Domovská

KEBY a Emil Klobušický

PDvK 2013
 
KEBY a Emil Klobušický
 
Včera sa začali a dnes pokračujú 16. Predslávnosťové dni v Kulpíne (PDvK). Štartovali ŠTARTOM Medzinárodných cyklistických pretekov, ktoré zhromaždili veľký počet cyklistov veteránov a amatérov z našej krajiny a regiónu. V poradí XXI. Dunajský pohár štartoval včera o 15.00 z Kulpína a cyklisti jazdili cestnú dráhu dlhú 52 km. Táto súťaž veteránov a amatérov pokračuje aj dnes v Petrovci, kde sa predpoludním jazdí 13 km hronometer a posledná tretia etapa tiež štartuje z Petrovca o 15.00h a cyklisti majú zdolať dráhu dlhú 30 km.
 
foto
 
Včera popoludní cyklisti vyštartovali z centra Kulpína
 
16. PDvK pokračovali 18. výstavou Výtvarnej skupiny KEBY.
 
foto
 
Úvodom vernisáže zaspievali sestry Michaela a Kristína za hudobného sprievodu otca Michala Čiliaka. V úzadí obraz Blanky Gažovej
 
Prítomných privítal predseda Miestnej organizácie Matice slovenskej (MOMS) v Srbsku Pavel Gaža, o výstave hovoril najprv ideový tvorca a zakladateľ skupiny kulpínskych výtvarníkov Vladimír Grňa a potom aj výtvarný kritik Vladimír Valentík.
 
foto
 
Moderátorka Viera Dorčová – Babiaková, Pavel Gaža, Vladimír Valentík a Vladimír Grňa
 
Vladimír Valentík poznamenal, že sa na tejto výstave zúčastňuje iba 7 kulpínskych výtvarníkov a jeden hosťujúci, čo je značne menej než to bývalo na predošlých výstavách. Zároveň podotkol, že je to z jednej strany aj dobre, keďže sa na takýto spôsob jednotliví autori môžu prezentovať viacerými obrazmi a čo návštevníkom výstavy umožní získať o nich ucelenejší obraz.
 
foto
 
Výstavu otvorila predsedníčka Matice slovenskej v Srbsku Katarína Melegová – Melichová
 
„Aj táto osemnásta perlička sa zaskvela v skromnom náhrdelníku, ktorý tvoria všetky doterajšie výstavy výtvarnej skupiny KEBY. Od samého začiatku zdobí PDvK tak, že sa už teraz mohla počuť konštatácia, že „KEBY“ výstava nebola, niečo by chýbalo,“ – napísal v afiši k tejto výstave ThMgr. Vladimír Grňa.
 
foto
 
Vlastislav Cesnak
 
foto
 
Vladislav Medovarský
 
foto
 
Tatiana Podkoniaková
 
foto
 
Anna Babiaková
 
foto
 
Ján Vrbovský
 
foto
 
Michal Virág
 
Na výstave svoje diela predstavili Anna Babiaková, Michal Virág, Ján Vŕbovský, Blanka Gažová, Tatiana Podkoniaková, Vlastislav Cesnak a Vladislav Medovarský ako aj hosťujúci výtvarník Miroslav Červený z Báčskeho Petrovca.
 
Výstava je nainštalovaná v Galérii Domu kultúry a otvorená bude do 31. augusta 2013.
 
foto
 
Dokument o Emilovi Klobušickom
 
V druhej časti programu, ktorá už prebiehala v priestoroch Poľnohospodárskeho múzea, nasledovala projekcia dokumentárneho filmu RTV Vojvodiny o Emilovi Klobušickom autorov Jána Struhára a Jozefa Maďara.
 
foto
 
Jozef Maďar a Ján Struhár
 
Emil Klobušický sa narodil 15. marca 1908 v Kulpíne ako šieste dieťa Gustáva Klobušického, farára v Kulpíne. Navštevoval Gymnázium v Petrovci a Učiteľskú školu v Sombore. Pôsobil ako učiteľ v Kysáči, Kulpíne a v Pivnici. Stadiaľ odišiel do Bajše, kde aj zomrel 21. apríla 1983. Tridsať rokov po jeho smrti sa napokon zrealizoval jeho veľký sen, - ale aj sen Jozefa Maďara, ktorý sa svojmu remeslu kameramana začal zaúčať práve u Emila Klobušického a tiež aj novinára a filmového archivára Jána Struhára, - prvé naše filmové dokumenty usporiadať do jedného celku. Tak vznikol dokumentárny film Emil Klobušický – náš prvý filmár.
 
foto
 
Keďže Emil Klobušický filmoval kamerou Matice slovenskej v Juhoslávii, predsedníčka našej matičnej organizácie Katarína Melegová – Melichová podčiarkla vysokú uvedomelosť aj vtedajšieho matičného vedenia, ktoré vedelo ísť do kroku z dobou
 
V dokumentárnom filme sú autentické zábery z 30. rokov 20. storočia, ktoré Emil Klobušický nahral spolu s Jánom Čajakom ml. a ktoré sú poprelínané svedectvom pamätníkov ako aj filmového kritika Štefana Vraštiaka zo Slovenského filmového ústavu z Bratislavy a Emilovho syna Vladimíra Klobušického.
 
foto
 
Po filmovej projekcii a rozhovore s autormi, na husliach zahral Martin Javorník
 
foto
 
Úvodom hostí privítal predseda kulpínskeho MOMS Pavel Gaža a program moderovala Vladimíra Dorčová – Valtnerová.
 
Text Katarína Pucovská
Foto Martin Pucovský

You have no rights to post comments

Náhodný obrázok

slovenske insitne umenie zo srbska

Letmo

Mariena Czoczeková-Eichardtová (1892-1972)
...
Vankúšik pod hlavou
budem mať zo žiaľov;
na rakve kvietky –
to budú spomienky.
A plachty z bôľu
skryjú družku svoju.
Boli sme, bôľ a ja,
boli sme druhovia,
spolu sme chodili
cez žitia údolia.

Nebo ma oplače
pokropí ma lejak,
na cintorín odprevadí
studený severák.

(úryvok z básne Môj pohreb)

 

Posledné články

urad

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus