Mozaika

Reptanie zhltol hluk

V sobotu popoludní 13. augusta v Báčskom Petrovci, v rámci Slovenských národných slávností 2022, na Gymnáziu Jána Kollára prebiehala prezentácia kníh slovenských dolnozemských autoriek. Zdravotnícki pracovníci sa stretli vo veľkej sieni obce, učitelia v matičnom dome a novinári v reštaurácii... V parku výtvarníci maľovali a na ihriskách sa športovalo. Jarmočná ponuka na námestí bola štandardná, zárobok z predaja však asi neštandardne nízky. Dôvod: návštevníkov menej a chudoby viac. Popoludňajší program na námestí, tiež ten večerný na ihriskách, bol štandardný (ktorý sa vyskytuje bežne) a na ňom sa slovensky spievalo a tancovalo. Noc má však svoju moc a nočná hudba sa už potom štandardne-bežne prehlasno ozývala a tá najhlučnejšia nebola slovenská. Tí čo chceli reptať – mohli, no aj tak ich slová zhltol hluk. A z trucu tomu hluku – pri najväčšom tichu – sa udiali podivné udalosti. V tichosti sa nám stratila naša najvyššia predstaviteľka, predsedníčka Národnostnej rady slovenskej národnostnej menšiny (NRSNM). Bez ospravedlnenia, bez vysvetlenia. Ba aj tie hlasno a verejne vyslovené otázky: kam sa podela? zostali bez odpovede.

 

Reptanie zhltol hluk

 

V rámci Slovenských národných slávností prebiehalo aj tradičné slávnostné zasadnutie NRSNM, no ani na ňom o predsedníčke ani slovo, ani žiadne zdôvodnenie, protokolárne vysvetlenie, alebo aspoň zdvorilostné ospravedlnenie jej neprítomnosti. Na oficiálnej webovej stránke NRSNM tiež neuvádzajú dôvody predsedníčkinej neprítomnosti a ich správu o slávnostnom zasadnutí a udeľovaní cien si možno prečítať TU: https://rada.org.rs/slavnostne-zasadnutie-nrsnm-2/ .

Keď sa niečo dôležité zamlčiava, spravidla sa tým otvárajú dvere pre narážky, insinuácie, špekulácie...Špekulovalo sa o sprenevere peňazí a pošepkávalo o zrade a zvade vo vlastných radoch. Neoficiálne sa šíril chýr o predsedníčkinom odvolaní z funkcie, ale aj o jej demisii.

Odvolanie znamená zbavenie funkcie, dôvodom odvolania bývajú spáchané nedopatrenia a preto sa niekedy s odvolaním spája aj trest. Demisia je niečo úplne iné, nositeľ funkcie ju podáva z vlastnej vôle, zaďakuje za dôveru a zriekne sa funkcie.

Naša prax však všeličo pozná. U nás sa aj vina odmieňa.

 

Katarína Pucovská

 

You have no rights to post comments

urad

Letmo

Mariena Czoczeková-Eichardtová (1892-1972)
...
Vankúšik pod hlavou
budem mať zo žiaľov;
na rakve kvietky –
to budú spomienky.
A plachty z bôľu
skryjú družku svoju.
Boli sme, bôľ a ja,
boli sme druhovia,
spolu sme chodili
cez žitia údolia.

Nebo ma oplače
pokropí ma lejak,
na cintorín odprevadí
studený severák.

(úryvok z básne Môj pohreb)

 

Posledné články