Kultúrne centrum Slovákov v Novom Sade?

Pokrajinský tajomník pre kultúru, verejné informovanie a vzťahy s náboženskými spoločenstvami Miroslav Štatkić a jeho zástupca Nebojša Kuzmanović rokovali dnes s veľvyslankyňou Slovenskej republiky v Srbsku Dagmar Repčekovou. Nastolená bola téma možnosti zriadenia kultúrneho centra Slovákov v Novom Sade, kde by pod jednou strechou sídlili viaceré naše kultúrne a mediálne inštitúcie.

 

Kultúrne centrum Slovákov v Novom Sade?

 

Na začiatku rozhovoru Štatkić zdôraznil, že AP Vojvodina najväčšiu pozornosť venúva zachovávaniu kultúry a kultúrneho dedičstva a zveľadeniu informovania v jazykoch národnostných menšín, ktoré tu žijú a tvoria neoddeliteľnú súčasť nášho celkového dedičstva a kultúrnej mnohojazykovosti pokrajiny.

"Tiež podporujeme aj činnosť národnostných a kultúrnych inštitúcií všetkých menšinových komunít, aby sme im umožnili zachovanie vlastnej identity a duchovného dedičstva. V tom sú práve inštitúcie kľúčovo dôležité", dodal Štatkić.

Dagmar Repčeková, na druhej strane, poukázala na veľmi dobrú spoluprácu s AP Vojvodinou, o čom svedčí aj celkové postavenie a bezpečnostná situácia slovenského národnostného spoločenstva v pokrajine, rovnako ako podpora národnostných a kultúrnych inštitúcií vojvodinských Slovákov.

Konštatujúc, že je väčšina slovenských inštitúcií sústredená v mestách, kde sú Slováci najpočetnejšou etnickou skupinou, alebo sú osobitne rozpoznateľní, akými sú Petrovec a Kovačica, bolo dohodnuté, že sa preskúma možnosť zriadenia kultúrneho centra Slovákov v Novom Sade.

To stredisko by sa malo stať miestom, na ktorom by boli zhromaždené najdôležitejšie kultúrne a mediálne inštitúcie, počnúc od Ústavu pre kultúru vojvodinských Slovákov až po týždenník v slovenskej reči Hlas ľudu.

Zdroj: http://www.vojvodina.gov.rs

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Vladimír Labáth (1922 – 1997)

Život

Dym z cigarety.
Kytica nádejí.
Večný boj o svety.
Jeden strom v aleji.

Túha po niečom.
Zlato a mozole.
Radosť pod mečom.
Zločinci v kostole.

Žízeň po krvi.
Volanie prorokov.
Túha byť prvý.
Závody stá rokov. ...

 

Posledné komentáre

Posledné články