Archív
Filter
 • Zima s knihou v Hložanoch

  V kaviarni Pod lipami v Hložanoch včera pokračovala tradičná akcia Slovenského vydavateľského centra (SVC) z Báčskeho Petrovca Zima s knihou. V mene Spolku žien Slovenka z Hložian, spoluorganizátora včerajšej akcie, prítomných privítala predsedníčka Viera Miškovicová a slovo ďalej odovzdala Vladimírovi Valentíkovi, riaditeľovi SVC. Keďže vlani v tomto vydavateľstve vyšlo vyše 30 kníh, o témy nebola núdza. Odzneli verše či úryvky z najnovšej produkcie SVC, s osobitným dôrazom na zbierku Panónske haiku, o čom hovorila ich autorka Viera Benková. Básnickú zbierku Kaleidoskop a memoáre Zápisky bez poradia, nášho exilového spisovateľa Daniela Pixiadesa z Kanady, priblížila ich prekladateľka Katarína Pucovská. Úryvky z niektorých ďalších kníh prečítali Alena Pešková, Miriam Murtínová a Jasminka Činčuráková Galambošová. Večer bol príjemný, skôr jarný ako zimný, čo snáď prispelo k dobrej návštevnosti tejto, v poradí tretej tohtoročnej Zimy s knihou. Pozoruhodný bol tiež záujem o kúpu kníh, čo iste posmeľuje nielen autorov a vydavateľa, ale iste i všetkých nás. Veď kniha je ako dobrý priateľ, odbremení myseľ, poúča a zošľachťuje, treba jej preto venovať čas.

 • Jubileá našej publicistiky...

  V roku 2019 si pripomíname významné jubileá našej publicistiky: 155 rokov slovenskej tlače, 80 rokov kontinuity slovenských detských časopisov, 75 rokov týždenníka Hlas ľudu, 70 rokov časopisu pre literatúru a kultúru Nový život, 70 rokov Rádia Nový Sad a 25 rokov mesačníka Rovina... Sú to roky a roky snáh predošlých generácií, ktorým iste nebolo ľahko, pritom však neželeli ťažko zarobený dinárik dať na školstvo a na kúpu kníh či tlače. Vedeli, že peniaz vložený do vzdelania, – čo zahŕňa aj náležitú informovanosť, – je investícia do seba samého a do skvalitnenia vlastného života. Taká investícia sa kedy-tedy zúročí. Ponúknite svojim deťom prezeranie našich elektronických detských časopisov, možno v nich objavia fotografie, či texty svojich rodičov, kamarátov, spolužiakov...

 • Online verzia Literárneho týždenníka

  Kultúra je nevyhnutnou súčasťou kvality nášho každodenného života. Literárny týždenník, ktorý od roku 1988 vydáva najstaršia a najpočetnejšia spisovateľská stavovská organizácia na Slovensku –Spolok slovenských spisovateľov z Bratislavy, sa od tohto mesiaca priblížil k čitateľovi o ďalší krok. Internetový priestor je tým od 1. februára 2019 bohatší o nový kultúrno-spoločenský portál. Kultúrno-literárna akadémia, n. o. spustila online verziu Literárneho týždenníka s názvom www.literarnytyzdennik.sk. Vedúci redaktor portálu Igor Válek v úvodnom texte píše o modernom webovom portáli, ktorý má rozširovať dosah tlačenej verzie Literárneho týždenníka a posilňovať jeho pozíciu hodnotového a mienkotvorného média. Stránka vznikla v súčinnosti s reakciou tlačeného Literárneho týždenníka.

 • Historické mestské jadro Nového Sadu

  Nový Sad si pripomína 271. narodeniny. Nový Sad, Novi Sad, Neoplanta, Neusatz, Újvidék... bol založený pred 325. rokmi v roku 1694. Za Deň Nového Sadu stanovili však 1. február ako spomienku na rovnaký deň spred 271 rokov, keď cisárovná Mária Terézia roku 1748 Novému Sadu udelila štatút slobodného kráľovského mesta v rámci Habsburskej monarchie. Námestie slobody je mestským jadrom a vzniklo v 18. storočí. Obklopujú ho budovy z konca 19. a začiatku 20. storočia. Uprostred námestia sa nachádza bronzový pomník Svetozara Miletića, právnika a novinára, významného politického predstaviteľa Srbov vo Vojvodine, ktorý sa školil na Evanjelickom lýceu v Bratislave (vtedy Požun). Svetozar Miletić bol veľký priateľ Slovákov a žiak Ľudovíta Štúra, ktorého pamiatku na Slovensku pripomína jedna z najfrekventovanejších ulíc v Bratislave – Miletičova ulica.

 • Február s vôňou klobás

  Vo Vojvodine sa február bude niesť v znamení klobás. Najznámejší festival klobás, ktorý sa už 35.- krát usporiada v posledný februárový víkend v Turiji, s prezentáciami svojho podujatia začne 1. februára v jednotlivých vojvodinských mestách. Šídske zakáľačkové špeciality sa najprv predstavia 3. februára v Novom Sade a o týždeň 9. a 10. februára v Šíde usporiadajú 22. Sriemsku zakáľačku a klobasiádu. Prvý medzinárodný festival klobás usporiadajú aj v Novom Sade a prebiehať bude v dňoch 8. – 10. februára na Novosadskom veľtrhu. V Báčskom Petrovci 16. februára zorganizujú v poradí štvrtý Klobása fest a Turijska klobasiáda bude 22. – 24. februára 2019. Na všetkých uvedených podujatiach sa záujemcovia budú môcť zásobiť zakáľačkovými špecialitami a vychutnať si čerstvú vyprážanú klobásu.

 • Srbsko-slovenské tenisovo-insitné väzby

  Srbský tenista Novak Đoković sa v týchto dňoch stal najúspešnejším tenistom v histórii Australian Open. Turnaj vyhral siedmy raz, čo sa ešte nikomu nepodarilo. Ani tentoraz na finálovom zápase v Melbourne nechýbal jeho slovenský tréner Marián Vajda. Bol s ním aj vo finále Australian Open v roku 2012, keď Đoković zdolal Španiela Rafaela Nadala v šesťhodinovej päťsetovej bitke. V tom istom roku sa Nole zúčastnil na 5. ročníku tenisovej exhibície Tennis Classic 2012 v Bratislave. Vtedy na tlačovej konferencii hovoril lámavou slovenčinou a po zápase mu darovali omaľovaný šamlík kovačickej insitnej maliarky Vieroslavy Svetlíkovej.

 • Krištáľové krídlo

  Prestížne ocenenie Krištáľové krídlo za rok 2018 získalo jedenásť osobností hospodárskej, vedeckej, kultúrnej, športovej a spoločenskej sféry Slovenskej republiky. V kategórii publicistika a literatúra ho udelili Etele Farkašovej, filozofke, prozaičke, esejistke, poetke a držiteľke Čestnej pocty za celoživotné literárne dielo, ktorá v roku 2018 získala za román Scenár tiež ocenenie Anasoft litera a Cenu Ladislava Ťažkého. Gala program s udeľovaním ceny prebiehal včera večer v opere Slovenského národného divadla a mohol sa sledovať v priamom prenose na Jednotke.

 • Krumple na ťapši

  Krumple na ťapši – tradičná špecialita vojvodinských Slovákov. V kuchárke Ľudmily Dankovej ich nájdeme pod názvom Dolnozemské zemiaky „pečené na ťapši". Vojvodinskí Slováci sú pyšní na túto špecialitku, ktorú pekávali ich predkovia a ktorú aj dnes, všetci my tunajší, radi ponúkame svojim hosťom. Nielen pre lahodnú chuť tohto starodávneho jedla, ale aj pre jednoduchosť jeho prípravy. Stará mať by povedali: „Zastrčiť ťapšu do peci, chrbát o pec oprieť a spokojne si ho ohrievať, trebárs aj hodinu." Potom sa ísť pozrieť na jedlo, ktoré sa pomaly pečie v sedliackej murovanej peci. Súčasná gazdinka jedlo dá do rúry a počas tej hodinky sa môže venovať hosťom. Recept na „krumple na ťapši" a s vysvetlením, že ide o staroslovenský recept na zemiaky na pekáči pečené s domácou klobásou, nachádzame aj na českej stránke o varení TU: https://recepty.vareni.cz/krumple-na-tapsi/

 • Mesiac nad naším dvorom

  Mladí kolegovia, novinári Miroslav Gašpar z Lugu, ktorý sa už niekoľko rokov takmer denne prihovára najmladším poslucháčom Rádia Nový Sad (RNS) Redakcie v slovenskej reči a ktorý spolu s kolegom Vladimírom Valihorom rediguje aj mládežnícku reláciu In teen, spoločne sa podujali na ďalší počin. Jeden napísal a druhý ilustroval knihu próz pre deti Mesiac nad naším dvorom. Kniha nedávno vyšla tlačou a v nej je zhrnutých desať rozprávočiek z pera Miroslava Gašpara výstižne ilustrovaných kresbami Vladimíra Valihoru.

 • Slovensko v roku 2019 predsedá OBSE

  V roku 2019 Slovensko historicky prvýkrát predsedá Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Každý rok predsedá OBSE iný účastnícky štát a jeho minister zahraničných vecí sa na toto obdobie stáva výkonným predsedom organizácie. Pre Slovenskú republiku je to nepochybne jedna z najväčších diplomatických výziev v modernej histórii. Po celý rok bude udávať tón združeniu bezmála šesťdesiatich krajín na troch kontinentoch. Nosnými témami slovenského predsedníctva je predchádzanie konfliktom, posilnenie multilateralizmu a v centre pozornosti sú i samotní ľudia žijúci v priestore OBSE. V priestoroch Veľvyslanectva SR v Belehrade 22. januára 2019 uvítali početnú delegáciu vedúcich zastupiteľských úradov, predstaviteľov mimovládnych organizácií a novinárov, kde im veľvyslankyňa SR v Srbsku, Dagmar Repčeková, predstavila kľúčové priority slovenského predsedníctva v OBSE.

 • Zima s knihou v Kysáči

  V knižnici Michala Babinku v Kysáči včera prebiehala tradičná akcia Slovenského vydavateľského centra (SVC) z Báčskeho Petrovca Zima s knihou. V mene Spolku kysáčskych žien, spoluorganizátora včerajšej akcie, prítomných privítala Ľudmila Berediová Stupavská, predsedníčka Spolku kysáčskeho žien, po čom sa prihovoril Vladimír Valentík, riaditeľ SVC. Na literárnom večierku dôraz kládli na minuloročné knižné tituly SVC, s osobitným dôrazom na Panónske haiku Viery Benkovej, Na lôžku zo súdružkou polemikou Víťazoslava Hronca, trojrozhovorov Imigranti v Babylonskej veži Zdenky Valentovej Belićovej a básnickej zbierky Kaleidoskop a memoárov Zápisky bez poradia Daniela Pixiadesa, o ktorých hovorila ich prekladateľka Katarína Pucovská.

 • Belehrad a Nový Sad pred 170 rokmi

  V Belehrade v roku 1856 žilo asi 24 000 Srbov, 6 000 Turkov a 2 000 Židov a iných obchodníkov. V tom čase v Novom Sade žili prevažne starousadlíci Srbi, a títo už niekdajší „barbarský" oblek zamenili klobúkom, kabátom, nohavicami a súčasnou obuvou, slovom, kráčali s civilizovaným svetom. To isté platí o ženách, na ktorých už neboli navešané rady dukátov (aby všetci videli, aká je deva bohatá). Avšak, táto naozaj barbarská obyčaj bola v Belehrade ešte vždy v úplnom kvete a svedčila o nízkom stupni vzdelanosti tamojšieho srbského ľudu... Varadín (Petrovaradín) bol po Komárne a Mantue iste najsilnejšou pevnosťou v celom Rakúsku. V časopise Lipa z roku 1860 o tom píše Jozef Karol Viktorin. V starej tlači si zalistoval kulpínsky rodák Ján Sabo z Prievidze.

 • Bohojavlenije, Zjavenie Pána a Jovandan

  Podľa juliánskeho kalendára dnes je 7. januára – Jovanjdan, čiže sviatok Svätého Jána Krstiteľa a včera bolo 6. januára, Bogojavljanje, keď sa Boh zjavil svetu pri svojom krste v Jordáne. Oba tieto sviatky si pravoslávni veriaci hlboko uctievajú. V krajinách, ako Srbsko, Bulharsko, Grécko, Rusko, či Ukrajina je sviatok Bohojavlenije výrazne zakorenený, veriaci a duchovní sa schádzajú pri riekach a potokoch, niekde sa v tento deň do chladnej vody trikrát ponoria – čo im zaistí zdravie, inde je to spojené so súťažou v plávaní ku krížu hodenému do vody. Víťazovi je podľa povier zaistené šťastie počas celého roka. Srbská pravoslávna cirkev v dnešný deň tradične organizuje plávanie za Cnostným krížom. Plávalo sa aj dnes, voda v riekach či jazerách bola iba niekoľko stupňov nad bodom mrazu, čo však plavcov nesmelo odradiť. Museli prekonať bariéru strachu a nebáť sa ukázať svoju vieru na verejnosti.

 • Desiate výročie ÚKVS

  V Ústave pre kultúru vojvodinských Slovákov (ÚKVS) usporiadali dnes slávnostný program venovaný 10. výročiu pôsobenia. Túto našu profesionálnu ustanovizeň kultúry, založilo v roku 2008 Zhromaždenie Autonómnej pokrajiny Vojvodiny a Národnostná rada slovenskej národnostnej menšiny s cieľom zachovávať, zveľaďovať a rozvíjať kultúru vojvodinských Slovákov. Jeho poslanie, vízie a ciele boli jasne definované už pri zakladaní, o čom prvá riaditeľka Milina Sklabinská písala TU: http://www.slovackizavod.org.rs/zavod a dnes to sprítomnila súčasná riaditeľka ÚKVS Anna Chrťanová Leskovac.

 • Srbsko dnes v ruských tónoch

  Ruský prezident Vladimir Putin dnes pricestoval na návštevu Srbska. Jeho prezidentské lietadlo cez srbský vzdušný priestor dopravovali tri stíhačky MiG-29, ktoré nedávno Moskva darovala Srbsku. V Belehrade ruského lídra vítali zvoniace zvony, ruské melódie a davy ľudí. Podľa niektorých odhadov do srbského hlavného mesta pricestovalo vyše stotisíc ľudí. Ich presný počet bude iste čoskoro zverejnený, keďže sa robila prísna kontrola dochádzky. Prevažná časť prišla organizovane autobusmi, ktoré zdarma prepravovali zo všetkých väčších miest. Tí na vyšších funkciách cestovali na služobných autách, keďže z udalosti vystať nesmeli. Taký bol stranícky príkaz. Kto odmietne, môže očakávať sankcie. A keďže takmer na všetkých vedúcich postaveniach v celej krajine sú členovia vládnucej Vučićovej SNS strany, možno konštatovať, že dnes v našom sídelnom meste bola najväčšia koncentrácia vysokých funkcionárov, riaditeľov, predsedov, vedúcich... snáď v celých dejinách Srbska. V Belehrade dnes boli aj početní predstavitelia Slovákov, vrátane našich najvyšších reprezentantov.

 • Storočnica petrovskej kníhtlačiarne a Pavel Lazár

  píše Ján Kulík

  Pred sebou mám brožúrku „75 rokov kníhtlačiarne v Báčskom Petrovci 1919 – 1995". Prečítal som si ju už dávno a hneď vtedy som zbadal tam jednu chybičku. Okrem Zdravka Lončara, nikto iný sa v nej nespamätal na Pavla Lazára (1902 – 1957). A on tam bol nielen prvý, ale aj jediný vyučený knihár. Možno sa mi podarí sčasti napraviť toto nedopatrenie. To sa mi aj patrí, veď Pavel Lazár bol mojim krstným otcom.

 • Najsmutnejšia srbská ľúbostná rozprávka...

  Dej najsmutnejšej srbskej ľúbostnej rozprávky sa sčasti udial aj v Kulpíne. V tomto roku si pripomíname 110 rokov básne Santa Maria della Salute Lazu Kostića, ktorou sa on spovedá zo svojej beznádejnej lásky k Lenke Dunđerskej. Kostića postihlo to nešťastie (alebo šťastie, kto by to vedel), že sa v pokročilom veku zamiloval beznádejne do beznádeje. Ona, jeho beznádej, Jelena-Lenka Dunđerská, bola dcérou najbohatšieho človeka v bohatej Vojvodine. S Lenkou a ich zúfalou láskou prichádza aj legendárna básnikova kríza a vzniká i báseň Santa Maria della Salute. Nevznikla síce v Kulpíne, no kulpínske spomienky iste boli silnou inšpiráciou jej hlavnej nitky... V tejto ľúbostnej kolonáde Laza Kostić oslavuje mladosť a pôvabnosť Lenky Dunđerskej a vyznáva sa zo svojej posadnutosti tou jej krásou a nevinnosťou.

 • Peniaze z rozpočtu Báčskopetrovskej obce

  V Báčskopetrovskej obci plánom rozpočtu na rok 2019, medzi významné projekty na skvalitnenie života v tejto obci, zaradených je zo pätnásť investícií, ktorých hodnota prevyšuje milión dinárov. Najviac prostriedkov, pochopiteľne, zostanú v Báčskom Petrovci. Veď, v tomto roku veľkých petrovských storočníc, osada uvíta veľa hostí, ktorí by si, nebodaj, od nás mohli odniesť nepekný obraz o nedbanlivých občanoch, ktorých nepobúri ani len ten smutný stav chátrajúcich budov, neupravených parkov, parkovísk, omietok a priedomí v centre osady. Druhá, menšia časť prostriedkov z tohtoročného obecného rozpočtu sa určila tiež na skvalitnenie života v Maglići – desať miliónov dinárov sa vloží do školskej budovy a predškolskej ustanovizne. Keďže dedine „ktorá všetko má" chýba posilňovňa na otvorenom, od tohto roku jej už ani to chýbať nebude...

 • Čo jest, to jesť!

  „Keď prišla zima, kúrilo sa vo veľkej murovanej peci a kým horel oheň, gazdiná pri jeho žiare pripravila zásmažku, vo veľkom kameninovom hrnci predvárala polievku, potom pridala zásmažku, hrniec strčila do pece, jedlo sa pekne dovarilo a na obed bolo hotové. Upiekol sa aj chlieb, lepňa na raňajky, rejteša, krumple na ťapši." Na toto, ale aj na zabíjačku v Báčke si radi spomína Natália Maliariková z Prievidze, praneter svetoznámeho architekta Michala Milana Harminca, pôvodom Kulpínčana. „Pamätám si, ako gazdiné naháňali najtučnejšiu sliepku, z ktorej bola tá chýrečná žltučká polievka s dlhými rezančekmi. Za ňou išlo varené mäsko s omáčkou a na koniec rejteša."

 • Fašiangy

  Pranostika hovorí: Na Tri krále – o krok dále... Aj keď sa posúvame „o krok dále", čiže dni sa už začínajú dĺžiť, ešte stále sú večeri dosť dlhé. Čo s nimi? V minulosti si s nimi vedeli poradiť. Po Troch kráľoch sa začínali fašiangy – obdobie plesov, zábav, karnevalov, priadok, páračiek, zabíjačiek a bol čas aj na svadby. Od Troch kráľov (6. januára) až po Popolcovú stredu (v tomto roku 6. marca) – to sú fašiangy – obdobie prehýbajúcich sa stolov plných dobrého jedla a pitia. Po Popolci nasleduje 40-dňový pôst pred Veľkou nocou.

 • Exodus?

  V Srbsku je už teraz vypuklý problém odlivu obyvateľstva v produktívnom veku, čo nadobúda rozmery exodu. Migrácie obyvateľstva sa dejú aj v ostatných krajinách, avšak ten index úniku mozgov v našej krajine je priam alarmujúci. Podľa odhadov analyticko-výskumného centra Gallup zo Spojených štátov zverejnených koncom decembra, v nasledujúcich rokoch Srbsko môže opustiť až 25% vzdelanej a mladšej populácie. Gallupov výskum tiež ukázal, že Srbsko už teraz chce opustiť takmer polovica obyvateľov vo veku od 15 do 29 rokov a začať život v inej krajine, bez úmyslu návratu. „Ak Srbsko opustí 450.000 mladých ľudí, myslím si, že krajina nemá žiadnu budúcnosť, "vyhlásil Nenad Konstantinović z organizácie "Srbija 21 – Centar za buduću Srbiju", ktorá polovicou vlaňajšieho roka tiež realizovala podobný výskum a zaoberala sa problematikou hromadného odchodu. Zistili, že v poslednej dobe Srbsko ročne opúšťa asi 60.000 obyvateľov.

 • Plavba Dunajom cez územie Srbska v roku 1856

  Do desiatich rokov som žil pri Dunaji, a preto ma vždy zaujímali akékoľvek udalosti s ním spojené. V starom časopise Lipa, s podtitulom – Národní zábavník, ročník I., 1860, s. 155 ma zaujal príspevok pod názvom Cestopisné zlomky – Výlet do Mehádie a Bielohradu. Jeho autorom bol Jozef Karol Viktorin – slovenský kňaz, národný buditeľ, vydavateľ, organizátor kultúrneho života a publicista. Ale aj cestovateľ. Cestoval po Dunaji loďou z Budapešti, no vtedy ešte z Pešti, do rumunského Orsova, s návštevou hlavného mesta Srbska Bielohradu a povestných Herkulesovych kúpeľov (Baile Herculane) a so svojimi zážitkami sa podelil s čitateľmi uvedeného časopisu. Dovolím si niekoľko „vstupov" do pôvodného textu, najmä jeho výberom a drobným komentárom, ale len tak, aby som pôvodný text „neznehodnotil". Vo výbere som sa úmyselne zameral, ako patriot – kulpínsky rodák – na udalosti spojené s opisom plavby cez územie Srbska.

 • Tri krále a Badnji dan

  Žijeme v Srbsku, v krajine, v ktorej je väčšinové obyvateľstvo pravoslávneho vierovyznania a kde sa cirkevné sviatky svätia podľa starého juliánskeho kalendára. Avšak, s možnosťou oslavy sviatkov aj podľa gregoriánskeho kalendára – toho novšieho, podľa ktorého je dnes sviatok Zjavenia Krista Pána mudrcom, alebo sviatok Troch kráľov. Traja králi, aj keď boli nekresťanmi, pohanmi, prekonali dlhú púť a prišli sa pokloniť narodenému kresťanskému dieťatku Ježišovi. Gašpar, Melichar, Baltazár – to sú tí traja králi, mudrci z východu, z ktorých jeden býva znázornený s hnedou a jeden aj s čiernou pleťou. Boj za ekumenizmus a proti rasovej diskriminácii sa teda začínal veľmi dávno, a snáď jeho najsilnejší odkaz znie práve prostredníctvom Troch kráľov z Betlehema. Lebo, všetci z nás sú schopní mať v sebe Boha. Nezáleží na vierovyznaní, na farbe pleti, veku, politickom presvedčení... „Nie je ani Žid, ani Grék, nie je ani otrok, ani slobodný, nie je muž a žena, lebo všetci ste jedno v Kristovi Ježišovi." (Gal 3,28). Teda, sme rovnakí.

 • Pred 77 rokmi zažila Báčka najväčší masaker civilistov

  Ústrednou pietnou spomienkou si v Titeli pripomenuli 77. výročie zlovestnej januárovej razie, ktorá prebiehala v dňoch 4. – 29. januára 1942 v šajkašskej oblasti, v Novom Sade a Bečeji, kedy najbrutálnejším spôsobom maďarské okupačné sily zavraždili viac ako štyritisíc Srbov, Židov a Rómov. V razii boli vraždení i Slováci. "Tak sa ľadový január v južnej Báčke roku 1942 stal paradigmou utrpenia nevinných ľudí – ľudí, ktorí sa od svojich vrahov líšili iba tým, že patrili k inému národu a inej viere. Bol to ich jediný prehrešok, za ktorý zaplatili najvyššiu cenu, akou človek môže byť potrestaný – svojim vlastným životom," – povedal predseda pokrajinskej vlády Igor Mirović, ktorý vzdal poctu obetiam. Besnenie okupantských vojsk dosiahlo vrchol v Novom Sade 21. januára 1942. Maďarskí vojaci a žandári ľudí zabíjali priamo na ulici alebo ich hromadne vodili na breh Dunaja, kde ich strieľali a na rôznych miestach ich hádzali mnohých cez ľadový otvor do rieky.

 • Ochridský prológ

  Kapitálne dielo Ochridský prológ – Životy svätých, básne, úvahy, rozjímania a besedy na každý deň v roku autora Sv. Nikolaja Velimiroviča, biskupa Srbskej pravoslávnej cirkvi, významného učenca, teológa, filozofa, dvojnásobného doktora vied, ale predovšetkým svätca a askétu, sa nedávno dožilo prekladu zo srbčiny do slovenčiny. Prekladanie nám trvalo päť rokov – povedal prot. ThDr. Peter Soroka, PhD. ktorý dodal, že na rozdiel od originálu a jeho 1055 strán, preklad vtesnali do 992. strán. Mieni, že má kniha veľký význam nielen pre pravoslávnych, ale všeobecne pre čitateľov, ktorí chcú duchovne rásť. V knihe sú zachytené krátke životopisy vyše 1500 svätcov a autor ku každému dňu roka pripája aj báseň, rozjímanie, úvahu a besedu na rôzne témy, čo z diela robí pokladnicu poznania a múdrosti. Po ruskom, anglickom, nemeckom a španielskom vydaní sa teraz už aj slovenský čitateľ môže každodenne zahĺbiť do krátkych poučení Nikolaja Velimiroviča.

 • Čaroslov o našich sviatkoch a zvykoch

  Ku koncoročným sviatkom a pred ukončením prvého školského polroka, Čaroslováci znovu začarovali a spoločnými silami vydali 11. číslo internetového Čaroslovu, časopisu žiakov slovenských škôl vo Vojvodine. Tentoraz oslovili čitateľov kalendárnymi zvykmi a sviatkami vojvodinských Slovákov.

 • Fal(o)š glancu

  Pred takmer desaťročím som si povedala, že na novoročnú zábavu viac chodiť nebudem. Dôvodom rozhodnutia bol v prvom rade vek, ktorý každého jedného z nás urobí pohodlnejším, komótnejším stvorom. Ten vyšší vek nám uberie aj z výdrže, ale zároveň nám pridá z onej svojej životnej múdrosti. Potom sa tak osvietení sami seba spytujeme: prečo a načo sa dobrovoľne vystaviť rôznym pokušeniam (celú noc jesť a piť) v hlučnej a zadymenej miestnosti, v ktorej sa finguje, simuluje falošný glanc, či falšovaný glamour??? Je to tak už roky. Prirodzenosť, nenútenosť, bezprostrednosť a úprimnosť sa strácajú. Príliš veľa toho sa v našich životoch pozmenilo na pretvárku, simuláciu...

 • Múdrosť ako dar

  „Držať v sebe hnev je ako chytiť do ruky horúci uhlík s úmyslom, že ho na niekoho hodíte. No popálite sa predovšetkým vy," (Budha). Zahoďte teda svoje hnevy, jedy, srdy, zlosti, zúrivosti... Zabudnite, odpustite... Vykročte do nového roku oslobodení všetkého zlého. Keď vraj niekomu odpustíte a vypustíte ho zo svojej mysle, nielenže zhodíte poriadne bremeno zo svojich pliec, ale otvoríte dvere láske k sebe a iným. Láska do vašich očí pridá jas. Cez ten jas uzriete i množstvo iných krás. Veľmi dbajte i na svoje myšlienky, lebo sú ony počiatkom vašich činov. Hovorí čínske príslovie a Confucius to takto rozširuje: "Dávaj pozor na svoje myšlienky, stanú sa slovami. Dávaj pozor na svoje slová, stanú sa činmi. Dávaj pozor na svoje činy, stanú sa zvykmi. Dávaj pozor na svoje zvyky, stanú sa charakterom. Dávaj pozor na svoj charakter, stane sa tvojím osudom." Čerpajte zo studnice rád filozofov a umných ľudí, veď aj ľudová múdrosť hovorí, že sa múdry človek učí na chybách iných ľudí.

 • 5. bienále slovenských výtvarníkov amatérov

  Na 5. bienále slovenských výtvarníkov amatérov vystavuje dvadsať autorov z ôsmych našich prostredí. Každý autor je predstavený jedným obrazom. Výstavu otvorili včera a záujemcovia si ju môžu obzrieť v Turistickej organizácii Obce Báčsky Petrovec, kde je nainštalovaná i predajná výstava Združenia petrovských výtvarných umelcov. Za výhodnú cenu možno si tam kúpiť obraz pod stromček a iné zaujímavé umelecké predmety a zároveň sa oboznámiť s najnovšou tvorbou našich maliarskych nadšencov.

 • Druhé pracovné zasadnutie NRSNM

  Po voľbách do menšinových parlamentov v Srbsku, ktoré boli 4. novembra 2018 a ustanovujúcom zhromaždení a prvom pracovnom zasadnutí nového zloženia NRSNM v Starej Pazove 4. 12. 2018 a na ktorom za predsedníčku NRSNM zvolili Libušku Lakatošovú, dnes v Báčskom Petrovci usporiadali druhú pracovnú schôdzu našej národnostnej rady. Na nej schválili nový štatút, zvolili troch podpredsedov NRSNM, predsedu, podpredsedov a členov Výkonnej rady ako aj predsedov, podpredsedov a členov výborov pre kultúru, vzdelávanie, informovanie a úradné používanie jazyka a písma. Podpredsedami NRSNM sa stali: Pavel Surový, Zlatko Šimák a Tatiana Vujačićová. Schôdza prebiehala v matičnom ústredí a prítomných na začiatku privítal predseda MSS Ján Brtka.

 • Štefanský koncert

  „...Žijeme na jednej planéte, osud nás však rozvial všade po svete. Naše stretnutia, či už doma, alebo v zahraničí, sú zmysluplné. Všade sa tancuje i piesne spievajú. Všade tam, kde prajným prajní prajú..." Uviedol pred štvrťstoročím Ján Kopčok – Učo v referáte o 20-ročnici obnovenej činnosti KUS Zvolen z Kulpína. Prvé stopy o založení spolku, ktorý sa menoval SKOS ZVOLEN v Kulpíne siahajú až po začiatok augusta 1948, o čom viac TU: http://www.kulpin.net/o-kulpine/spolky-a-kluby/kus-zvolen. Včera si „Zvolenovci" pripomenuli vzácne jubileum a potvrdili, že sú terajší členovia dôstojnými nasledovníkmi spolkovej činnosti. Blahoželáme k vzácnemu jubileu.

 • Vo Višnjićeve oslávili Druhú slávnosť vianočnú

  Vo Višnjićeve, v tamojšom evanjelickom zbore, dnes oslávili Druhú slávnosť vianočnú a pri tejto príležitosti deťom rozdelili vianočné balíčky. Prihovorila sa Zuzana Stupavská, dozorkyňa tohto zboru a kantorka Nataša Kolárová zo Šídu. Fília Višnjićevo patrí k cirkevnému zboru zo Šídu a jeho administrátorkou je Anna Petrovićová, farárka belehradská. Tento zbor v Sriemskom senioráte SEAVC v Srbsku, počítajúci iba niekoľko desiatok veriacich, si cirkevné tradície uctieva a príležitostne sa jeho členovia schádzajú vo svojej modlitebnici, ktorú pred dvomi rokmi rekonštruovali.

 • Zvuková pohľadnica vojvodinského adventu

  V poslednú adventnú nedeľu 23. decembra v slávnostnej predvianočnej relácii slovenského programu austrálskeho verejnoprávneho servisu Radia SBS odvysielaná bola adventná zvuková pohľadnica Kataríny Pucovskej. Krásne počúvanie a požehnané Vianoce 2018 z redakcie SBS želá Andrej Bučko.

 • Tri motýle

  Bola jar. Nad záhradou plnou farebných kvetov poletovali tri motýle, červený, žltý a biely. Boli to dobrí kamaráti. Odrazu: kvap – kvap. Kvapky dopadli aj na krídla motýľov. Vedeli, že sa musia rýchlo schovať. Prileteli ku kvietku, ktorý bol najbližšie. Bol to červený tulipán. „Dobrý tulipán, červený tulipán, otvor nám, schovaj nás pred dažďom," prosili motýle. Tulipán odpovedal: „Ty, červený motýlik, sa môžeš u mňa schovať, lebo si taký istý ako ja. Žltého a bieleho motýľa však dnu nepustím, lebo sú iné." Motýliky sa však nechceli rozlúčiť a radšej všetky tri zostali spolu na daždi. Detské divadielko na motívy rozprávky Tri motýle zahrali včera v Dome kultúry v Kulpíne najmladší kulpínski divadelníci. Predstavením odkázali, že kamaráta v núdzi netreba opúšťať a zároveň dokázali, že divadelníctvo v Kulpíne má perspektívu.

 • Vianočný moriak

  – s marhuľovou, gaštanovou a slaninkovou plnkou
  radí Božena Kulíková z Austrálie

  Suroviny: moriak asi 5 kg, 40 g. neslané maslo, rozpustené, ochladené a zmiešané so suchou šalviou (asi 1 lyžica); 40 g. neslané maslo na potieranie moriaka (a podlievanie); 400 ml. marhuľová šťava (nektár); 1/3 šálky hladká múka; 2 šálky slepačí vývar.

 • Dni pokoja, rozjímania a pokory

  Vianoce. Dni pokoja, rozjímania a pokory, lebo tak ich vnímame, resp. „užívame" v súčasnosti, Ale bolo to tak vždy? Podľa predloženého krátkeho porovnania, veru boli chvíle, no aj vojnové roky, keď sa na takéto sviatky nemyslelo, lebo boli iné, závažnejšie starosti. Úvodom však stojí za pripomenutie, že ani Slovenskie národnie noviny v rokoch 1845 až 1848, ani Pešťbudínske vedomosti v roku 1861 nepripomínajú tieto vianočné chvíle.

