Domovská

Handrovka, stroška, ronďoška

Výraz handrovka mnohí nepoznajú a ani v slovenskom slovníku ho nenájdeme. No, je to asi najvhodnejší výraz pre koberček, či rohožku utkanú z handier. Srbi handrovku pomenúvajú podobne „krpara" - s vysvetlivkou, že ide o prestierku utkanú z handier (prostirka istkana od krpa). Na východnom Slovensku sa tomu hovorí pokrovec a aj ronďoška. Aj v Padine a Kovačici ju najčastejšie pomenúvajú pokrovec, v Aradáči stroška. V Starej Pazove a Boľovciach je handroška. V Laliti ronde a v Pivnici ronďoška, z maďarského - rongy, čiže handra (rongyoska). Naši starí vedeli reciklovať všetko, čo sa len dalo. Nič sa nevyhadzovalo. A tkali sa aj „kákovke", namiesto handier sa použila káka (káka =druh trstiny). Chudobnejší ľudia si nemohli dovoliť handrovky, ale iba kákovky. Handrovky sa tkali na krosnách a išlo vskutku o ekologické a ekonomické využívanie starého odevu, starých handier, recykláciu. V našich domácnostiach sa v zimných mesiacoch krosná bežne nachádzali v izbe, v ktorej sa kúrilo.

 

Handrovka, stroška, ronďoška

 

Handrovka, stroška, ronďoška

 

Handrovka, stroška, ronďoška

 

Krosná alebo tkáčske krosná boli v minulosti jediným nástrojom na výrobu textílií. Ešte v 50. a 60. rokoch XX. storočia sa u nás bežne počas zimných mesiacov do izieb vniesli krosná, ktoré zaberali veľkú časť izby a preto sa počas leta rozmontúvali a vynášali von z izieb. Usilovné gazdinky tkali na nich plachty, uteráky, obrusy, látku na odev, handrovky... Tkanivá sa pripravovali doma z konôp a ľanu, ktoré sa spracovali a spriadali do nití. Práca na krosnách bola pomerne jednoduchá a tkanie ide rýchlo. Zdĺhavá bola však príprava, nastavenie celého zariadenia a snovanie. Na tkanie handroviek sa používali staré časti odevu alebo iný textil, ktoré sa strihali na pásy a namotávali na cievky, ktoré sa vkladali do člnka a ten sa šikovne preťahoval pomedzi osnovu a niteľnice. Brdom sa všetko upevňovalo...

 

Handrovka, stroška, ronďoška

 

Handrovka, stroška, ronďoška

 

Handrovka, stroška, ronďoška

 

Handrovka, stroška, ronďoška

 

Handrovka, stroška, ronďoška

 

Naši maliari, tak insitní, ako aj amatéri, či akademickí, na svojich obrazoch handrovke vzdávajú úctu. Jonáš, Husáriková, Urbanček, Virág... ale aj Pavel Čáni, ktorý využíva kolážovo tento produkt našej ľudovej kultúry. Od roku 2010, kedy začal s handrovkou experimentovať, do súčasnej doby, vypracoval pozoruhodný počet olejomalieb a malieb, do ktorých vkomponoval handrovku. Jej štruktúru a textúru, ako aj zbytky handroviek, znalecky a tvorivo využil vo svojich výjavoch.

 

Katarína Pucovská

 

You have no rights to post comments

Náhodný obrázok

slovenske insitne umenie zo srbska

Letmo

Mariena Czoczeková-Eichardtová (1892-1972)
...
Vankúšik pod hlavou
budem mať zo žiaľov;
na rakve kvietky –
to budú spomienky.
A plachty z bôľu
skryjú družku svoju.
Boli sme, bôľ a ja,
boli sme druhovia,
spolu sme chodili
cez žitia údolia.

Nebo ma oplače
pokropí ma lejak,
na cintorín odprevadí
studený severák.

(úryvok z básne Môj pohreb)

 

Posledné články

urad

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus