Združenie športových rybárov Zubáč

Galéria insitného umenia ocenená medailou ÚSŽZ

Pod názvom Kovačica 220-ročná si v dňoch 14. – 15. mája 2022 domáci Kovačičania a ich hostia pripomenuli historický dátum 15. mája v roku 1802, keď si Slováci, ktorí sa po povodniach v Bardáni a nezhodách so zemepánom v Ečke založili novú obec na kovačickej pustatine. Slováci, ktorí sa dostali do Kovačice sekundárnou, resp. terciálnou migráciou, pochádzajú z Novohradskej, Peštianskej a Nitrianskej stolice, niekoľko rodín zo Zvolenskej stolice, zo Zadunajska, z Békéšskej stolice. Potomkovia týchto prisťahovalcov si aj po vyše dvoch storočiach odlúčenia a rôznych historických výzvach zachovali rodnú slovenčinu a slovenské tradície, a tak sa na ich počesť v tento víkend konal rad veľkolepých podujatí. Predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí (ÚSŽZ) Milan Ján Pilip sa zúčastnil Slávnostnej akadémie, ktorá sa konala v kovačickom Dome kultúry a pri príležitosti 220. výročia založenia Kovačice a 70. výročia prvej spoločnej výstavy kovačických insitných maliarov udelil Medailu ÚSŽZ Galérii insitného umenia v Kovačici. Píše Milina Sklabinski na portáli ÚSŽZ.

 

Fotografie: Peter Sitár

 

Fotografie: Peter Sitár

 

Fotografie: Peter Sitár

 

Medailu prebrala Anna Žolnajová Barcová, riaditeľka galérie a v sprievodnom dekréte sa uvádza:

Medaila ÚSŽZ sa udeľuje Galérii insitného umenia v Kovačici a všetkým jej bývalým a súčasným členom, ktorí sa pričinili o pozdvihnutie Kovačice na svetoznáme stredisko insitného umenia. Medaila sa udeľuje pri príležitosti osláv 220. výročia založenia Kovačice Slovákmi a pri príležitosti 70. výročia prvej spoločnej výstavy insitných maliarov uskutočnenej v roku 1952.

Predseda ÚSŽZ Milan Ján Pilip si pri tejto návšteve Kovačice pozrel aj Galériu Naiva ArtKult, ktorá sa nachádza v komplexe kovačických galérií insitného umenia a ktorá vďaka podpore z ÚSŽZ vydala monografiu venovanú dielam Zuzany Chalupovej a Martina Jonáša.

Množstvo fotografií z prvého oslavného víkendu v 220-ročnej Kovačici a tiež viac o bohatom kultúrno-umeleckom programe, v rámci ktorého odznelo divadelné predstavenie, jarmok umenia, výstavy obrazov, krojov, kníh, koncert Kandráčovcov zo Slovenska, koncert domácej skupiny Dúha z Aradáča, slávnostné bohoslužby... TU:
https://www.uszz.sk/galeria-insitneho-umenia-v-kovacici-ocenena-medailou-uszz-pri-prilezitosti-220-vyrocia-zalozenia-kovacice/

 

kp

 

You have no rights to post comments

urad

Letmo

Mariena Czoczeková-Eichardtová (1892-1972)
...
Vankúšik pod hlavou
budem mať zo žiaľov;
na rakve kvietky –
to budú spomienky.
A plachty z bôľu
skryjú družku svoju.
Boli sme, bôľ a ja,
boli sme druhovia,
spolu sme chodili
cez žitia údolia.

Nebo ma oplače
pokropí ma lejak,
na cintorín odprevadí
studený severák.

(úryvok z básne Môj pohreb)

 

Posledné články