 • Anne Tomanovej Makanovej Zlatá plaketa ministra zahraničných vecí SR

  Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák 18. decembra 2018 prijal bývalú predsedníčku Národnostnej rady slovenskej národnostnej menšiny v Srbsku Annu Tomanovú Makanovú pri príležitosti nedávneho ukončenia jej pôsobenia v uvedenej významnej funkcii, ktorú zastávala od roku 2003. Ako výraz ocenenia jej dlhodobej činnosti na čele uvedenej krajanskej organizácie udelil A. Tomanovej Makanovej Zlatú plaketu ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

 • Ocenený Orchestrík ZŠ Jána Kollára zo Selenče

  V prvej polovici tohto roka, presnejšie 26. mája 2018 v Lazarevci, Orchester ZŠ Jána Kollára zo Selenče pod vedením Dr. Juraja Súdiho opätovne potvrdil svoju vysokú kvalitu – získal prvú cenu a maximálnych 100 bodov na 19. Republikovej súťaži orchestrov základných a základných hudobných škôl Srbska. Toto najvyššie republikové umiestnenie bolo svojráznym úvodom k ďalším oceneniam. Najnovšie sa „orchestríkovcom" a ich mentorovi dostalo uznanie Talenty Vojvodiny 2018. Toto prestížne pokrajinské ocenenie získal Orchestrík ZŠ Jána Kollára zo Selenče, ako aj ich umelecký vedúci Juraj Súdi zo Selenče a udelili im ho 17. decembra 2018 v budove pokrajinskej vlády. Blahoželáme.

 • Vianočný koncert

  Slovenský evanjelický cirkevný zbor v Novom Sade usporiadal v sobotu 15. decembra 2018 v novosadskom evanjelickom chráme vianočný koncert. Okrem domáceho Miešaného spevokolu cirkevného zboru v Novom Sade na koncerte vystúpil komorný zbor Musica viva z Báčskeho Petrovca, komorný zbor Nádeje z Pivnice ako aj mládež Slovenského kultúrneho centra Pavla Jozefa Šafárika z Nového Sadu a jeho dievčenská spevácka skupina Agape a orchester. Sólovým spevom sa predstavila Anna Zorňanová a hrou na organe Marek Stupavský, obaja z Nového Sadu.

 • Ocenenie Jánovi Agarskému

  Jednoznačným rozhodnutím odbornej poroty nositeľom plakety Milivoja Nikolajevića na 46. Edícii Umeleckej kolónie Borkovac sa stal Ján Agarský s obrazmi „Motívy s rumských fasád". Umelecká vízia Jána Agarského zobrazená prostredníctvom urbánnej krajinky zjednocuje racionálne a percepciu a konkrétne a intuitívne. V geometrizovaných dielach Agarský svoj zážitok zviedol na pomer medzi formou a farbou a dal mu hodnotu skutočného obsahu. Syntetickým prístupom vznikla štruktúrna jednota všetkých prvkov. Presnejšie, pomocou geometrie a konštruktivizmu umelec dosiahol syntézu medzi vlastným pokojom, vnútornou potrebou pre harmóniu a vizuálnymi údajmi krajinky. Tieto diela sú príspevkom k pokoju, kráse a jednoduchosti. Uvádza sa to v zdôvodnení ceny Jánovi Agarskému, ktorú mu udelili vo štvrtok v Rume.

 • Eko dizajn našich životov

  „Mám všetko čo potrebujem, nič mi nechýba. Viac času, energie a peňazí investujem do zážitkov ako do vecí. A nemusia to byť veľké zážitky. Stačí aj prechádzka po lese s rodinou, alebo piknik pri Dunaji s kamarátmi. To nás robí bohatšími, nie nové materiálne veci." Povedala pre Storyteller Vladimíry Dorčovej Valtnerovej petrovská rodáčka a známa environmentalistka z Bratislavy Ivana Maleš v prvom storytellerovom príspevku z cyklu pod názvom Eko dizajn našich životov. Obe mladé ženy nás aj takýmto spôsobom upozorňujú na nutnosť súrneho „redizajnovania" nášho správania v Zero Wast životný štýl. Osvojuje si ho stále viac uvedomelých ľudí, ktorí sa snažia svoj produkovaný odpad zviesť na minimum. Prečo? Nuž preto, aby umožnili život na planéte aj svojim potomkom.

 • Dina Mudrochová

  V uplynulom školskom roku získala žiačka gymnázia zo Sriemskej Kamenice Dina Mudrochová tretie miesto na republikovej súťaži z antického starogréckeho jazyka. Dina má k jazykom blízko a to potvrdzuje skutočnosť, že od mala paralelne hovorí štyrmi jazykmi. „Okrem srbčiny hovorím rusínčinu, slovenčinu a angličtinu a učím sa aj gréčtinu a latinčinu," hovorí Dina Mudrohová, ktorá je z tých najúspešnejších žiakov v Sriemskych Karlovciach, ktorí sa na okoloidúcich usmievajú z veľkých billboardov. Okrem v jazykoch Dina sa už 12 rokov aktívne zaoberá aj umeleckým tancom, kde dosahuje pozoruhodné domáce i medzinárodné výsledky.

 • Naši v Bratislave/Kým kohút nezaspieva

  V pondelok 10. decembra 2018 v Kalabe na Zámockej ulici číslo 5 v Bratislave usporiadali vernisáž olejomalieb Pavla Hajka: Kým kohút nezaspieva. V utorok 11. decembra sa v hlavnom slovenskom meste predstavili ešte ďalší predstavitelia kovačickej insitnej školy Ján Bačúr a Miroslav Hraško. Vernisáž svojou prítomnosťou poctila aj premiérka Srbska Ana Brnabićová, ktorá výstavu aj otvorila. Na vernisáži sa zúčastnila i slovenská ministerka kultúry Ľubica Laššáková. Predsedníčka srbskej vlády sa predtým stretla so slovenským kolegom Petrom Pellegrinim, ktorý sa jej poďakoval za ústretovosť pri riešení vyrovnania dlhu z obdobia Juhoslávie medzi Slovenskom a Srbskom. K tomu dlhu pár slov.

 • V ústrety ruskému cárovi

  Výstava fotografií "V ústrety ruskému cárovi. Romanovci – cárska služba", ktorú otvorili dnes večer v SVD v Báčskom Petrovci, je venovaná poslednému ruskému cárovi Mikulášovi II. a jeho rodine. Expozícia vznikla s cieľom priblížiť srbskému publiku život a prácu členov poslednej ruskej dynastie. Taktiež aj s úmyslom prebudiť spomienky na kontroverznú rodinu Romanovcov, ktorá bola obľúbená v národe a predsa kruto popravená. Cár Mikuláš II. a jeho rodina sa tešili veľkej priazni aj bratského srbského národa. Neprekvapuje preto, že sa po rozpade dynastie Romanovcov mnohí Rusi presťahovali do našich končín, aj medzi Slovákov.

 • Vodičkové zrkadlo

  Podívala som sa doň a vynorila sa mi spomienka. Sú ľudia, ktorí zostávajú medzi nami, žijú v knihách, písankách, pohľade do vody, v srdci... Anna Majerová zostala v mojom srdci natrvalo vrytá. Bola tou najkrajšou a najlepšou učiteľkou. Nik by ma vtedy nedokázal v niečo iné presvedčiť; krajšej a lepšej nebolo na celom svete. Zistila som to už pri zápise do prvej triedy základnej školy a s tým presvedčením som zakončila aj štvrtý ročník. Názor som nezmenila ani po čase, ibaže som sa už na svet nepozerala detskými očami. Oči dospelých majú iné filtre a tak som si uvedomila, že moja súdružka učiteľka ma vskutku očarila svojou charizmou. A to je oveľa viac ako krása. To je osobitný Boží dar, mimoriadna schopnosť blahodarného pôsobenia na ľudí. Tak aj na mňa pôsobila, za čo som jej dodnes vďačná. Do jej Vodičkového zrkadla som sa vhĺbila uvedomujúc si, že by v týchto dňoch mohla osláviť svoje 95. narodeniny.

 • Vianočné trhy v Novom Sade

  Christmas Market, Winter Fest, spievajúci stromček, fiaker... na Námestí slobody v Novom Sade. Kuriozitou našej krajiny je, že sa tu dvakrát oslavujú Vianoce a dvakrát víta Nový rok, dôvody na oslavu sú teda dvojnásobné. A nielen preto. Mesto Nový Sad pred dvomi rokmi v Bruseli vyhlásili za metropolu kultúry 2021 a v tom istom roku vo Varne v Bulharsku zvíťazilo v kandidatúre o titul mládežníckeho sídelného mesta kultúry 2019. Hlavné mesto Vojvodiny sa tak stalo jediným mestom v Európe, ktoré má súčasne dva prestížne tituly. Vianočné trhy sa už začali a duch Vianoc sa pomaly začína vznášať nad mestom. Čo nevidieť zvítame sa s rokom 2019 a v Novom Sade sa ocitneme v európskom mládežníckom hlavnom meste kultúry.

 • Predvianočná recepcia na Veľvyslanectve SR v Belehrade

  „Keď som sem prišla mala som zmiešané pocity, že som tu našla aj kúsok svojho detstva, keď sa ľudia ešte mali radi a boli veľmi otvorení a blízki k priateľom a známym a pre nich si nachádzali čas. Keďže sú vianočné sviatky sviatkami pokoja a šťastia, ja by som chcela aj z tohto miesta zaželať vám, aby ste si ich užili v kruhu svojej rodiny a svojich blízkych, aby to boli sviatky dostatku a pokoja, aby vás nič netrápilo, aby ste vyslovili tie tajné želania a aby sa vám na budúci rok naplnili..." Týmito slovami sa J.E. Dagmar Repčeková, veľvyslankyňa Slovenskej republiky v Srbsku prihovorila prítomným na Mikuláša, na predvianočnej recepcii na slovenskom veľvyslanectve v Belehrade. Tunajším Slovákom zaželala aby sa im darilo a Srbsku aby našlo cestu mieru a aby pokračovalo v tých reformách, ktoré sú úspešné a ktoré občania začínajú cítiť. Mladým ľuďom popriala, aby sa tešili, že žijú v tejto krajine, lebo je to naozaj krásna krajina, aby našli tu svoju dobrú prácu a aby neboli nútení odchádzať.

 • Cena prof. Dr. Janka Hodoliča

  Dnes predpoludním na Fakulte technických vied v Novom Sade sa začala 12. Medzinárodná vedecká konferencia Etikum 2018. Potrvá tri dni a na nej sa zúčastňujú vedeckí pracovníci z našej krajiny, ale aj z Anglicka, Slovinska, Chorvátska, Holandska, Rumunska, Maďarska, Poľska, Bosny a Hercegoviny, Česka, ako aj zo Slovenskej republiky. Zo slovenských vedeckých pracovníkov svoje referáty prečítajú viacerí odborníci z košickej a žilinskej univerzity. Od roku 2016 v prvý deň konferencie sa udeľuje Cena prof. Dr. Janka Hodoliča mladým výskumníkom za najlepšiu vedeckú prácu. Tohto roku ju dostal Mića Đurđev a pri slávnostnom udeľovaní ceny bola aj rodina Janka Hodoliča.

 • Bohémska rapsódia

  Je toto život skutočný? Alebo len imaginácia? Zachytený vo svahu, nemôžeš utiecť z reality. Otvor preto oči, podívaj sa do nebies a uvidíš... Bohemian Rhapsody legendárnej skupiny Queen v podaní belehradského chóru Viva vox znela v nedeľu v plnej sieni SVD v Báčskom Petrovci rovnako skvele, ba možno aj excelentnejšie, keďže chór spieva bez žiadneho hudobného nástroja. Mladosť, energia, húževnatosť, perfektnosť... krášlia tento zbor a vynímajú ho z našej „turbo" hystérie. Síce, hluku nechýbalo ani na tomto koncerte, ale tie hluky zneli ako mohutné, do neba volajúce výkriky: Sme mladí, život je pred nami, máme sny, ale aj vízie, dokážeme, vieme, chceme... A máme práva! Nerušte, pomôžte!

 • Náš nový národnostný parlament a nová predsedníčka

  V Starej Pazove dnes prebiehala konštitutívna schôdza nového zloženia Národnostnej rady slovenskej národnostnej menšiny (NRSNM). Schôdzu viedlo pracovné predsedníctvo, ktorému predsedal najstarší člen Juraj Červenák a na nej bol potvrdený mandát novým členom NRSNM. Po ustanovujúcom zhromaždení sa uskutočnila aj prvá schôdza nového zloženia, na ktorej za predsedníčku zvolili Libušku Lakatošovú zo Starej Pazovy. Za ňu hlasovalo 25 poslancov, kým štyri lístky boli prázdne.

 • Medzi odmenenými na Miss Folklór 2018 aj vojvodinské Slovenky

  V sobotu 1. decembra na Donovaloch na Slovensku snežilo, meteorológovia hlásili -10 stupňov Celzia, no v nohách, prstoch a hlasivkách nádherných 11. mladých folkloristiek žiarilo teplé slnko. Takto by sme mohli v kocke predstaviť 4. ročník celoslovenskej súťaže Miss Folklór 2018. Avšak bolo tam omnoho viac: promenáda v krásnych zimných krojoch a svadobných partách, hra na husliach, spev a tanec vo voľnej disciplíne, predstavenie ženských kabátov a búnd inšpirovaných ľudovým krojom, vystúpenie známeho slovenského speváka Lukáša Adamca, prepájanie tradičného s moderným a mnoho iných zaujímavosti.

 • Fialový advent

  Advent – je to prvá časť liturgického, čiže cirkevného roka a vymedzená je štyrmi nedeľami pred sviatkom narodenia Ježiša Krista. Táto časť roka predstavuje obdobie duchovnej prípravy na Vianoce, stíšenia sa, očistenia a prípravy na príchod Ježiša. Adventná doba má kajúci charakter, ale nie až tak silný ako je to v pôste. Slovo advent pochádza z latinského adventus a znamená príchod. Tohtoročný Advent sa začína zajtrajšou 1. adventnou nedeľou a ukončí sa po západe slnka na Štedrý večer.

 • Deň RTV

  Rádio Nový Sad vstupuje do siedmeho desaťročia pôsobenia. Po prvýkrát sa ozvalo 29. novembra 1949, a hneď v piatich rečiach: po srbsky, maďarsky, slovensky, rumunsky a rusínsky. Na včerajšom tradičnom slávnostnom programe si zamestnanci a penzisti zaspomínali na tú prejdenú cestu a hovorili o súčasnej dobe, ako aj o očakávanej krajšej budúcnosti v novej budove. Tá sa stavia na zbúranisku niekdajšej budovy na Mišeluku, ktorá nevedno prečo, roku 1999 v niekoľkých náletoch NATO letectva, bola úplne zničená. Rádio Nový Sad teda na budúci rok zaokrúhli sedemdesiatku, kým jeho mladšia sestra – televízia, v tomto roku oslavuje 43 rokov. Na včerajšej tradičnej RTV slávnosti odovzdali novembrové výročné ceny zamestnancom rádia a televízie. Medzi laureátmi bola aj autorka týchto riadkov.

 • 29. november

  V nie tak dávnej minulosti existovala jedna veľká a silná krajina... Socialistická federatívna republika Juhoslávia (SFRJ). Pozostávala zo šiestich federatívnych republík a dvoch autonómnych pokrajín. Hlavná myšlienka na zriadenie takéhoto štátu sa zrodila v roku 1943 na zjazde antifašistických síl v Jajci, keď novú krajinu pomenovali Demokratická federatívna Juhoslávia. Neskôr ju premenovali na Juhoslovanská federatívna ľudová republika a v roku 1963 vznikla SFRJ. Tá Juhoslávia, ktorá sa zrodila vo víchre II. sv. vojny, mala významný sviatok: Deň republiky, ktorý sa oslavoval na počesť 29. novembra z roku 1943 a spomenutého zjazdu antifašistických síl – Druhého zasadania AVNOJ-a v Jajci. Na ňom vyniesli rozhodnutie o federatívnom zriadení Juhoslávie a kráľovskej vláde bol zakázaný návrat do krajiny. Najprv predseda vlády a neskôr prezident Josip Broz Tito krajinu spravoval v duchu vojenskej neutrality (Hnutie nezúčastnených krajín) a iste patrila medzi najrešpektovanejšie štáty nielen v Európe.

 • (Ne)Zabudnutí – (Ne)Zaboravljeni

  V jubileu storočnice ukončenia I. sv. vojny si s pietou pripomíname obete tejto tzv. Veľkej vojny. Lebo, Svätý Ján Zlatoústy hovorí: „Obdarujte mŕtvych milosťou a dobrými skutkami, lebo to im pomôže vyhnúť sa večnému utrpeniu." Obec Báčsky Petrovec a MOMS Petrovec pozývajú na zajtrajšiu projekciu dokumentárneho filmu (Ne)Zabudnutí – (Ne)Zaboravljeni autora Srđana Ilića. Vo filme sú zhrnuté údaje o srbských vojakoch, ktorí vo vojnovom šialenstve zložili svoje kosti na území dnešného Slovenska. Projekcia filmu bude vo štvrtok 29. novembra v sieni Slovenského vojvodinského divadla so začiatkom o 18. hodine. Film je v srbčine so slovenským prekladom a základom príbehu je srbský vojenský cintorín z I. svetovej vojny vo Veľkom Mederi v Slovenskej republike. Autori filmu budú prítomní na projekcii. Vstup je voľný.

 • Dušan Šimko, slovenský spisovateľ a švajčiarsky občan so srbskými koreňmi

  Dušan Šimko (1945) sa narodil v Košiciach, v lekárskej rodine, v ktorej bolo uzdravovanie ľudí zakódované v génoch, prenášalo sa z kolena na koleno. Štyri generácie jeho predkov sa zaoberali lekárskym remeslom. Odrastal v slovensko-srbskej rodine, jeho matka bola zo Starého Sivca. V tých povojnových rokoch, v období kolektivizácie a fanatického budovania akéhosi uzavretého socializmu z východu, vycestovať z krajiny bolo takmer nemožné. Jeho matke bola predsa umožnená občasná návšteva rodiska, a s ňou cestoval aj Dušan. „Nový Sad bol pre mňa ventil ku slobode. V Československu boli vtedy dosť čudné časy. My sme s mamou mohli sem chodiť, ale otca nepúšťali. Moja babka mala tu veľkú srbskú rodinu, oni sú staroosadlíci."

 • Stretnutie v pivnickom poli 2018

  Na 53. ročníku festivalu sólistov pôvodných slovenských ľudových piesní v Pivnici sa v tomto roku zúčastnilo iba 16 interpretov z našej krajiny. Zvíťazil Vlastimír Povolný z Padiny. Druhú cenu si vyspievala Silvia Ferková z Hložian a dve tretie ceny získali Zlatko Klinovský zo Selenče a Andrea Šimová z Kulpína. Cenu za autentickosť piesne odborná porota v zložení Mária Zdravkovićová, Jarmila Juricová Stupavská a Miroslav Hemela udelila Gabriele Feketyovej z Kovačice a Benjaminovi Cabukovi z Pivnice. Špeciálnu cenu za prínos tomuto festivalu a úspešnú propagáciu slovenskej ľudovej piesne získala Anna Berédiová zo Selenče. V Pivnici v sobotu prebiehala aj 14. Muzikologická konferencia pod názvom Prínos Juraja Feríka st. a Juraja Feríka ml. do hudobného života vojvodinských Slovákov.

 • Koncert KUS Metropolitu Stefana Stratimirovića

  V rámci kulpínskej Srbskej pravoslávnej cirkevnej obce a za požehnania episkopa báčskeho pána Irineja Bulovića, v Kulpíne od roku 2013 pôsobí Kultúrno-umelecký spolok Metropolitu Stefana Stratimirovića / KUD Mitropolit Stefan Stratimirović. Včera v plnej sieni kulpínskeho Domu kultúry spolok usporiadal svoj piaty výročný koncert, na ktorom ako hostia vystúpili SKUD Železničar - FA Vila z Nového Sadu a KUS Zvolen z Kulpína. Na včerajšom večierku si pripomenuli aj storočnicu pričlenenia Vojvodiny Kráľovstvu Srbska. Úvodom koncertu sa prihovoril Đorđe Stratimirović z Belehradu, potomok slávneho vojskovodcu Đorđa Stratimirovića. Texty Boška Ivkova hovoril člen divadelnej sekcie Zoran Mitić. Koncert moderovala Anja Gagić.

 • Pričlenenie a 100-ročné spolunažívanie

  Národné Zhromaždenie Srbov, Chorvátov, Bunevcov, Slovákov, Rusínov a ostatných národov Banátu, Báčky a Barane – skrátene Veľké národné zhromaždenie, – 12. novembra 1918 (resp. 25. novembra podľa nového gregoriánskeho kalendára) v Novom Sade vynieslo dve rozhodnutia: o odštiepení sa od Uhorska a o pričlenení sa Kráľovstvu Srbska. Vojvodina teda nevznikla na území Srbska, lež pričlenením sa k nemu vniesla do Srbska časť územia Rakúsko-Uhorska. Formálne právnicky pozorované to znamená, že národy ktoré sú striktne uvedené v názve Národného zhromaždenia sa musia považovať za rovnoprávne a štátotvorné. Podľa názoru doktorky Branislavy Kostićovej Chorváti, Bunevci, Slováci a Rusíni by teda mali rovnoprávne zo Srbmi prevziať svoju časť zodpovednosti a zásluh za pričlenenie sa Vojvodiny k Srbsku a začať sa správať ako štátotvorné vojvodinské národy. Oslavy v ústrety jubileu storočnice prebiehali 23. novembra v Báčskom Petrovci.

 • Pričlenenie Vojvodiny Srbsku 1918

  V Múzeu Vojvodiny v Novom Sade dnes prezentovali vyše 700 stranovú luxusnú monografiu Pričlenenie Vojvodiny Srbsku 1918 autora Dr. Dragu Njegovana. Riaditeľ Múzea Vojvodiny a autor monografie Drago Njegovan sa dlhšiu dobu zaoberá dejinami po prvej svetovej vojne a jeho doktorská dizertačná práca spracúva tému pričlenenia Vojvodiny Kráľovstvu Srbska. Ilustrovaná monografia „Prisajedinjenje Vojvodine Srbiji 1918" vznikla ako výsledok jeho dlhoročného výskumu a spolupráce s rôznymi ustanovizňami, od ktorých bol vypožičaný materiál, aby sa v knihe mohli spracovať čo širšie srbské dejiny. Množstvom ilustrácií sa na jednom mieste dokumentujú dejiny Slovanstva a Srbska od roku 567 do roku 1921 a Vidovdanskej ústavy.

 • Koncerty na novosadskom námestí

  Prípravy na blížiace sa podujatia, ktoré budú v Novom Sade prebiehať na Námestí slobody, naplno prebiehajú. Už v sobotu večer 24. 11. 2018 o 21. h tam bude veľký koncert na počesť storočnice pričlenenia Vojvodiny Kráľovstvu Srbska. Hviezdami večierka bude Zdravko Čolić a Zvonko Bogdan. A potom už 27. novembra štartuje tretí "Novosadský Winterfest". Slávnostné otvorenie bude v stredu 28. novembra o 18. hodine a oficiálne ho otvorí chór "Čuperak" z Kikindy a na 19. h organizátor ohlásil koncert ženského tamburášskeho bendu "La Banda". Tohtoročný "Novosadský Winterfest" bude trvať do 29.12.2018.

