná degustácia vína a domácich klobás sa usporiada v obvyklom termíne vo Veľkonočnú nedeľu, ktorú v tomto roku budeme oslavovať 27. marca. Týždeň predtým, v nedeľu 20. marca záujemcovia, ktorí chcú priniesť svoje vína a hrubé klobásy na oceňovanie, budú to môcť urobiť v čase od 10,00 - 19,00h. Treba priniesť jednu hrubú klobásu a 3 l vína. Pre klobásy poplatok sa neplatí a pre víno kotizácia je 500 din za jednu vzorku. Vzorky vín a klobás sa budú prijímať v loveckom dome v Kulpíne, kde bude aj ústredný program s koštovkou. Odborné komisie, v ktorých budú vrcholní enológovia a technológovia, ako aj odborníci na výrobu slovenských klobás, budú pracovať a hodnotiť doručené vzorky na Zelený štvrtok 24. marca. Verejné vyhlasovanie víťazov s kultúrno-umeleckým programom bude 27. marca o 17,00 hodine a po oficiálnej časti nasledovať bude degustácia vzoriek vín a klobás. Keďže ide o jubilejné podujatie, organizátor sľubuje dobrú zábavu a očakáva hojnú účasť súťažiacich a bohatú návštevu.

Haj, haj, vinca-ca...!

V kategórii bielych vín udelených bolo 12 zlatých medailí, za červené vína najvyššie uznania a zlatú medailu získali 3 a za ružové vína, ktorých bolo najmenej, udelená bola jedna zlatá medaila. Takto rozhodla odborná porota na tohtoročnom podujatí Veľká noc v Kulpíne 2014. Z 55 klobás 9 boli odmenené zlatou medailou, avšak výborné boli aj všetky ďalšie, rovnako ako čo aj všetky vína vynikajúco chutili. Francúzi odporúčajú, aby sa víno podávalo spolu s jedlom a tvrdia, že je umením zosúladiť druh jedla s vhodným typom vína, aby sa pritom dosiahol dvojnásobný pôžitok. Naše tunajšie vína a naše tunajšie klobásy sa bezpochyby navzájom dopĺňajú a každému konzumentovi poskytujú prinajmenšom dvojnásobný pôžitok.

 

Veľká noc v Kulpíne

VEĽKÁ NOC V KULPÍNE - výsledky súťaže vín a klobás / USKRS U KULPINU – rezultati takmiče

VEĽKÁ NOC V KULPÍNE - výsledky súťaže vín a klobás / USKRS U KULPINU – rezultati takmičenja vina i kulena
 
Dve odborné komisie zhodnotili vzorky 48 bielych vín, 29 červených, 8 ružových vín (rosé) a 55 klobás. Ich verejná degustácia sa bude konať vo Veľkonočnú nedeľu 20. 04. 2014 v Poľnohospodárskom múzeu (kaštieľ Dunđerských) v Kulpíne o 17:00.
 
foto
 

VIII. Veľká noc v Kulpíne 2014 / Ускрс у Кулпину 2014 - PROGRAM

VIII. Veľká noc v Kulpíne 2014 / Ускрс у Кулпину 2014 - PROGRAM
 
Združenie vinohradníkov a vinárov z Kulpína srdečne pozýva na podujatie Veľká noc v Kulpíne 2014. Usporiada sa v obvyklom termíne vo Veľkonočnú nedeľu, ktorú v tomto roku budeme oslavovať spolu s pravoslávnymi veriacimi 20. apríla. Okrem krás lákavých klobás a množstva vínnych fliaš, osobitné čaro podujatiu pridáva aj krásny priestor Dunđerskovho kaštieľa a atraktívny pivničný ambient. Zo všetkého uvedeného si návštevníci budú môcť vychutnať po vyhlásení víťazov najlepších vín a klobás, kedy nasleduje verejná degustácia oceňovaných vzoriek. Vzorky možno odovzdať 12. a 13. apríla v kulpínskom Loveckom dome v čase 12:00 - 19:00.
 
