Rada MS

Tichá doba adventná

Advent nám rok čo rok pripomína: „Majte sa na pozore. Bdejte!" (Mk 13, 33). Zajtra sa začína toto zvláštne predvianočné obdobie. Ono nám napovedá, že sa blíži čas najkrajších sviatkov v roku – Vianoc. Pokoj v duši, láska v srdci. V tomto predvianočnom čase, v tej tichej dobe by sme sa mali trochu zastaviť, spomaliť tempo, naladiť sa na vnútorný pokoj a zamyslieť sa nad vlastným životom. Či to, čo robíme, správne robíme, či je to prospešné pre náš vlastný pokoj a zdravie a tiež zdravie a pokoj našich blízkych. Veď, zdravie je najväčšie bohatstvo a „v zdravom tele zdravý duch." Teda, v zdravom tele je zdravé aj to, čo je v nás duchovné, čo je Duch v nás, naša duša. V advente si očistime dušu, to nám dá novú silu. Čistou dušou sa ľahšie kráča životom, vtedy dostávame novú silu, prijímame požehnanie, nachádzame životnú orientáciu.

 

Tichá doba adventná

 

Doba adventná nás pozýva zamyslieť sa aj nad tým, či s vlastným životom rozumne nakladáme, alebo ho nemilobohu márnime? Či si zaslepení svetlami lampiónov nenamýšľame, že sme pánmi, vládcami sveta?

Uvažujme. Niekedy stačí zlomok sekundy, malé pošmyknutie a nastane ticho.

Už deti na náboženstve sa učia, že „advent" znamená „príchod". Je to doba, ktorá zahŕňa 4 týždne pred Vianocami, doba končiaca sa Štedrým večerom, keď nám „zažiari hviezda z Betlehema".

Obdobie adventu zapadá do doby, keď je pochmúrne počasie. Jeseň prechádza do zimy, dni sú stále kratšie a kratšie, konáre stromov sú už holé. Tieto chmáry prichádzajú aj do cirkevného roka. Advent je akoby časom toho temna, do ktorého v deň Vianoc zasvieti svetlo nádeje. Zo Svätých písem sa nám dostáva zasľúbenie, že toto svetlo príde v narodenom Kristovi. Advent je preto i časom čakania, ale aj nádeje a prípravy na prijatie svetla – Pána Ježiša Krista.

Advent trvá 4 nedele a tie sa aj označujú poradovým číslom. Charakteristickým symbolom adventu je veniec, ktorý má štyri sviečky. Každú nedeľu sa zapáli o jednu sviečku viac. Do adventu tak preniká stále viac a viac svetla.

Eva Rysová

Advent

V každom úsmeve, pohľade
a v tichom súhlase,
keď na blahu iného
záleží mi viac
ako na kráse
pred krivdou nezatváram oči
pred chudákom
nebudem bočiť

rukou svojou pohladím
toho kto cíti sa sám
pekným slovom obdarím
človeka,
ktorý lieči sa z rán

vo svojom správaní
prinesiem Krista svetu
v období adventu
zapálim vždy jednu sviecu

pri tichej modlitbe
neprestávam veriť
na lásku k blížnemu ...
za každé sklamanie
za bolesť na duši
odpúšťam každému
tomu čo vie
aj tomu čo netuší

o tom si, advent
o stíšení a odpustení
prajem vám všetkým
radosť vo svojom srdci
zostaňme ľuďmi,
prestaňme sa správať
ako vlci.

 

Katarína Pucovská

 

You have no rights to post comments

urad

Letmo

Mariena Czoczeková-Eichardtová (1892-1972)
...
Vankúšik pod hlavou
budem mať zo žiaľov;
na rakve kvietky –
to budú spomienky.
A plachty z bôľu
skryjú družku svoju.
Boli sme, bôľ a ja,
boli sme druhovia,
spolu sme chodili
cez žitia údolia.

Nebo ma oplače
pokropí ma lejak,
na cintorín odprevadí
studený severák.

(úryvok z básne Môj pohreb)

 

Posledné články