Martin Jonáš (1924-1996) je jedným z najvýznamnejších a svetovo najuznávanejších insitných maliarov slovenského pôvodu zo Srbskej republiky. Jeho maliarstvo sa stalo celosvetovo uznávaným vďaka veľkému počtu samostatných a skupinových výstav po celom svete a početným medzinárodným oceneniam a uznaniam. Jeho maľby sa vyznačujú vizuálne zvláštnym spôsobom zobrazenia ľudských postáv, nadrozmerných rúk a nôh, čím vzdáva uznanie fyzickej práci, čo ho dnes robí obzvlášť aktuálnym. V máji štartujú v Kovačici veľké oslavy venované storočnici narodenia Martina Jonáša. V deň jeho narodenín 9. mája o 9:00 Galéria Babka usporiada verejnú debatu o etickom kódexe maliarov reprezentujúcich kovačické insitné umenie a plánované je aj slávnostné odovzdávanie poštových známok venovaných Martinovi Jonášovi, o 12:30 je naplánovaná návšteva hrobu Martina Jonáša a o 13:00 v Galérii insitného umenia otvoria výstavu obrazov a grafík Martina Jonáša.
Poštové známky a tabak rodine Martina Jonáša odovzdajú Národnostnej rade slovenskej národnostnej menšiny v Srbsku, Galérii insitného umenia - Pamätný dom Martina Jonáša, Nadácii Babka Kovačica a maliarom: Pavlovi Hajkovi, Jánovi Glózikovi , Zuzane Vereskej, Pavlovi Povolnému Juhásovi, Pavlovi Cickovi, Klare Babka, Vieroslave Svetlíkovej, Miroslavovi Hraškovi a Veľvyslanectvu SR v Srbsku ako iniciátorovi vydania poštovej známky.
Emisia známok je zároveň špecifickou poctou insitnému maliarstvu slovenskej národnostnej menšiny z Kovačice. Aj preto sa na hárku edície zapisujú do dejín filatelie a národnej pamäti mimoriadne cenné diela súčasného kovačického insitného maliarstva jeho najvýraznejších predstaviteľov.
Katarína Pucovská
Mariena Czoczeková-Eichardtová (1892-1972)
...
Vankúšik pod hlavou
budem mať zo žiaľov;
na rakve kvietky –
to budú spomienky.
A plachty z bôľu
skryjú družku svoju.
Boli sme, bôľ a ja,
boli sme druhovia,
spolu sme chodili
cez žitia údolia.
Nebo ma oplače
pokropí ma lejak,
na cintorín odprevadí
studený severák.
(úryvok z básne Môj pohreb)