 • VIVA VOX

  V SVD v Báčskom Petrovci v nedeľu 2. decembra 2018 o 19. hodine vystúpi známy belehradský chór Viva Vox. Spievajú a capella klasiku, ale aj duchovné skladby, populárne svetové hity, filmovú hudbu, muzikály, pop a rock... Väčšina z nich išla vraj do rovnakej školy, spievali v rovnakom gymnaziálnom chóre a keďže sa chceli kamarátiť aj po ukončení strednej školy, založili si vlastný chór. Ich kariéra sa začala roku 2010, a už o rok mali veľký koncert v belehradskom Sava stredisku, o dva roky tam mali vopred vypredané až tri veľké koncerty... V roku 2013 mali celovečerný koncert v New Yorku, na Valnom zhromaždení OSN.

 • VK Kulpín bez prehry

  VK Kulpín sa od včera nachádza na prvom mieste v Druhej zväzovej lige skupiny Sever. V športovej hale v Kulpíne v nedeľu večer sa hralo derby stretnutie v rámci Druhej zväzovej volejbalovej ligy. Kulpínčania sa stretli s celkom Dunav volej, ktorý podobne ako aj domáci tím, nemá v tejto časti majstrovstiev žiadnu prehru. Zápas sledovalo zo 200 divákov, ktorí sa iste potešili kvalitnej hre. Konečný výsledok Kulpín – Dunav volej 3:1.

 • Koncert slovenských zborov

  Už tradičný 11. ročník Koncertu slovenských zborov z Vojvodiny a hostí, ktorý v sobotu usporiadali v Základnej škole Jána Čajaka v Báčskom Petrovci, návštevníkom ponúkol deväť rôznych, zvláštnych a krásnych možností predvedenia zborových skladieb. Súzvučným spevom sa predstavili: domáci zbor Musica viva, obecný zbor Credimus, zmiešaný zbor Tília, zmiešaný zbor a ženská spevácka skupina P. J. Šafárika z Nového Sadu, mužský spevácky zbor Skala z Kovačice, ženský zbor Nádeje z Pivnice a hosťujúce zbory zo Senty a Očovej zo Slovenska. Na záver koncertu všetci účastníci spoločne zaspievali skladbu Eugena Suchoňa Aká si mi krásna.

 • Michal Kiráľ – Nech zostane stopa

  Dvojjazyčnú slovensko-srbskú knihu Michal Kiráľ – Nech zostane stopa prezentovali včera v predsieni Slovenského vojvodinského divadla v Báčskom Petrovci. V tejto kvalitnej, krásnej a vzácnej publikácii o našom akademickom maliarovi-grafikovi, ktorý umrel 40-ročný roku 1995, sú uverejnené takmer všetky diela z jeho pozostalosti. Knihu spolu s Michalovým kolegom Rastkom Ćirićom pripravila manželka zosnulého Mária Kneževićová ex Kiráľová, ktorá je i vydavateľkou knihy. Teda, to nie je iba kniha, to je aj rešpekt voči manželovej tvorbe a prejav hlbokej úcty a lásky k blížnemu, blízkemu...

 • Belius z Očovej

  Ženská spevácka skupina Belius z Očovej zo Slovenska vystúpila včera večer v evanjelickom kostole v Novom Sade. Spolu s domácim spevokolom usporiadali vyše hodinový vydarený koncert. Úvodom večierka vzácne hostky a ich hudobný sprievod privítal dozorca CZ v Novom Sade Ján Brtka a po koncerte Vladimír Obšust, farár novosadského cirkevného zboru neskrýval svoje oduševnenie, keď sa na záver srdečne poďakúval za výnimočné interpretácie a krásny umelecký zážitok.

 • Štvrťstoročné Pohľady k výšinám na Kataríny zaznejú po 1300.-krát

  Poslednú nedeľu po sv. Trojici a teda aj poslednú nedeľu cirkevného roka, tentoraz budeme svätiť na Kataríny – 25. novembra. Potom sa už začne advent, štvortýždňové obdobie pred Vianocami. Namiesto štyroch sviec, ktoré krášlia adventný veniec, duchovná relácia Pohľady k výšinám sa popýši dvadsiatimi piatimi. V prvú adventnú nedeľu v roku 1993 po prvý raz totiž zaznela zvučka, ktorá na jednej strane označila začiatok nového vysielania na vlnách Novosadského rozhlasu a na druhej koniec viacročného mlčania o náboženskom a duchovnom živote. Iniciátorka založenia relácie redaktorka Katarína Pucovská, ktorá ju od založenia nepretržite rediguje, sa v prvú adventnú nedeľu 2. decembra podpíše už pod 1301. reláciu. Krstným otcom a prvým cirkevným redaktorom bol vtedajší kulpínsky evanjelický farár, toho času farár CZ Senica na Slovensku Juraj Šefčík, ktorý bol štyri roky koordinátorom medzi SEAVC v Srbsku (vtedy ešte Juhoslávie) a Novosadským rozhlasom.

 • Čo sa písalo v slovenských novinách pred 100 rokmi

  Začítajte sa do aktualít spred 100 rokov, ktoré čítali možno aj vaši prastarí rodičia a pozrite sa na historické udalosti, cez autentické denníky, týždenníky a mesačníky, stačí jednoducho kliknúť na výstrižok z novín, ktorých správa vás zaujala. Vďaka digitalizácii #dokumenty_ozivaju na portáloch snk.sk, dikda.eu, http://dikda.snk.sk a na sociálnych sieťach. V textoch 100 ročných novín (14. októbra – 10. novembra 1918) sa píše aj o novom usporiadaní Rakúska a prvých krôčikoch nových štátov. Píše sa aj o snahe Juhoslovanov o samostatnosť.

 • Slávnostné Bohoslužby v Hlbokom

  V cirkevnom zbore v Hlbokom, ktorý je administrovaný senickým farárom Mgr. Jurajom Šefčíkom, sme si v októbri pripomenuli 175. výročie kodifikácie spisovnej slovenčiny. Na slávnostných službách Božích sa zúčastnili viacerí farári Myjavského seniorátu, medzi nimi aj – dnes už vyše 80-ročný – bývalý hlbocký farár Miroslav Hvožďara st. Kázňou slova Božieho poslúžil konsenior Myjavského seniorátu Peter Švehla. Súčasťou Bohoslužieb bolo odhalenie sochy z lipového dreva Jozefa Miloslava Hurbana. Socha je umeleckým skvostom, ktorý bude v budúcnosti súčasťou hlbockej pamätnej izby.

 • Vodu na náš mlyn usmerniť

  Či z tohto nášho vzácneho a osobitného ducha multikultúrnej Vojvodiny po desaťročí, alebo dvoch desaťročiach, skutočne nič viac nezostane? Kladenie dôrazu na tú osobitosť Vojvodiny, dnes sa už čoraz častejšie odsudzuje ako separatizmus. Poľnohospodárstvo sa zámerne ničí a práve ono vo Vojvodine súvisí s príslušníkmi národnostných menšín. Pri sčítaní obyvateľstva roku 2011 predsedníčka NRSNM ani jedným slovom nevyzvala Slovákov, aby sa vyjadrili ako príslušníci tejto menšiny, možno aj preto, aby nás bolo čo menej... A národnostné rady sú nám dané vari len preto, aby sme sa navzájom zvadili a potom aj roztrieštili. Predsa, majme nádej, že rozum a slovenskosť predsa zvíťazia, veď sme sa tu vedeli vynachádzať tri storočia...! Ak sú totiž správni ľudia na správnom mieste, správnou taktikou by predsa mohli „vodu na náš mlyn usmerniť".

 • Storočie víťazov 1918 - 2018

  Prvá svetová vojna, tzv. Veľká vojna, zásadným spôsobom zmenila politickú mapu Európy. Rozpadli sa staré monarchie a vznikli nové štáty. Po vojne, či konflikte sa zvykne prstom ukazovať na iniciátora. Bolo tak aj v prípade Veľkej vojny. Podľa niektorých historikov nezapríčinili ju len Rakúšania a Nemci, ale svoj podiel na tom mali aj Briti, aj Francúzi a Rusi a spomínajú sa aj Srbi, keďže povestnou iskrou tohto globálneho požiaru bol úspešný atentát na následníka rakúsko-uhorského trónu arcivojvodu Františka Ferdinanda d'Este v Sarajeve. Následne Viedeň vyhlásil vojnu Srbsku. Do vojnového konfliktu sa potom reťazovito zapájali mnohé štáty. Prečo k vojne prišlo a kto ju začal... to snáď po vyše sto rokoch ani nie je dôležité. Čísla však vystríhajú: zahynulo v nej 18,5 milióna ľudí, zranenia utrpelo 21 miliónov osôb... Bola to prinajmenšom apokalypsa, o ktorej rozmeroch sa na začiatku ani netušilo, keďže sa počítalo, že sa konflikt rieši za pár týždňov, či mesiacov. Po štyroch hrozných rokoch kapitulácia bola podpísaná 11. novembra 1918.

 • In memoriam – za Alžbetou Pucovskou

  Alžbeta Pucovská rod. Gierová sa narodila 11. februára 1933 v Báčskom Petrovci. V roku 1951 absolvovala Učiteľskú školu v Báčskom Petrovci s prvou generáciou maturantov. V tom istom roku nastúpila na prvé pracovisko v Kysáči, kde pracovala 7 rokov. Tam sa zoznámila so svojim budúcim manželom, tiež učiteľom, Samuelom Pucovským (1930 – 2005), s ktorým sa zosobášila roku 1955. V roku 1958 sa s rodinou presťahovala do Kulpína, kde vyučovala na škole do odchodu do dôchodku roku 1987. Životný boj dobojovala 10. novembra 2018.

 • Voľby boli. Ako ďalej?

  Včera večer vypršala lehota na zverejnenie konečných výsledkov volieb do národnostných rád národnostných menšín. Pred vypršaním lehoty Republiková volebná komisia zvažovala sťažnosti a vyniesla rozhodnutie o zopakovaní volieb na dvoch miestach pre českú a rumunskú menšinu, po čom vyhlásila konečné výsledky volieb. Podľa nich, v našom slovenskom národnostnom parlamente bude sedieť 14 predstaviteľov volebnej listiny Matica slovenská v Srbsku – Libuška Lakatošová, 8 predstaviteľov listiny Slováci vpred! – Pavel Surový, 4 predstavitelia Hej, Slováci! – Michal Baláž a 3 predstavitelia listiny Liga Slovákov Vojvodiny. Od dnes začína plynúť 20 dňová lehota na konštituovanie rady a voľbu jej orgánov. Začína sa teda ďalšia fáza boja – utváranie vládnucej koalície. Keďže náš národnostný parlament má mať 29 členov a potrebnú väčšinu 15 kresiel, nezískala ani jedna volebná listina, teraz treba robiť kompromisy. Či nás to trochu zmieri, alebo ešte viac zvadí, zistíme koncom novembra.

 • Pečenie koláčov

  Prvú novembrovú sobotu sme sa stretli u nás v Riečke na 14. ročníku pečenia kysnutých koláčov. Súťažilo tradične 5 družstiev v rátane hostí z Kulpína. Podmienky boli rovnaké, ako po minulé roky, témou na výzdobu bola svadba. V tomto duchu sa niesla aj atmosféra celého podujatia, keďže ženy zo Srbska predviedli v krátkom programe svadobné piesne aj „mladú" (nevestu) s novou partou na hlave, ktorú si vlastnoručne vyrobili.

