Archív

Husárikov Smäd

Husárikov Smäd
 
Nedostatok vody a smäd dominujú v maliarskej tvorbe špičkového padinského maliara Jána Husárika. Z nich vytvoril univerzálny symbol smädu: telesného, duševného, smädu po láske a šťastnom živote. Smäd Jána Husárika, samostatnú výstavu obrazov pri príležitosti autorovej sedemdesiatky, si možno obzrieť v Galérii Zuzky Medveďovej v Petrovci do 3. septembra. Ide o nášho súčasného maliara najviac oceňovaného a to prevažne zlatými medailami a plaketami, maliara svetového mena, laureáta Oskara za umenie a techniku z talianskeho Milána, držiteľa Radu Francúzskej republiky za medzinárodnú kultúrnu spoluprácu...
 
foto
 
Ťažké to boli časy, keď sa voda po Padine musela rozvážať v sudoch V minulosti občania Husárikovej rodnej Padiny zápasili s nedostatkom vody a trpeli smädom. Umelec to zobrazoval dopukanou kôrou pôdy, rozbitými džbánmi, sudmi ...ale aj červenou a oranžovou farbou, ktoré považuje za adekvátny výtvarný prejav letnej páľavy a sucha.
 
foto
 
Keď sa v sedemdesiatych rokoch 20. storočia v Padine vybudovala vodovodná sieť a tým sa doriešil problém pitnej vody, Husárik si inšpiráciu nachádza v idylickej dedinskej krajinke. Zobrazuje šírku banátskej roviny s roztrúsenými skupinkami dedinských domcov. A teplé farby vyjadrujú i pocit duševného tepla.
 
foto
 
Ďalšia významná téma, ktorá Jána Husárika roky nadchýnala, je ďaleká história a predovšetkým dejiny Tróje. Podľa neho staroveká Homérova Trója ležala niekde v Banáte. Zapodieval sa aj možnosťou eventuálnej lokality Tróje na území dnešnej Padiny. V tom smere nachádzal i určité totožnosti medzi Trójou a Padinou, čo znázorňoval aj na obrazoch.
 
foto
 
Husárik Tróju hľadal a hľadá nielen na obrazoch. Je aj amatérskym archeológom a zúčastňuje sa aj v archeologických vykopávkach. Grécki archeológovia mu údajne potvrdili, že dva artefakty, ktoré vykopal sú z trójskeho obdobia a našiel aj časť podobnej amfory, akú majú v zbierkach jedného múzea v Londýne.
 
foto
 
Vladimír Valentík, Ján Husárik, Anna Tomanová Makanová a Pavel Čáni
 
Vernisáž výstavy Jána Husárika bola ladená k Slovenským národným slávnostiam a hrou na píšťale ju spestril Michal Struhár. V predvečer oficiálneho otvorenia SNS, v piatok 3. augusta hostí vernisáže v Galérii Zuzky Medveďovej pozdravila Miroslava Blažićová a v mene Slovenského vojvodinského múzea prihovoril sa úradujúci riaditeľ Pavel Čáni. Výstavu otvorila predsedníčka NRSNM Anna Tomanová – Makanová. Kurátorom výstavy je Vladimír Valentík.
 
Text Katarína Pucovská
Foto Martin Pucovský

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Ján Myjavec (1909 – 1985)

Pôjdeme

Nad riekou širokou
brezy sa klonia
v hladinu neskalenú.
A ktosi v diaľke
piesňou divokou
objíma žírne polia.
...
Vzduchom už vibrujú
záchvevy leta,
v rozpuku krás
ktosi nás volá.
Pôjdeme, priateľu,
veď je už čas.

 

Posledné komentáre

Posledné články