foto
 
Foto Ondrej Miháľ
 

Veľkonočná nedeľa v Kulpíne

Veľkonočná nedeľa v Kulpíne
 
Združenie vinohradníkov a vinárov z Kulpína srdečne pozýva na podujatie Veľká noc v Kulpíne 2012. Usporiada sa v obvyklom termíne vo Veľkonočnú nedeľu 8. apríla v priestore Poľnohospodárskeho múzea. V ten deň sa vyhlásia víťazi najlepších vín a klobás a v pokračovaní bude verejná degustácia oceňovaných vzoriek. Vzorky možno odovzdať 31. marca a 1. apríla v kulpínskom Loveckom dome v čase 10:00-18:00.
 
foto
 
Záber z vlaňajšej degustácie vín
 

Veľká noc v Kulpíne 2012 / Ускрс у Кулпину 2012

Veľká noc v Kulpíne 2012 / Ускрс у Кулпину 2012
 
Šieste podujatie kulpínskeho Spolku vinohradníkov a vinárov Veľká noc v Kulpíne sa usporiada vo Veľkonočnú nedeľu 8. apríla v priestore Poľnohospodárskeho múzea. V ten deň sa vyhlásia víťazi najlepších vín a klobás a v pokračovaní bude verejná degustácia oceňovaných vzoriek. Vzorky možno odovzdať 31. marca a 1. apríla v kulpínskom Loveckom dome v čase 10:00-18:00.
 
foto
 
Na dnešnej schôdzi Organizačného výboru predseda kulpínskych vinárov Michal Dovičin poznamenal, že zabehanú dobrú prax netreba meniť
 

Ocene za vino – Uskrs u Kulpinu 2011

Ocene za vino – Uskrs u Kulpinu 2011
 

Veľká noc v Kulpíne 2011/ Ускрс у Кулпину 2011

Veľká noc v Kulpíne 2011/ Ускрс у Кулпину 2011
 
Program záverečného dňa v poradí piateho podujatia Veľká noc v Kulpíne bude prebiehať v Poľnohospodárskom múzeu vo Veľkonočnú nedeľu. V ten deň sa vyhlásia víťazi najlepších vín a slovenských dolnozemských klobás a v pokračovaní bude verejná degustácia odovzdaných vzoriek. Vzorky na oceňovanie treba priniesť 16.-17. apríla do kulpínskeho Loveckého domu - dohodnuté bolo na schôdzi Organizačného výboru.
 
foto
 
Organizátorom podujatia je Združenie vinohradníkov a vinárov z Kulpína
 
 

Veľká noc v Kulpíne fotoobjektívom Marice Šimovej

Veľká noc v Kulpíne fotoobjektívom Marice Šimovej
 
foto
 
Na vchode každého hosťa deti obdarovali vyfarbeným vajíčkom. Kraslicu si zaslúžil aj prichádzajúci člen medzinárodnej komisie na hodnotenie vín Čech Jozef Grebeníček
 
foto
 
Prítomných na podujatí Veľká noc v Kulpíne 2010 pozdravil predseda Združenia vinárov a vinohradníkov z Kulpína, jeden z najlepších kulpínskych vinárov Michal Dovičin (za kvalitu vína získal jednu zlatú medailu a ďalší člen združenia kulpínskych vinárov Daniel Čelovský získal až dve zlaté medaily)
 
foto
 
V kultúrno-umeleckom programe ktorý nasledoval, za hudobného sprievodu Ondreja Maglovského zaspieval Juraj Kubečka
 
foto
 
Po vyhlásení víťazov, súťažné vzorky vín a klobás sa mohli okoštovať
 
foto
 
Vína na degustácii podával aj Kulpínčan Branislav Plachtinský, ktorý získal za kvalitu svojich vín 2 strieborné a jednu bronzovú medailu
 
foto
 
Na tomto stole sa nachádzali aj 3 najchutnejšie klobásy. Prvú cenu získal Jaroslav Žila, druhú Ondrej Sabo a tretiu Ján Kováč
 
foto
 
Vinári pripravili aj výstavu vinárskeho náčinia
 
foto
 
Spolok kulpínskych žien nachystal výstavu veľkonočných koláčov a kulpínske deti výstavu ozdobili svojimi výtvarnými prácami

Ocena za vino - Kulpin 2010

Ocena za vino - Kulpin 2010
 

VEĽKÁ NOC V KULPÍNE – USKRS U KULPINU 2010

VEĽKÁ NOC V KULPÍNE – USKRS U KULPINU 2010
 
Štvrté podujatie Spolku vinárov a vinohradníkov v Kulpíne Veľká noc v Kulpíne sa usporiada 4. apríla v priestore Poľnohospodárskeho múzea.
 
Na dnešnej tlačovej konferencii početných novinárov o tom informoval predseda kulpínskych vinárov Michal Dovičin. Ozrejmil, že podujatie má medzinárodný ráz a dodal, že dnes odborná komisia hodnotila vína a klobásy. Víťazov slávnostne vyhlásia vo Veľkonočnú nedeľu na záverečnom programe, ktorý sa začne o 17:00 hodine.
 
Náplň podujatia Veľká noc v Kulpíne v tomto roku bude doplnená vzácnou výstavou nábytku z XVIII, XIX a začiatku XX storočia o ktorej čelný človek kulpínskeho kaštieľa, ktorý sa odnedávna nachádza pod správou Múzea Vojvodiny, Mladenko Kumović povedal, že je najvzácnejšou výstavou tohto druhu v Srbsku. Autorkou výstavy je Jelena Dobrovićová. O význame tejto, ale aj ostatných výstav prevažne z oblasti poľnohospodárstva sa zmienil úradujúci riaditeľ Múzea Vojvodiny Vladimír Mitrović.
 
V širšom kontexte významu kultúry pre lokálne prostredie ale aj celé spoločenstvo hovoril pokrajinský tajomník pre kultúru Milorad Djurić. Vyzdvihol veľký význam kulpínskeho kaštieľa, ktorý je jedným z 28 kategorovaných kaštieľov v našej pokrajine a ktorý by sa mal stať jedným z najvýznamnejších historicko – turistických objektov.
 
foto
 
Záber z dnešného brífingu
 
Четврта међународна манифестација "Ускрс у Кулпину", посвећена љубитељима вина и кулена, и ове године ће бити организована у дворцу Дунђерских..
 
Манифестација ће поново окупити познаваоце и љубитеље вина и кулена из Србије и иностранства.
 
Удружење винара и виноградара из Кулпина у недељу ће у дворцу Дунђерских организовати доделу признања за најбоља вина и кулене, а потом и њихову дегустацију.
 
Председник Удружења Михал Довичин рекао је новинарима да ће, осим из Србије, међународни жири оцењивати и вина из Словачке, Мађарске, Чешке и Хрватске.
 
Додао је да ће домаће кулене представити произвођачи из словачких средина.

Veľká noc v Kulpíne 2010

Ramondov zákon:
Každý má veriť niečomu. Ja verím, že si dám ešte pohár vína
 
…a to v Kulpíne vo Veľkonočnú nedeľu.
 
foto
 
Pozvánka
NA PODUJATIE
 
Veľká noc v Kulpíne 2010
 
Lovecký dom v Kulpíne
27. 03. a 28. 03. 2010 od 10:00 do 18:00 h
Odovzdávanie vzoriek vína a domácej pálenky. Kotizácia 300,00 din po vzorke vína. Pre domácu klobásu sa kotizácia neplatí
 
Lovecký dom v Kulpíne
31. 03. 2010 o 10:00 h
Odborné hodnotenie vína a domácej klobásy
 
Poľnohospodárske múzeum v Kuplíne
31. 03. 2010 o 12:00 h
Tlačovka
 
Veľká noc v Kulpíne – 04. 04. 2010
 
Poľnohospodárske múzeum v Kuplíne
o 17:00 h
Slávnostné otváranie Veľkonočnej prehliadky vín, Výstavy nábytku a Výstavy veľkonočných koláčov a kraslíc. Udelenie cien.
 
Miestosti Spolku žien
Výstava koláčov a kraslíc
 
Miestnosť pod Galériou
Verejná degustácia vzoriek vín a klobás
 
Kontakt: 021/ 786-577
 
Позивница
НА МАНИФЕСТАЦИЈУ
 
УСКРС У КУЛПИНУ 2010.
 
Ловачки дом у Кулпину,
27. 03. и 28. 03. 2010. од 10:00 дo 18: 00 часова
Примање узорака вина (2х 0,7 l ) и домаће кобасице (1 ком). Koтизација 300,00 динара по узорку вина. За домаће кобасице котизација се не плаћа
 
Ловачки дом у Кулпину,
31. 03. 2010. 10:00 часова
Стручно оцењивање вина и кобасица
 
Пољопривредни музеј у Кулпину,
31. 03. 2010. 12:00 часова
Конференција за штампу
 
Ускрс у Кулпину – 04. 04. 2010.
 
Пољопривредни музеј у Кулпину,
17:00 часова
Свечано отварање Ускршње смотре вина, Изложбe намештаја, Изложбе колача и ускшњих јаја. Додела диплома.
 
Просторије удружења жена у Кулпину,
Изложба колача и ускршњих јаја
 
Подрум испод галерије (магацина)
Јавна дегустација вина и домаћих кобасица
 
Kонтакт: 021/ 786-577

Veľká noc v Kulpíne – Uskrs u Kulpinu

Víno je poézia vo fľaši - Robert Louis Stevenson, spisovateľ
 
Veľká noc v Kulpíne – Uskrs u Kulpinu
 
Štvrté podujatie Spolku vinárov a vinohradníkov v Kulpíne Veľká noc v Kulpíne sa usporiada vo Veľkonočnú nedeľu 4. apríla t. r. v priestore Poľnohospodárskeho múzea.
 
foto
 
www.muzejvojvodine.org.rs
 
Podujatie má medzinárodný ráz a zúčastnia sa ho výrobcovia vín zo Srbska, Slovenskej republiky, Českej republiky, Maďarska a Chorvátska. Vlani bolo v súťažnej časti až 94 vzoriek vína a 30 vzoriek domácich klobás, ktoré hodnotili najeminentnejší odborníci. Konkurencia súťažných vín bola veľmi silná a najviacej bolo vzoriek v kategórii bielych vín.
 
Náplň podujatia v tomto roku bude doplnená výstavou veľkonočných koláčov a súťažou žiakov Základnej školy Jána Amosa Komenského v Kulpíne vo vyfarbovaní kraslíc. Žiaci v krojoch budú tiež vítať hostí na vchode do kaštieľa a každému dávať vyfarbené vajíčko.
 
Bude tu i výstava náčinia používaného vo vinárstve a exkluzívna výstava štýlového nábytku, ktorej vernisáž na túto príležitosť chystá Múzeum Vojvodiny.
 
Predpoludňajšie slávnostné Bohoslužby tiež zapadajú do obsahu podujatia. Svojim angažovaním ho aj v tomto roku podporia spolky a združenia: Spolok kulpínskych žien, KUS Zvolen, kulpínski poľovníci, rybári, škola a ostatní občania.
 
„Víno je vec obdivuhodne vyhovujúca človeku tak zdravému, ako aj chorému - Podávané však v správnej miere podľa stavby jednotlivca.“ Tento výrok vyslovil v dávnej minulosti otec medicíny Hipokrates a keďže ho dodnes citujú, to je azda aj zárukou jeho pravdivosti.
 
Vino je proizvod izvanredno prilagodjen čoveku
 
Četvrta manifestacija „Uskrs u Kulpinu“ i ove godine će u dvorcu Dundjerskih u Kulpinu okupiti poznavaovce i ljubitelje vina i kulena iz naše zemlje i inostranstva. Ove godine manifestacija će biti bogatija i raznovrsnija a posebno tu treba naglasiti otvaranje izložbe stilskog nameštaja, koju priprema Muzej Vojvodine.
 
Povodom Uskrsa, koji će se ove godine slaviti kako po Julijanskom tako i Gregorijanskom kalendaru 4. aprila, Udruženje vinara i vinogradara iz Kulpina u Uskršnju nedelju u dvorcu Dunđerskih, organizuje manifestaciju "Uskrs u Kulpinu", odnosno ocenjivanje najboljih vina i kulene i njihovu degustaciju. Osim iz Srbije biće tu vina iz Slovačke, Madjarske, Češke i Hrvatske, dok će svoje domaće kulene predsaviti proizvođači iz ovdašnjih slovačkih sredina. Posle svečane dodele priznanja i diploma slediće degustacija vina i kulena.
 