 • Od oduševnenia až po spochybňovanie a možno aj späť

  V druhej polovici minulého roka Kultúrne centrum Kysáč vydalo výnimočnú knihu Slovenská krása autorov Pavla Surového a Branislava Kokavca z Kysáča. Dávnejšie zrodený nápad, ktorý sa len tak hmlisto objavoval v mysliach viacerých generácií tunajších Slovákov, aby sa do popredia dostala a predstavila špecifická krása desaťročiami žiarlivo strážených a opatrne uchovávaných starých, tradičných slovenských odevov, bol konečne realizovaný v rámci tohto projektu ‒ luxusnej dvojjazyčnej fotografickej monografie (v slovenskom a v srbskom jazyku) a Festivalu slovenských ľudových krojov Slovákov vo Vojvodine.

 • Monodráma „Lazar"

  Kto má, má pridať, tam kde chýba, navzájom si treba pomáhať a stále sa vzdelávať. A rozvíjať treba nielen hospodárstvo a ekonomiku, ale aj kultúru... Tieto a takéto odkazy silno zarezonovali z monodrámy Lazar, ktorú včera pozorne a s oduševnením sledovalo obecenstvo v takmer plnej sieni SVD v Báčskom Petrovci. Keďže také rady dával Lazar Dunđerski, najbohatší a najvplyvnejší Srb v Rakúsko-uhorskej monarchii v druhej polovici 19. a začiatku 20. storočia, treba ich veľmi vážne chápať. Lebo v nich je ukrytá skúsenosť generácií, ktoré vedeli holými rukami stvoriť veľké bohatstvo a pritom sa nepovyšovali, ale usilovne pracovali, stále sa vzdelávali a na kultúru štedro vyčleňovali. Lazar Dunđerski bol rovnako úspešný v poľnohospodárstve, priemysle, bankovníctve, obchode. Text Zorana Subotičkého, ktorý postupne vytvára vojvodinskú značku Dunđerských, filigránsky režijne dotvoril Ľuboslav Majera a herecky bravúrne stvárnil herec srbského národného divadla z Nového Sadu Miodrag Petrović.

 • Pesničky pod oblokom v Silbaši

  Rovnomenná publikácia obsahuje viac ako 200 pesničiek, no nemôže a nechce byť spevníkom. Ona je viac, ona je spomienkou. „Cieľom knihy je v tlačenej forme zachovať piesne, ktoré sa kedysi spievali v Silbaši, tak ako som si uchoval v pamäti z mladosti, keď som ich počúval doma v Silbaši a potom v Kanade," – uvádza v úvode knihy Pesničky pod oblokom v Silbaši jej autor Ondrej Miháľ. Piesne Márie Miháľovej syn Ondrej nahral na audio pásku v lete 1970 a ďalšie piesne, ktoré sú zaradené do publikácie mu naspievala Zuzana Hložanová vo februári, júni a auguste 2018. Tieto dve ženy v mladosti boli najlepšími priateľkami, potom ich život odlúčil a v tejto knihe sú opäť spolu. Recenzentom knihy je Štefan Kocák, známy slovenský choreograf a autor kníh a zborníkov ľudových piesní. Piesne znotoval srbský skladateľ Milan Aleksić. Premiéra knihy bola v sobotu 3. novembra 2018 v Dunđerskovom kaštieli v Kulpíne.

 • 45. Rozhlasová súťaž mladých recitátorov

  Včera v Štúdiu M Novosadského rozhlasu na Rozhlasovej súťaži mladých recitátorov sa zúčastnilo 59 recitátorov z takmer všetkých dedín a miest, kde žijú Slováci. Prítomných privítal Martin Prebudila, zodpovedný redaktor programu v slovenskej reči Rádia Nový Sad a prihovorili sa Marcel Hanáček, dramaturg rádia Regina zo Slovenskej republiky a Milada Stankovićová, hlavná a zodpovedná redaktorka Prvého programu Rádia Nový Sad. Súťaž otvorila predsedníčka NRSNM Anna Tomanová Makanová. V revuálnej časti vystúpili ochotníci SKOS Detvan z Vojlovice s divadelným predstavením Peter Pan v réžii Alisy Oravcovej.

 • In memoriam – za Jarmilou Stuhárovou

  V Pamiatku zosnulých, Dušičky, duša Jarmily Stuhárovej, predsedníčky Miestneho odboru Matice slovenskej v Novom Sade, sa presťahovala do sfér, kde ju viac telo nebude bolieť. Roky hrdinsky bojovala so zákernou chorobou, ktorej podľahla 2. novembra 2018, vo veku 73 a pol rokov.

 • Otvorený nový mlyn v Kulpíne

  V spoločnosti DEM Kulpín včera bolo slávnostne. Pokrajinský tajomník pre poľnohospodárstvo, vodné hospodárstvo a lesníctvo Vuk Radojević v popoludňajších hodinách dal do prevádzky nový mlyn dennej kapacity 300 ton, vybudovaný podľa najvyšších štandardov a implementáciou HACCP systému. Ide o najsúčasnejší mlyn tohto druhu v celom Srbsku. Na včerajšej otváracej slávnosti sa zúčastnili početní hostia, partneri, priatelia, predstavitelia Báčskopetrovskej obce a lokálnej samosprávy, ako aj všetci zamestnanci. Prihovoril sa aj predseda Obce Báčsky Petrovec Srđan Simić a odznel i kratší kultúrno-umelecký program. DEM doo bol založený roku 1991 ako rodinný podnik manželov Dovičinovcov. Do jeho riadenia v súčasnosti sú už zapojené aj dve dospelé dcéry so svojimi manželmi a včera stužku do nového objektu „prestrihlo" šesť vnúčat Jarmily a Michala Dovičinovcov.

 • Bibliotéka 2018

  V období od 8. do 11. novembra 2018 na knižnom veľtrhu Bibliotéka 2018 v Bratislave bude aj v tomto roku spoločný stánok dolnozemských Slovákov. Budú zastúpení Slováci z Maďarska, Rumunska a Srbska. Vystavovať budú v hale D, stánok č. 305. V Literárnom centre 2 budú mať prezentácie vo štvrtok a piatok.

 • Memento mori!

  Dnes je 1. november – sviatok Všetkých svätých, Všechsvätých, Svih svetih, Všisviat, Všicki svati... a zajtra 2. novembra je Pamiatka zosnulých čiže Dušičky, Dušni dan. Tieto prvé dva novembrové dni sú pre nás intenzívnym okamihom viery, modlitby a zamyslenia sa nad „poslednými vecami človeka". Sviatok Všetkých svätých, ako to aj sám názov hovorí, je deň, ktorý je venovaný všetkým svätým mučeníkom a v katolíckych kostoloch sa počas omší pripomínajú svätí, ktorí viedli pravý kresťanský život, žili a zomreli vo viere v Ježiša Krista. Zajtrajší sviatok Pamiatka zosnulých – Dušičky je venovaná spomienke na zomrelých príbuzných a priateľov. Ak ste teda dnes nenavštívili cintorín, zajtra, ale aj v ďalšie dni, je na to tiež vhodná chvíľa. Memento mori!

 • Voľby 4. novembra / Kde ste Slováci?

  Voľby do národnostných rád budú 4. novembra, máme teda ešte štyri dni na rozmýšľanie a voliť si môžeme zo štyroch listín. Mohlo by sa povedať, že už máme aj prvých štyroch členov nového zloženia NRSNM, keďže s veľkou pravdepodobnosťou možno predpovedať, že všetci nositelia listín sa dostanú do nášho nového národnostného parlamentu. Všímajte si však aj ostatných kandidátov na listinách a zvlášť sa zamýšľajte nad tými v hornej časti zoznamu, – mnohí z nich nám budú kreovať novú národnostnú politiku. Volebné listiny budú očíslované poradovým číslom podľa toho, ako boli podávané:

 • Pamiatka reformácie, Všechsvätých, Dušičky, Halloween

  Evanjelici a iné protestantské cirkvi zajtra oslavujú významný sviatok – Pamiatku reformácie. Po ňom bude nasledovať 1. november, ktorý je sviatkom všetkých svätých – Všechsvätých a rímskokatolícki veriaci oslavujú ho ako deň, ktorý je venovaný všetkým svätým mučeníkom. Pamiatka zosnulých, čiže Dušičky pripadá na 2. novembra a uctievajú si ju tak katolícki ako aj protestantskí veriaci. Halloween je pohanským sviatkom, ktorý sa svätí v noci z 31. októbra na 1. novembra a uctievajú si ho najmä západné krajiny.

 • Mladí petrovskí zboristi v Martine

  Detský zbor Základnej školy Jána Čajaka z Báčskeho Petrovca vedený dirigentkou Marienou Stankovićovou Krivákovou minulý víkend hosťoval v Martine na Slovensku. Hostiteľom petrovského zboru Smejko, utvoreného z 21 spevákov a jednej recitátorky, bola Spojená evanjelická škola v Martine, v ktorej pod jednou strechou, – aj keď v niekoľkých osobitných budovách, – funguje základná škola, gymnázium a už niekoľko rokov aj škôlka. Pre petrovský zbor boli naplánované aktivity v rámci detských bohoslužieb v kostole, ktoré sa uskutočnili v piatok v dvoch termínoch. O 10.h bolo v kostole vyše 200 detí zo škôlky a nižších ročníkov základnej školy a na druhých službách Božích o 11. h prítomní boli žiaci vyšších ročníkov základnej školy a gymnazisti. V nedeľu Petrovčania vystúpili na predpoludňajších slávnostných bohoslužbách pri príležitosti založenia 1. ČSR.

 • Divadelný vavrín 2018

  Predstavením Diablov čardáš Slovenského divadla VHV pri SKUS hrdinu Janka Čmelíka zo Starej Pazovy sa včera večer začala tohtoročná Prehliadka slovenskej ochotníckej divadelnej tvorby Divadelný vavrín 2018, ktorá prebieha v Starej Pazove a potrvá do 2. novembra. Prehliadku otvoril petrovský ochotník Miroslav Babiak a v tomto roku na nej bude súťažiť iba šesť inscenácií. Vlani ich bolo deväť, predvlani dvanásť... V tomto roku sa predstavia iba ochotníci zo Starej Pazovy, Kulpína, Kovačice a Padiny, s tým že Kovačičania a Padinčania zahrajú po dve predstavia.

 • Stála konferencia SR a Slováci žijúci v zahraničí 2018

  Slováci z 19 štátov sa dnes a zajtra stretnú na Stálej konferencii Slovenská republika a Slováci žijúci v zahraničí 2018 v Bratislave. Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí (ÚSŽZ) organizuje v dňoch 26.-27. októbra 2018 v priestoroch Centra účelových zariadení - Stredisko SUZA Bratislava (Drotárska cesta 46) Stálu konferenciu Slovenská republika a Slováci žijúci v zahraničí 2018. Otvorenie konferencie, nad ktorou prevzal záštitu minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák, vrátane slávnostných príhovorov, sa uskutoční v piatok 26. októbra o 9.00 hodine.

 • Krokmi víťazov

  V týchto októbrových dňoch si v našich prostrediach pripomíname oslobodenie miest a dedín v II. svetovej vojne. Druhá svetová vojna je najkrvavejší ozbrojený konflikt v dejinách ľudstva, v ktorom životy utratilo vyše 50 miliónov ľudí a ďalším miliónom životy boli zničené a domy zbúrané. Po vojne sa svet rozdelil na dva tábory: komunistický blok vedený Sovietskym zväzom a Čínou a demokratický svet vedený USA. Bol to začiatok Studenej vojny. Hoci väčšina ľudí si 8.-9. mája pripomína víťazstvo nad nacizmom a fašizmom, ideológia ako taká pretrváva doteraz a Studená vojna stále trvá. Preto je dôležité neustále opakovanie vojnových udalostí a poukazovanie na hrôzy vojen. Už 70 rokov to robia členovia Zväzu združení bojovníkov národnooslobodzovacej vojny (SUBNOR), ktorých, žiaľ, stále ubúda. Či to po nich bude mať kto robiť?

