Archív

IN MEMORIAM – Ján Kmeťko

Keď odchádzajú ľudia v produktívnom veku je to veľká strata. Keď odchádzajú tí, čo nám chceli celých seba dať – je to tragédia, trúchlohra, končiaca pádom hlavného hrdinu. Padol ešte jeden z nich. Po dlhej a ťažkej chorobe vo veku nedožitých 53 rokov dohral svoju poslednú pozemskú životnú úlohu a opustil javisko Ján Kmeťko z Pivnice. Pobral sa za svojim mladším divadelným kamarátom, 51-ročným Jožkom Chrčekom, popredným hercom, tiež členom Ochotníckeho divadla Janka Čemana z Pivnice, ktorý ho predišiel do večnosti pred necelými dvomi mesiacmi 5. júla 2021.

 

Ján Kmeťko

 

Ján Kmeťko

 

Ján Kmeťko

 

Ján Kmeťko – Kmezo sa narodil 7. septembra 1968 v Pivnici. V rodisku ukončil základnú školu a v školení pokračoval vo Futogu, na strednej poľnohospodárskej škole. Láska k divadelníctvu ho od malička lákala na divadelné dosky a preto neprekvapuje, že stál aj pri zrode divadla Janka Čemana. Tomuto divadlu dával celého seba, bol jeho predsedom, organizátorom divadelného života, režisérom, hercom, scénografom, štrnásť rokov stál v čele Organizačného výboru festivalu DIDA, založil aj mládežnícku scénu, organizoval zaškolenia pre mladých nádejných divadelných nadšencov... Za svoju obetavú divadelnú činnosť získal početné ceny a uznania, nielen doma ale aj v zahraničí. Režíroval vyše dvadsať predstavení a herecky stvárnil množstvo postáv. V Slovenskom vojvodinskom divadle zahral v roku 2014 v predstavení Podozrivá osoba podľa Branislava Nušića v režijnom stvárnení Alexandra Baka.

 

Z predstavenia Podozrivá osoba

 

Z predstavenia Podozrivá osoba

 

Ján Kmeťko (hral Tomáša) a Jozef Chrček (Marek) v predstavení Kto z koho Kataríny Mišíkovej Hitzingerovej

 

Ján Kmeťko (hral Tomáša) a Jozef Chrček (Marek) v predstavení Kto z koho Kataríny Mišíkovej Hitzingerovej

 

Z predstavenia Kto z koho: „Ak chceš v takom svete prežiť, pochovaj vlastné ilúzie, opačne teba môžu pochovať. Pískaj, ako pískajú tí pri moci, lebo ľudia urobili zo seba stádo, v ktorom je slobodný ten kto má peniaze, a ten má aj moc."

Náhly odchod dvoch oceňovaných hercov z pivnického javiska zanecháva veľkú jazvu. Po nich zostáva prázdnota nie len v pivnickom divadle, ale v celom slovenskom vojvodinskom divadelnom ochotníctve.

Pohreb Jána Kmeťka bude 31. augusta o 11. hodine na pivnickom cintoríne.

Česť jeho pamiatke!

 

Katarína Pucovská

Foto Martin Pucovský

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

urad

Letmo

Zlatko Benka (1951)
Najvyšší čas (úryvok)

Najvyšší čas je čas dnešný
čo dovoľuje klíčeniu
lomcovať nami ako víchor
Sebou už nemôžeme byť
nech dnešok
akokoľvek páchne zajtrajškom
Len skrze slovo sa púšťame na púť
na cestu mladučkú
kľukatiacu sa veselo
po veľkej dlani sveta
Do hlbokého snehu neba
raz navždy vyrúbanej
Najvyšší čas až zajtra
keď zo sna vystúpime
a rovno na dúhu

Posledné komentáre

Posledné články