Veľká noc v Kulpíne

Veľká noc v Kulpíne

VEĽKÁ NOC V KULPÍNE
 
foto   foto
 
foto
 
Organizátorom podujatia „Veľká nov v Kulpíne“ je Spolok vinárov a vinohradníkov z Kulpína. Prebieha vo Veľkonočnú nedeľu v miestnostiach Poľnohospodárskeho múzea. V rámci podujatia sa organizuje súťaž a degustácia vín a klobás a príležitostné programy.
 
„Veľká noc v Kulpíne“ sa prvýkrát usporiadala 8. apríla 2007 a za krátky čas prerástla lokálne rámce a získala medzinárodný ráz.
 
Odborné komisie hodnotia vína a klobásy. Víťazov slávnostne vyhlásia vo Veľkonočnú nedeľu na záverečnom programe. V pokračovaní programu sa organizuje degustácia. V súťažnej časti podujatia sa zúčastňujú výrobcovia vín zo Srbska, Slovenskej republiky, Českej republiky, Maďarska, Chorvátska... Na ocenenie dodajú zo 100 vzoriek vín a vyše 30 vzoriek domácich klobás. Konkurencia súťažných vín býva veľmi silná a v komisii bývajú i zahraniční eminentní odborníci.
 
Náplň podujatia je doplnená výstavou kraslíc a koláčov. Deti v krojoch vítajú hostí na vchode do kaštieľa a každému dávajú vyfarbené vajíčko.
 
Predpoludňajšie slávnostné Veľkonočné bohoslužby tiež zapadajú do obsahu podujatia.
 
USKRS U KULPINU
 
Povodom Uskrsa po Gregorijanskom kalendaru, Udruženje vinara i vinogradara iz Kulpina, u dvorcu Dunđerskih, organizuje manifestaciju "Uskrs u Kulpinu", odnosno degustaciju vina i kulena. Manifestacija se prvi put održala 2007a 2008 je već imala medjunarodni karakter. Slaveći vino i klanjajući se našem brendu - Slovačkom kulenu, manifestacija pomaže ruralni razvoj, razvoj turizma i razvoj kulture u najširem smislu.
 
Degustacija vina i kobasica, koje su prethodno ocenile stručne komisije, počinje posle završnog programa u Uskršnju nedelju. Konkurencija je izuzetna, a na ocenjivanje svoja vina šalju vinari iz Hrvatske, Slovačke, Češke, Madjarske...Uzorke slovačkih kobasica na ocenjivanje u Kulpin donose domaćini iz brojnih vojvodjanskih slovačkih sela.  
 
––––––––––––––––––-
 
Organizátor podujatia Spolok vinárov a vinohradníkov z Kulpína.
 
08. apríla 2007- vo Veľkonočnú nedeľu v miestnostiach Poľnohospodárskeho múzea prvé podujatie.
 
Zorganizovaná bola súťaž a degustácia vín a klobás.
 
Prvé podujatie sľubovalo, druhé už očakávania splnilo.
 
23. marca 2008- vo Veľkonočnú nedeľu v miestnostiach Poľnohospodárskeho múzea v poradí druhé podujatie.
 
––––––––––––––––––-
 
Hold klobáse a vínu
 
PoharDruhý rok za sebou vo Veľkonočnú nedeľu kulpínski vinári usporiadali manifestáciu pod názvom Veľká noc v Kulpíne 2008. Na slávnostnom otvorení v priestoroch Poľnohospodárskeho múzea zúčastnili sa vzácni hostia a početní návštevníci.
Manifestáciu medzinárodného rázu (boli i hostia zo Slovenska a Česka) otvoril predseda Spolku vinárov a vinohradníkov Michal Dovičin. Pripomenul, že náplň tohtoročného podujatia obohatila veľkonočná výstava, ktorú pripravili ženy z Kulpína a Petrovca a deti zo Združenia MY z Petrovca. Hostia podujatia boli aj členovia Vinárskeho rytierskeho radu sv. Juraja. Pred udelením odmien bola prezentácia monografie o kaštieľoch autora Dr. Dušana Vidosavljevića, na titulnej strane ktorej je fotka kulpínskeho kaštieľa.
Vzorky klobás a vína v Poľovníckom dome v Kulpíne hodnotila komisia, ktorú tvorili špičkoví odborníci na tieto pochúťky: prof. Dr. Vladimir Kovač (predseda), Dipl. technológ Ivanka Popov, prof. Dr. Đorđe Psodorov, Dipl. inž. Jovan Popov, Dipl. degustátor Lászlo Horvat a enológ z Česka Jozef Hrebeníček. V konkurencii bolo vyše 40 vzoriek klobás a 73 vzoriek vína, od 37 výrobcov. Odmeny udeľovali členovia popredného Spolku vinárov a vinohradníkov Kulpín Bratislav Petrović a Branislav Plachtinský. Komisia zlatou medailou ocenila klobásu výrobcu Jána Triašku z Petrovca. Striebro sa dostalo Miroslavovi Zorňanovi z Kulpína a bronzová medaila Jánovi Labátovi, tiež z Kulpína. Keď ide o kvalitné vína, i tu celý rad odmien. Zlaté medaily si zaslúžili biele vína výrobcov: Jána Lomena z Petrovca, Adama Totha Erdeljiho z Temerína, Daniela Čelovského a Jaroslava Žilu z Kulpína, Petra Aleksića z Ravného Sela, Aleksandra Petrovića z Petrovca, Spolku priateľov Bašte z Temerína a Eleny Đogo z Maglića. V kategórii vín Rosé zlato dostali Vinum Horvat z Temerína, ktorému sa tiež dostala zlatá medaila i za červené víno, a Michal Miškár z Kulpína. Ďalšiu zlatú získalo červené víno Antunina Prilučíka z Čiech. Udelili aj rad strieborných a bronzových medailí a ďakovných listín výrobcom vína nielen zo spomenutých prostredí, ale i zo Slovenska, potom z Irigu, Bajše, Šídu, Erdevíka, Rivice a Iđoša. Bohato navštívená koštovka ocenených klobás a vín iba svedčila o narastajúcom záujme o manifestáciu takéhoto druhu v Kulpíne.
 
K. Gažová ( prevzaté z Hlasu ľudu)

urad

Letmo

Zlatko Benka (1951)
Najvyšší čas (úryvok)

Najvyšší čas je čas dnešný
čo dovoľuje klíčeniu
lomcovať nami ako víchor
Sebou už nemôžeme byť
nech dnešok
akokoľvek páchne zajtrajškom
Len skrze slovo sa púšťame na púť
na cestu mladučkú
kľukatiacu sa veselo
po veľkej dlani sveta
Do hlbokého snehu neba
raz navždy vyrúbanej
Najvyšší čas až zajtra
keď zo sna vystúpime
a rovno na dúhu

Posledné komentáre

Posledné články