Po rečima predsednika Udruženja vinara i vinogradara iz Kulpina Mihala Dovičina 27. i 28. marta u Kulpinu u lovačkom domu će se vršiti prijavljivanje za takmičenje i prikupljanje uzoraka vina i kobasica. Medjunarodna komisija, koju će činiti vrhunski stručnjaci i enolozi, prikupljene uzorke će ocenjivati u sredu 31. marta a svečana dodela medalja i diploma će se izvršiti centralnog dana manifestacije, u Uskršnju nedelju 4. aprila 2010.
 
Kao lek, vino su koristili i antički narodi o čemu svedoče brojni zapisi. Hipokrat, otac medicine zapisao je : “ Vino je nešto što je izvanredno prilagođeno čoveku, ako mu se i u zdravlju i u bolesti daje s razlogom i u pravoj meri, prema ustrojstvu pojedinca.”

VEĽKÁ NOC V KULPÍNE

Dávno ste si priali, aby ste sa mali, teraz keď sa máte, dúfam že si dáte, myslím toho vínka, čo pred sebou máte.
 
VEĽKÁ NOC V KULPÍNE
 
USKRS U KULPINU
 
Aj toto, v poradí 4. vinársko-turistické podujatie sa usporiada vo Veľkonočnú nedeľu, ktorá v tomto roku podľa oboch kalendárov pripadá na 4. apríla. Jeho organizátorom je Spolok vinárov a vinohradníkov z Kulpína.
 
Podujatie Veľká noc v Kulpíne doteraz vždy prebiehalo v Poľnohospodárskom múzeu a ako včera na schôdzi rozšíreného predsedníctva Spolku vinárov a vinohradníkov z Kulpína povedal predseda Michal Dovičin, tak bude aj v tomto roku.
 
foto
 
Počas veľkonočných sviatkov toto nanajvýš atraktívne podujatie do Kulpína priláka najlepších vinárov z krajiny a zahraničia ako aj výrobcov klobás z týchto priestorov ale aj milovníkov sladkého moku, enológov, labužníkov... Vo Veľkonočnú nedeľu sa vyhlásia najlepšie vína a klobásy, ktoré v týždni pred veľkou nocou ocení medzinárodná komisia. Po udelení ocenení nasledovať bude koštovka. A pri nej obligátne NA ZDRAVIE.
 
Prípitky pri víne majú svoje ustálené slovné spojenia. U nás sa najčastejšie používa „na zdravie“, niekde je to „nech sme zdraví“. Zaujímavý je zvyčajný prípitok Gaskoncov „moje srdce vás zdraví“ alebo „priatelia, užite si v zdraví“.
 
Povodom Uskrsa po Julijanskom i Gregorijanskom kalendaru, Udruženje vinara iz Kulpina u nedelju 04. 04. 2010 u dvorcu Dunđerskih, organizuje manifestaciju "Uskrs u Kulpinu", odnosno ocenjivanje i degustaciju vina i kulena. Predsednik Udruženja, Mihal Dovičin, kaže da će osim iz Srbije, medjunarodni žiri ocenjivati i vina iz Slovačke, Češke i Hrvatske, dok će kulene predsaviti proizvođači iz okolnih slovačkih sela. Posle svečane dodele priznanja i diploma počinje zvanična degustacija vina i kulena.

urad

Letmo

Mariena Czoczeková-Eichardtová (1892-1972)
...
Vankúšik pod hlavou
budem mať zo žiaľov;
na rakve kvietky –
to budú spomienky.
A plachty z bôľu
skryjú družku svoju.
Boli sme, bôľ a ja,
boli sme druhovia,
spolu sme chodili
cez žitia údolia.

Nebo ma oplače
pokropí ma lejak,
na cintorín odprevadí
studený severák.

(úryvok z básne Môj pohreb)

 

Posledné články