Archív

Ocenená Zdenka Valent-Belić preložila do srbčiny už 18 románov

Ocenená Zdenka Valent-Belić preložila do srbčiny už 18 románov
 
Cenu Pavla Országha Hviezdoslava za rok 2012 dostala srbská prekladateľka Zdenka Valent-Belić. Udelili jej ju na odbornom seminári Preklady diel slovenskej literatúry do cudzích jazykov, ktorý sa uskutočnil v Literárnom informačnom centre (LIC) v Bratislave.
 
foto
 
Zdenka Valent - Belić a Anton Baláž
 
Zdenka Valent - Belić (1975) pracuje v Mestskej knižnici v Novom Sade v oddelení akvizície, takže profesionálne má dobrý prehľad o knižných novinkách. Píše poéziu a knihy pre deti. Zo slovenskej literatúry prekladá dvanásť rokov. Srbským čitateľom už sprostredkovala osemnásť románov našich autorov (Jána Hrušovského, Rudolfa Slobodu, Dušana Mitanu, Dušana Dušeka, z mladšej gerácie Juraja Šebestu, Moniky Kompaníkovej). Prevažná väčšina vyšla s podporou LIC komisie SLOLIA. Po vlaňajšom uvedení Tábora padlých žien Antona Baláža na srbský knižný trh je horúcou novinkou jej preklad románu Dušana Šimka Gubbio.
 
O podpore prekladov a šírení literárnych diel slovenských autorov v zahraničí prostredníctvom komisie LIC SLOLIA informovala riaditeľka LIC Miroslava Vallová. S príspevkami vystúpili prekladatelia Karol Chmel, Milan Richter, Ina Martinová a Zdenka Valent-Belić, do diskusie sa zapojili prof. Miroslav Dudok a prekladateľ Miroslav Demák. Laudácio ocenenej prekladateľke predniesol predseda Klubu nezávislých spisovateľov Anton Baláž.
 

Komentárov  

+1 #2 Ocenená Zdenka Valent-BelićováViera Benková 2012-09-29 16:22
Prekladateľke Zdenke gratulujem od srdca, keby sme len mali čím viacej takto ocenených ľudí, aby sme si vážili vlastnú tvorbu a vlastných ľudí a nepozerali so závisťou na nich, veď sa nielen o to zaslúžia a nemajú ani len adekvátnu odplatu ale ani pomoc...všetko sami robia a potom sa aj spoločnosť nimi pýši..ale hlavné, že máme práve takýchto ľudí a verím, že v každej našej oblasti života sa nájdu výnimoční..Som na nich hrdá,
viera benková
Citovať | Nahlásiť administrátorovi
+2 #1 krásneMartin 2012-09-29 02:06
Bravó Zdenka,
úprimne blahoželám a len do toho...
Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Čo všetko sa ešte treba dozvedieť o prírode
Čo všetko treba poobjavovať v zozname
jej zázrakov
Nech ťa ochraňuje táto dobrá zem
I rastlinky nech ti pomôžu
Tí matrikári časov
Si v polohe vtáka Vo všetkých bodoch
jeho príčinlivého letu odrazu

Nízko a celkom blízko
Akoby v sebe Prúdi vzduch v človeku
V zastavenom víchre celkového diania
V ohlášaní sa snehu
v snehu

Posledné komentáre

Posledné články