Archív

Obnovené či doplnené v Dobanovciach

Obnovené či doplnené v Dobanovciach
 
Desaťročnica obnovenia Miestneho odboru Matice slovenskej v Srbsku (MOMSS), prvé výročie nanovo vybudovaného Slovenského národného domu a prezentácia doplneného vydania publikácie Slováci v Srbsku z aspektu kultúry – to troje – obnovené či doplnené - bolo dôvodom zhromaždiť sa v Dobanovciach a obnoviť či doplniť si vedomosti o svojich slovenských koreňoch a nedeľný podvečer stráviť v príjemnom ambiente ešte vždy nového objektu, pri počúvaní slovenského slova a piesne v tomto prevažne srbskom prostredí.
 
foto
 
Privítanie hostí (Foto: SKOS Šafárik Dobanovce)
 
Miestny odbor MSJ (dnes MSS) v Dobanovciach bol obnovený v roku 2003 spolu s ďalšími miestnymi odbormi v prostrediach s národnostne zmiešaným obyvateľstvom: v Bajši, Ľube, Zreňanine a Višnjićeve. Odvtedy sa aj aktivita tamojších Slovákov rozhýbala a dnes sa Dobanovčania hrdia s novým Slovenským národným domom a s aktivitou, s akou sa môže pochváliť iba málo prostredí.
 
foto
 
Prítomných pozdravil predseda SKOS Šafárik v Dobanovciach Željko Čapeľa a na husliach zahral najstarší člen orchestra SKOS Šafárik báči Adam Kulík (Foto: SKOS Šafárik Dobanovce)
 
Rekapitulácia po prvom výročí Slovenského národného domu: za rok v dome mali 15.000 návštevníkov, usporiadali 70 akcií a podujatí, zorganizovali 30 výstav mimo svojho prostredia, rozprúdili aktivitu 17 sekcií, aktívov a združení a všetko to bolo možné dosiahnuť vďaka 150 aktívnym členom...Pri tomto poslednom čísle sa treba pozastaviť a poznamenať, že v Dobanovciach žije iba zo 200 Slovákov.
 
foto
 
V programe vystúpila dievčenská skupina SKOS Šafárik Dobanovce, ktorá zaspievala slovenské a srbské piesne (Foto: SKOS Šafárik)
 
Riaditeľka Ústavu pre kultúru vojvodinských Slovákov Milina Sklabinská predstavila činnosť Ústavu s osobitným prízvukom na druhé, doplnené vydanie publikácie Slováci v Srbsku z aspektu kultúry. Nové vydanie má 408 strán a v ňom sú spracované dve ďalšie prostredia: Savino Selo a Sriemska Mitrovica. V tejto knižke sa teda už možno dočítať o živote Slovákov v 36 prostrediach. O fotografiách a dizajne knižky sa zmienil autor najväčšieho počtu fotografií v knihe Michal Madacký ako aj dizajnér publikácie Đula Šanta. Kniha sa mohla aj kúpiť – stojí 2000 dinárov - a podľa slov Željka Čapeľu, dopyt bol slušný a predaných bolo 18 kníh.
 
foto
 
(Foto: SKOS Šafárik Dobanovce)
 
Na včerajšom večierku sa zúčastnil i predseda Zhromaždenia obce Surčín Stevan Šuša ako aj členovia obecnej rady, tiež aj podpredseda MSS pre Sriem Michal Baláž a ďalší členovia MSS, riaditeľka dobanovskej školy, viacerí umelci...
 
foto
 
(Foto: SKOS Šafárik Dobanovce)
 
Katarína Pucovská

Komentárov  

+4 #4 a 2013-07-02 19:37
A tak objavíme s údivom, že existujú tajuplné stavy, ktoré nás oplodňujú. Môžeme iba dýchať, keď sme s ostatnými spojený spoločným cieľom, ktorý je nad nami.

Antoine de Saint - Exupéry
Citovať | Nahlásiť administrátorovi
-12 #3 ba 2013-07-02 19:36
A čo chceli tým poviedať, páni z Úradu...?!!!
Citovať | Nahlásiť administrátorovi
+42 #2 Guest 2013-07-02 10:22
"Svojráznym uznaním za nezištnú a vytrvalú prácu v slovenskej komunite v Dobanovciach bolo aj udelenie knihy Slováci v Srbsku z aspektu kultúry predsedovi KOS Šafárik Žeľkovi Čapeľovi, ktorý tak v tomto ako aj pri všetkých iných projektoch prispel k ich kvalitnej realizácii. ÚKVS pri tejto príležitosti odovzdal aj rad ďalších exemlárov knihy, ktoré od včera vlastní KOS Šafárik, ZŠ Stevana Sremca, Miestne spoločenstvo v Dobanovciach, tamojší MOMS, Zhromaždenie obce Surčín a iné ustanovizne."
ÚSTAV PRE KULTÚRU VOJVODINSKÝCH SLOVÁKOV
Citovať | Nahlásiť administrátorovi
+42 #1 Guest 2013-07-02 10:18
"Príjemné chvíle s dobanovskými Slovákmi spríjemnila aj dievčenská spevácka skupiny SKOS Šafárika z Dobanoviec, ktorá zaspievala slovenské ľudové piesne, ale aj macedónsku a srbskú ľudovú pesničku. Ich vystúpenie okrem hudby predstavilo snáď aj tie najkrajšie charakteristiky tunajších Slovákov ako je láska k svojeti, ale aj rešpektovanie iných kultúr, s ktorými spolunažívajú. Týmto všetci prítomní poukázali na skutočnosť, že zástava európskej únie, ktorá je rovnoprávne vztýčená v tejto sieni spolu so srbskou zástavou a zástavou Slovákov v Srbsku, tam nie je iba na okrasu, ale že títo ľudia európskymi hodnotami doslova aj žijú."
ÚSTAV PRE KULTÚRU VOJVODINSKÝCH SLOVÁKOV
Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

urad

Letmo

ANDREJ SLÁDKOVIČ
(1820 – 1872)
200 rokov od narodenia

Marína

Marína moja! teda tak sme my
ako tie božie plamene,
ako tie kvety na chladnej zemi,
ako tie drahé kamene;
padajú hviezdy, aj my padneme,
vädnú tie kvety, aj my zvädneme,
a klenoty hruda kryje:
Ale tie hviezdy predsa svietili,
a pekný život tie kvety žili,
a diamant v hrude nezhnije!

 

Posledné komentáre

Posledné články