Mozaika

Zmes slovenských ľudových piesní

Usilovná a kreatívna viacmesačná práca ženskej speváckej skupiny a ľudového orchestra Slovenského kultúrneho centra Pavla Jozefa Šafárika z Nového Sadu korunovaná bola ďalším výsledkom. Po tom, ako na začiatku roka vzniklo ich nové CD Na dunajskom moste, speváčky a muzikanti tohto nášho 100-ročného spolku postupne nahrávajú aj videoklipy k tomuto CD. Včera premiérovo predstavili v poradí druhý videoklip. Skupina tentoraz zaspievala slovenské ľudové piesne z Pivnice.

 

Zmes slovenských ľudových piesní

 

 

Dievčenská spevácka skupina SKC P. J. Šafárika z Nového Sadu bola založená v roku 2002. Dnes počíta vyše desať aktívnych členiek. Skupinu najprv nacvičovala Anna Crveniová, potom ju na harmonike sprevádzal a umelecky viedol Janko Zorjan. V nacvičovaní pokračovali Olivera Gabriniová a Katarína Mosnáková Bagľašová a od roku 2015 skupíná pôsobí pod taktovokou Tatiany Jaškovej.

Skupina sa pravidelne zúčastňuje na najväčšom slovenskom festivale v Srbsku, na Folklórnom festivale Tancuj, tancuj... v Hložanoch, kde si niekoľkokrát vyspievala 1. cenu odbornej poroty (2008, 2013, 2019). Šafárikove speváčky vystupujú aj na iných kultúrnych podujatiach, prehliadkach, koncertoch, vernisážach, večierkoch tak doma, ako iv zahraničí. Repertoár Dievčenskej speváckej skupiny obsahuje tematicky rôznorodé slovenské ľudové piesne takmer z celej Vojvodiny. Spolu s Chlapčenskou speváckou skupinou nahrali v roku 2009 CD nosič pod názvom Z našej klenotnice. V roku 2015 dievky nahrali ďalšie cédečko pod názvom Starala sa moja mať.

Z Dievčenskej vyrástla Ženská spevácka skupina, keďže viaceré jej členky už vystupujú pod čepcom. Sprevádza ich ľudový orchester, ktorý viedli súrodenci Leonóra a Juraj Súdiovci, potom Tatiana Jašková a v súčasnosti post vedúceho patri Zlatkovi Klinovskému. V podaní Ženskej speváckej skupiny a orchestra sú na cédečku ľudové piesne z Pivnice, Báčskeho Petrovca, Aradáža, Selenče, Kovačice, ale aj z ostatných slovenských lokalit vo Vojvodine.

O aktivitách SKC P. J. Šafárika sa možno viac dozvedieť z ich webu: http://safarik.org.rs/sk/2021/02/09/nove-cedecko-u-ucty-k-nasmu-jubileu/?fbclid=IwAR04bkiIlbHTdEIpEV4Ynmr8B0nFCAfiqfRTJY6JAF_w3YO69KaMl5KvwfQ

 

kp

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

urad

Letmo

Zlatko Benka (1951)
Najvyšší čas (úryvok)

Najvyšší čas je čas dnešný
čo dovoľuje klíčeniu
lomcovať nami ako víchor
Sebou už nemôžeme byť
nech dnešok
akokoľvek páchne zajtrajškom
Len skrze slovo sa púšťame na púť
na cestu mladučkú
kľukatiacu sa veselo
po veľkej dlani sveta
Do hlbokého snehu neba
raz navždy vyrúbanej
Najvyšší čas až zajtra
keď zo sna vystúpime
a rovno na dúhu

Posledné komentáre

Posledné články