Archív

Deň Kulpína

Návrh členov združenia Klubu Kulpínčanov, aby sa 10. júl, deň keď bol v roku 1745 založený terajší Kulpín vyhlásil za Deň Kulpína, bol schválený na schôdzi Rady Miestneho spoločenstva v roku 2009. Odvtedy sa dnešný deň oslavuje ako Deň Kulpína. Štefan Kvas (13. 08. 1870 Aszód, Maďarsko – 7. 03. 1929 Vojlovica), lalitský a kulpínsky učiteľ, autor čítaniek a početných hospodárskych a historicko-publicistických článkov, písal aj o dejinách Kulpína. Ako učiteľ pôsobil v kulpínskej cirkvi v období 1890-1925. V publikácii Dejiny Kulpína, dľa svojich zápisiek: Štefan Kvas, učiteľ okrem iného uvádza:

 

Deň Kulpína

 

„Úhľadná dedina Kulpín leží na južnej strane takzvaných malých rímskych šiancov a na sever od Kráľa Alexandrovho prieplavu, ktorý pod samou dedinou tečie. Polohu má krásnu, lebo leží na dosť hodnej výšine na širšom kopci. V bezprostredne susedstve Kulpína nachodí sa 89. metrová zvýšenina, jeden to z najvyšších bodov Dolnej Báčky. Tak o tej zvýšenine, na ktorej dedina leží, ako i hore spomenutej 89. metrovej nad hladinou morskou, ďalej i od dediny na juh ku Petrovcu ležiacej a Viničkami zvanej zvýšenine medzi ľudom koluje tá povesť, že ony, totižto spomenuté zvýšeniny, boly za starodávnych čias sihoťou a prístavišťom putujúcich do Kuly. Dejepis, ako je to známe, o našej rovine tvrdí, že ona bola v dávnej dobe dnom jednoho dosť veľkého sladkého mora. A z toho mora vyčnievali tu i tam sa nachodiace zvýšeniny, ako aj spomenuté kulpínske...

Kulpín je veľmi starodávna dedina a čo je najhlavnejšie, bola ona slavinaskym živlom založená a tou je aj dnes. Dejepis a dejepisné podatky nám tvrdia, že ju istý Kolpán, velikáš, založil, ktorý z Bodrice doviedol sem svoj ľud a na terajších viničkách založil (svoju) dedinu, ktorú od jeho mena pomenoval Kolpán, alebo Colpan. Stalo sa to medzi rokami 1100 –1200, lebo už roku 1211. je Kulpín spomínaný ako dedina. Že na terajších viničkách ležal prvý Kulpín – terajší je už na treťom mieste – dokazujú i tamže vyorané a vykopané staré základy niekedy mocných stavísk, kosti, staré peniaze, svedkovia to, že tam dedina musela byť. V zakladateľoch prvého Kulpína musel byť hodne vyvinutý smysel pre krásu, lebo Viničky sú jedným z najutešenejších vyšších bodov Dolnej Báčky, odkiaľ máš krásny výhľad na zeleňou ovenčenú Frušku–Goru, a pred tvojima nohami rozprestiera sa krásna ku Dunaju ležiaca široká-ďaleká rovina. O dedine až roku 1235. najdeme novú stopu v dejepise. Bela IV., kráľ uhorský, totižto v tomto roku daroval Kulpín istému Pošovi de genere Čák, ktorého dedičia potom pozdejšie, menovite Ugrín, a toho syn Mikuláš, darovali jednu tretinu z majetku Štefanovi comesovi, synovi Michala z Iloku."

 

Kp

 

You have no rights to post comments

urad

Letmo

Mariena Czoczeková-Eichardtová (1892-1972)
...
Vankúšik pod hlavou
budem mať zo žiaľov;
na rakve kvietky –
to budú spomienky.
A plachty z bôľu
skryjú družku svoju.
Boli sme, bôľ a ja,
boli sme druhovia,
spolu sme chodili
cez žitia údolia.

Nebo ma oplače
pokropí ma lejak,
na cintorín odprevadí
studený severák.

(úryvok z básne Môj pohreb)

 

Posledné články