Archív

71 rokov Novosadskej razie - vraždení aj Slováci

71 rokov Novosadskej razie - vraždení aj Slováci
 
V Novosadskej razii v roku 1942 v tuhej zime prišlo o život viac tisíc osôb. Presný počet a všetky mená sa nikdy nezistia, lebo telá väčšiny obetí zakončili v Dunaji pod ľadom. Na webovej stránke http://www.bajka.org/viewforum.php?f=71 nateraz je identifikovaných vyše dvetisíc osôb, avšak stránka sa stále dopĺňa a podľa niektorých odhadov, nevinných obetí bolo možno vyše 4000. Medzi identifikovanými je aj 21 Slovákov: Grňa, Mucha, Francisty, Ferko, Mariáš... Na novosadskom kúpalisku Štrand včera odhalili pamätnú tabuľu obetiam razie.
 
foto
 
Na zverstvá nemožno zabudnúť. A lož má krátke nohy. Tak aj po 71. rokoch sa nájdu svedkovia a svedectvá. Nedávno bol objavený jeden doklad, v ktorom sú uvedené mená a priezviská Slovákov, ktorí údajne boli z Kysáča, Petrovca, Hložian a iných osád.
 
O obetiach slovenského pôvodu sa doteraz úradne takmer nepísalo a ani nevedelo. V razii, ktorú jednotky maďarského vojska uskutočnili 21.-23. januára 1942 v Novom Sade a ďalších mestách v Báčke, podľa novoobjavených dokumentov zversky bolo umučených aj 21 Slovákov. Najviac z rodiny Grňovej. O svedectve potomka tejto rodiny možno prečítať tu:
 
Stradanje porodice Grnja u Novosadskoj raciji 1942.
 
V zozname doteraz neidentifikovaných obetí možno však nájsť aj napríklad tieto mená:
64. Tomaš Emil iz Ulice Pavla Stamatovića broj 33 (čije ubistvo je prijavio Šandor Horvat); (napomena: u bazi podataka Jad Vašema vidi se da su neke žrtve Holokausta u Novom Sadu bili potomci prezimena Tomaš po ženskoj liniji, a ovog prezimena bilo je i među stradalnicima Holokausta u Evropi)
75. Grnja Julijana, Jovanova udovica iz Ulice Petefi Šandora broj 51
78. Dunđerski Gedeon (iz Kulpina) (verovatno se zadesio u gradu)
130. Gombar Verona iz Ulice Stevana Mokranjca. Među evropskim Jevrejima ovo prezime skoro da nije postojalo (osim kod malog broja mađarizovanih Jevreja u Mađarskoj), ali je prezime prisutno u mađarskom narodu.
133. Horak Maria iz Ulice Heroja Pinkija broj 68 (po prijavi udovice Eržebet Horak); samo jedna jevrejska porodica u Temerinu je u celoj bivšoj Jugoslaviji imala prezime Horak, pa je to već indicija da nije reč o osobi jevrejskog porekla. Pored toga, ulica ukazuje da je stanovala na Telepu, koji je pre rata bio naseljen skoro potpuno Mađarima.
 
Celý zoznam tu:
 
Zoznam identifikovaných Slovákov, obetí Novosadskej razie
1. Valušek Julijana iz Ulice Janka Čmelika broj 72
2. Grnja Andrija (32), otac Andrija
3. Grnja Julijana, Jovanova udovica iz Ulice Petefi Šandora broj 51
4. Grnja Katica, Jovanova udovica iz Rumenačke ulice broj 71
5. Grnja Šćefan (48), otac Đura, trgovac u Ruskoj ulici; (Porodica Grnja je stanovala u Ulici Slobodana Bajića broj 18)
6. Grnja Marija (43) rođena Čanadi-Kovač (u Maradiku od oca Pavla i majke Piroške), domaćica
7. Grnja Irina (16), frizerka
8. Grnja Julijana (14), frizerka
9. Devičin Suzana-Zuzana (18), rođena u Gložanu (od oca Đure), služavka porodice Žakić (Suzana Devičin je stanovala u Železničkoj ulici 4/III), ubijena sa Žakićima na Petrovaradinskom keju blizu Dunava i bačena u reku
10. Marijaš Mihailo (30), otac Samuel-Samko, pekar iz Ulice Alekse Šantića broj 94, ubijen na Štrandu
11. Marijaš Samuel-Samko (27), Mihailov brat, ugostiteljski radnik iz Ulice Cara Dušana broj 86, ubijen na Štrandu
12. Marođi Ivan (19), otac Andrija, ubijen na Štrandu
13. Marček Karlo (40), otac Karlo
14. Muha Zuzana (19)
15. Obuškov Milica iz Ulice Save Vukovića broj 20
16. Rubovic Tomaš (20), rođen u Bačkom Petrovcu (?), prisilno mobilisani vojnik rečne flotile u Novom Sadu (odbio naređenje da gurne kolica sa bebom u Dunav, pa je odveden u nepoznatom pravcu)
17. Ferko Andrej (19), rođen u Bačkom Petrovcu od oca Andrije, šegrt u štampariji iz Ulice Petefi Šandora broj 20, ubijen 22. januara
18. Francisti Pavel-Pavle-Petar (32), otac Jovan-Jan, stolar, ubijen na Štrandu (Porodica Francisti je stanovala u Rumenačkoj ulici broj 53)
19. Francisti Jovan-Jan (87), rođen u Kisaču od oca Mihala, nadničar, ubijen u bolesničkoj postelji
20. Francisti Vladimir
21. Ciprik Zuzana (18), rođena u Gložanu, kućna pomoćnica u jevrejskoj porodici
 
Treba povedať, že Novosadská razia predstavovala najväčší masaker na území Vojvodiny v druhej svetovej vojne, avšak treba povedať i to, že nevystala ani odplata, čiže masová likvidácia príslušníkov maďarského etnického spoločenstva, tzv. Masaker v Báčke, ktorý vykonali partizáni v rokoch 1944/45.
 
Katarína Pucovská

Komentárov  

+4 #1 ZoznamJan Kišgeci 2013-02-11 05:37
Dobry članok o obetiach razie. Pri priležitosti zaznamenavania vyročia tejto pohromy nikdy sa nespominali obete slovenskeho povodu. Zoznam ktory ste uverenili dava podnet aby sa preskumali smutne udalosti aj tohto obdobia vyznamneho pre dejiny Slovakov Dolnej zeme. Ani približne sa nevie aky je počet obeti razie a ešte menej sa vie o obetiach Slovakov. To bude hadam jeden z vedeckych programov buduceho muzea V Petrovci.
Do zoznamu chcem dodat ešte jedno meno ktore sa nachadza na pamatniku na pobreži Dunaja. To je moj rodak Stanislav Kišgeci.
Bolo by pekne ked by sme sa zmohli a buduceho januara uradne sa pripojili k zaznamenavaniu vyročia tychto smutnych a otrasnych udalosti,aspon jednym vencom.
Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

urad

Letmo

Daniel Pixiades (1931)

Pre budúce dni

A vody tečú, tečú, tečú
do rodiska, v krajinu ďalekú...

V krajinu najdlhších snov.

Z krajiny do krajiny
a nikde nemať krov.

Zvädnuté ruže v cudzej záhrade.
Zvädnuté oči na ceste.
Zvädnuté ruky na poduške!

 

Posledné komentáre

Posledné články