 • Sedemdesiatnik Miroslav Demák

  Miroslav Demák sa narodil 2. novembra 1948 v Starej Pazove. O dobrý týždeň oslávi teda tento náš (a nielen náš) básnik, prozaik, dramatik, prekladateľ, novinár a vydavateľ okrúhlu sedemdesiatku. V znamení blížiaceho sa jubilea odznel aj včerajší večierok v Ústave pre kultúru vojvodinských Slovákov (ÚKVS) v Novom Sade, na ktorý si jubilant pozval aj hostí, členov Klubu nezávislých spisovateľov na Slovensku Juraja Kuniaka, Igora Hochela a Zvonka Taneského, aby trochu „namiesto neho rýľovali". Večierok moderoval Martin Prebudila a prítomných úvodom privítala riaditeľka ÚKVS Anna Chrťanová Leskovac.

 • Nedožité 75. narodeniny Samuela Boldockého

  „...v súčasnom svete, poznačenom i internetom viacnásobne akcelerovanou kultúrou, ani my "menšinovci" nemusíme sa obávať dákej „getoizácie" vlastnej kultúry a ani za ňu hanbiť, ale naopak, vďaka súčasným komunikačným dosaženiam, čím širšie afirmovať jej hodnoty. Nemusíme sa obávať ani meškania za Európou a svetom, lebo Európa z nás určite rýchle urobí dobrých Európanov a svet občanov sveta, avšak ak pri tom budeme chcieť zostať aj Slovákmi, o to sa budeme musieť postarať sami..." povedal v prvý jarný deň v roku 2015 vo svojom poslednom verejnom príhovore, pri prevzatí Ceny Ondreja Štefanka v Nadlaku Samuel Boldocký. Na včerajšom literárnom večierku v gymnaziálnej slávnostnej sieni v Báčskom Petrovci, kde odpracoval celú pracovnú dobu, sme si tieto profesorove slová pripomenuli a zároveň sme si uctili Človeka a jeho nedožité 75. narodeniny. Večierok nabitý emóciami a rešpektom otvorila predsedníčka MOMS Petrovec Katarína Melegová Melichová.

 • Zlatý kľúč 2018

  Včera v Selenči odznel 38. Festival slovenskej populárnej hudby Zlatý kľúč. Prvú cenu odbornej poroty a Zlatú plaketu Národnostnej rady slovenskej národnostnej menšiny (NRSNM) za najlepšiu skladbu získala debutantka Iveta Kováčová z Báčskeho Petrovca, ktorá si s vlastnou skladbou Jesenný dážď vyspievala aj Cenu za interpretáciu. Druhú cenu za skladbu Povedz mi, kde si v interpretácii Andrey Lačokovej, získala skladateľka Ivana Ilićová z Báčskeho Petrovca. Tretiu cenu odborná porota udelili Slovenke Benkovej Martinkovej za skladbu Samotár v prednese Ivany Hriešikovej. Cenu za text získal Boris Gabríni za pesničku Skúsme to, ktorú aj komponoval a v Selenči ju zaspieval v duete s Hanou Hanuľovou. Skladba Juraja Súdiho ml. Milujem dážď, ktorú zaspievala Magdaléna Kaňová získala Cenu obecenstva ako aj najviac SMS hlasov divákov.

 • Voľby 4. novembra

  V piatok 19. októbra vypršala lehota na podávanie volebných listín pre priame voľby do národnostných rád národnostných spoločenstiev v Srbsku, ktoré budú 4. novembra 2018. Keď ide o Slovákov vyhlásené sú tri volebné listiny: 1. Slováci vpred! – Pavel Surový, 2. Matica slovenská v Srbsku – Libuška Lakatošová a 3. Hej, Slováci! – Michal Baláž. Minister verejnej správy a lokálnej samosprávy Branko Ružić 19. októbra 2018 o polnoci vyniesol rozhodnutie o uzavretí Osobitného voličského zoznamu národnostných menšín, v ktorom do toho dátumu bolo zaregistrovaných úhrne 507.183 voličov. Všetci občania s hlasovacími právami, príslušníci národnostných menšín, sa však môžu ešte do 31. októbra 2018 o polnoci zapísať do zoznamu voličov.

 • Slávnosť výročia posviacky kostola

  Kirbaj či kirvaj? Ani jedno ani druhé slovko v slovenskom slovníku nenájdete. Avšak, viac - menej všetci vieme, že ide o slávnosť výročia posviacky kostola alebo u katolíkov aj sviatok patróna, ktorému je kostol zasvätený. Ide teda o cirkevné hody, ktoré napríklad v Kulpíne, Kovačici a v Aradáči budú prebiehať zajtra, keďže tieto kostoly oslavujú Pamiatku posvätenia chrámu Božieho 18. a 19. októbra a slávnostné služby Božie bývajú v najbližšiu nedeľu k tomuto dátumu. Kovačický kostol v tomto roku oslavuje svoje 190. narodeniny a kulpínsky je 139-ročný. V tomto mesiace budú ešte kirbaje s jarmokmi v Padine a Silbaši.

 • Kompostujme spolu

  Dňa 17. 10. 2018 v malej sále Obce Báčsky Petrovec sa uskutočnila prezentácia projektu Kompostujme spolu, ktorý realizuje Obec Báčsky Petrovec za pomoci nemeckej organizácie pre zahraničnú spoluprácu GIZ a Fakulty technických vied z Nového Sadu. Na prezentácii projektu sa zúčastnilo vedenie Obce Báčsky Petrovec, zodpovední na samom projekte predstavitelia GIZ-u Maša Šašićová a Phong Giang a v mene Fakulty technických vied bol profesor Nemanja Stanisavljević. Na samej prezentácii boli prítomní aj občania, ktorí sa zaujímajú o domáce kompostovanie.

 • Vysoká delegácia SR na návšteve Srbska

  Slovenská delegácia vedená podpredsedom vlády pre investície a informatizáciu Richardom Rašim pricestoval včera večer do Srbska na trojdňovú pracovnú návštevu. Už dnes, po kratšom prijatí v Belehrade u ministerky Slavici Djukićovej Dejanovićovej, delegácia sa vybrala do Vojvodiny a medzi vojvodinských Slovákov. V sprievode slovenskej veľvyslankyne v Srbsku J.E. Dagmar Repčekovej vysokí hostia navštívili najprv Nový Sad, kde ich prijal pokrajinský premiér Igor Mirović.

 • 326. narodeniny Petrovaradínskej pevnosti

  Pri príležitosti 326. narodenín Petrovaradínskej pevnosti Múzeum mesta Nový Sad organizuje zajtra 18. októbra bezplatnú prehliadku cez podzemné vojenské galérie. Prehliadka sa uskutoční v dvoch termínoch, o 11:00 a o 15:00. Záujemcovia o prehliadku by sa mali hlásiť muzeálnemu sprievodcovi desať minút pred uvedenými termínmi. Petrovaradínska pevnosť sa rozlieha na 112. hektároch pozemku. Pod ňou je množstvo tunelov a katakomb. Opradená je mnohými legendami.

 • Gróf Andrej Hadík

  Andrej Hadík sa narodil v dnešný deň pred 307 rokmi a bol potomkom slovenskej zemianskej rodiny pochádzajúcej z Turčianskej stolice. Z jeho vlastnoručne napísaného životopisu z roku 1774, ktorý je uložený vo Vojnovom archíve vo Viedni (kópiu vlastní aj Vojenský historický ústav v Bratislave), vyplýva, že sa narodil 16. októbra 1711 na Žitnom ostrove, kde vtedy slúžil jeho otec Michal Hadík ako husársky kapitán. Uvádza to doc. PhDr. Vladimír Segeš, PhD. Podľa názoru nášho akademika Dr. Jána Kišgeciho Andrej Hadík patrí medzi najvýznamnejšie osobnosti uhorského obdobia slovenských a dolnozemských dejín a najslávnejších a najschopnejších európskych vojvodcov druhej polovice 18. storočia. Pochovaný je na svojom panstve vo Futogu, v priestore katolíckeho kostola, spolu so svojou manželkou a dcérou.

 • ReštaVrácia

  Spišské divadlo zo Spišskej Novej Vsi pred dvomi týždňami štartovalo novú sezónu premiérou inscenácie štúrovského spisovateľa Jána Kalinčiaka Reštavrácia, ktorú zdramatizoval Vladimír Hurban Vladimírov zo Starej Pazovy a režijne stvárnil kulpínsky rodák doc. PhDr. Michal Babiak, Mr., umelecký šéf Spišského divadla. Krátko po premiére sa spišský divadelný súbor vydal na dolnozemský zájazd do Békešskej Čaby, Nadlaku a Báčskeho Petrovca a tak včera na doskách Slovenského vojvodinského divadla milovníkov divadla skutočne potešili a vynikajúco pobavili s dvomi predstaveniami. Popoludní to bol pôvabný rozprávkový príbeh Kráska a netvor a večer brilantná komédia o reštavrácii, čiže o voľbách a predvolebných klamstvách, podvádzaniach a podplácaní voličov. Vycibreným humorom, v ktorom dokonca aj vulgárne slová a gestá boli vnímané ako prirodzené a nenútené, ale aj veselým spevom a tancom, početné obecenstvo dokázali udržať v dobrej nálade takmer tri hodiny.

 • Úspešný štart kulpínskych volejbalistov

  V sobotu 13. októbra 2018 v Kulpíne zohrali prvý majstrovský zápas v novej sezóne VK Kulpín a VK Mladosť (Turia). Kulpínčania, po veľkom úspechu v pohárovej súťaži a dvoch úspešných tréningových zápasoch s VK Vojvodina, do tohto zápasu vošli akosi „vyprázdnení" a bez štyroch veľmi dôležitých hráčov: Stanislava Zimu, Branislava Benku, Dragana Jeftića a Vladislava Jašku, ktorí pre zranenia a iné dôvody včera nehrali. Prvý set Kulpínčania zohrali „anemicky", takže prehrali 15:25. To však zobudilo kulpínskych volejbalistov. Zvážneli, sústredili sa a nasledujúce tri sety presvedčivo zvíťazili na potešenie početného publika. Jednoducho, VK Kulpín je jeden kvalitný celok s dobrým fondom hráčov a keď hrajú dobre, málokto ich porazí.

 • K sedemdesiatinám Márie Gaškovej

  V Galérii Zuzky Medveďovej v Báčskom Petrovci v piatok slávnostne otvorili výstavu slovenskej vojvodinskej akademickej maliarky Márie Gaškovej z Kysáča venovanú jej sedemdesiatinám. Kurátor výstavy Vladimír Valentík hodnotí, že je akademická maliarka Mária Gašková predovšetkým maliarkou lyrickej abstrakcie. Formovala sa pri vyhľadávaní svojho variantu abstraktného expresionizmu a jej základným výrazovým prostriedkom je farba. Avšak, dramatické farebné kontrasty z prvého obdobia jej tvorby sa v uplynulom desaťročí výrazne upokojili a zjemnili. Tak ako sa zjemnili a zošľachtili aj pocity tejto našej maliarky tichej vášne, ktorá hľadá krásu všade vôkol a s radosťou ju prenáša na maliarske plátno. Prítomných na vernisáži pozdravila riaditeľka Múzea vojvodinských Slovákov Anna Séčová Pintírová.

Letmo

Víťazoslav Hronec (1944)

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

Posledné komentáre

Posledné články