Knižnica v Kulpíne

Štartovali štvrťstoročné PDD

Na festivale Petrovské dni divadelné (PDD) počas 25 rokov bolo predvedených úhrnne 152 predstavení. Za 25 sezón diváci mali príležitosť vidieť 53 predstavení zo Slovenskej republiky a 99 predstavení zo Srbska. Ozrejmila Viera Krstovská, riaditeľka Slovenského vojvodinského divadla (SVD) na včerajšej vernisáži, ktorou štartovali tohtoročné jubilejné Petrovské dni divadelné. Dodala, že od ich samotného začiatku organizované boli rôzne sprievodné podujatia ako sú výstavy, premiéry kníh, snemovania, posedenia, ako i otvárací program. Tak to bývalo od roku 1996 a tak bolo aj včera večer, keď jediným tohtoročným sprievodným podujatím – výstavou fotografií z doterajšej divadelnej produkcie tohto divadla, venovanou jubileu, 25. Petrovským dňom divadelným, otvorili 25. festivalovú edíciu. Autorkou výstavy je diplomovaná etnologička antropologička Miroslava Blažićová a otvorila ju Viera Krstovská.

 

Štartovali štvrťstoročné PDD

 

Štartovali štvrťstoročné PDD

 

Štartovali štvrťstoročné PDD

 

Štartovali štvrťstoročné PDD

 

Štartovali štvrťstoročné PDD

 

Štartovali štvrťstoročné PDD

 

Autorka výstavy Miroslava Blažićová sa poďakovala Dušanovi Bajinovi, autorovi knihy o 25 rokoch PDD, ktorá má vyjsť tlačou a z ktorej sú čerpané údaje pre výstavu, ako i autorom textov v tejto knihe Vladislave Fekete, Viere Krstovskej a Vladimírovi Valentíkovi, tiež aj autorom fotografií, dizajnérom, kolegom...

 

 

V rámci včerajšieho otváracieho večierka odznel aj prezentačný dokumentárny film, ktorého autorkou je Annamária Boldocká Grbićová a kameru a strih mali na starosti bratia Jaroslav a Vladimír Zimovci. Vo filme boli použité úryvky z predstavení, nahrávky hercov, rozhovory... Moderátorský ho viedla Hana Tanciková.

 

Štartovali štvrťstoročné PDD

 

Štartovali štvrťstoročné PDD

 

Štartovali štvrťstoročné PDD

 

Štartovali štvrťstoročné PDD

 

Štartovali štvrťstoročné PDD

 

Profesioná l – dizajn plagátu Danijel Chalupka

 

Profesioná l – dizajn plagátu Danijel Chalupka

 

Organizátor festivalu: Slovenské vojvodinské divadlo, sa na festivale takmer spravidla predstavuje novou premiérou alebo najnovšou produkciou. A tak už v nedeľu 30. augusta SVD uvedie svoje najnovšie divadelné predstavenie – predlohu Profesionál (Smutná komédia podľa Duška), autora Dušana Kovačevića a v réžii Jána Chalupku a Richarda Sanitru.

Nedeľa prinesie prvú zatvorenú premiéru najnovšieho predstavenia Slovenského vojvodinského divadla, ktorého prvá premiéra bude 6. septembra o 20. h. Petrovské divadelné dni budú pokračovať 17. a 18. septembra, keď na pôde Slovenského vojvodinského divadla vystúpi Staré divadlo Karola Spišáka z Nitry (Slovensko). V pondelok 21. septembra sa predstaví Národné divadlo Sombor, v utorok 22. septembra Detské divadlo Subotica, 24. septembra Divadlo mladých Nový Sad / Novosadsko pozorište a 26. septembra Divadlo Tošu Jovanovića Zreňanin.

Pre špecifickú situáciu s pandémiou covid-19 tohto roku vystal otvárací program a sprievodná akcia, výstava venovaná jubileu PDD sa považuje za oficiálny štart tohtoročného festivalu. Výstava bude prístupná do konca septembra, čiže počas trvania 25. Petrovských dní divadelných.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

urad

Letmo

Zlatko Benka (1951)
Najvyšší čas (úryvok)

Najvyšší čas je čas dnešný
čo dovoľuje klíčeniu
lomcovať nami ako víchor
Sebou už nemôžeme byť
nech dnešok
akokoľvek páchne zajtrajškom
Len skrze slovo sa púšťame na púť
na cestu mladučkú
kľukatiacu sa veselo
po veľkej dlani sveta
Do hlbokého snehu neba
raz navždy vyrúbanej
Najvyšší čas až zajtra
keď zo sna vystúpime
a rovno na dúhu

Posledné komentáre

Posledné články