O Kulpíne

Naše kalendáre

December je mesiacom, v ktorom sú aktuálne kalendáre. Na Luciu v Starej Pazove tradične organizujú prezentáciu Pazovského kalendára a v tomto roku v ten deň na Hurbanovskej fare uviedli do života i nový ročník Slovenského svetového kalendára na priestupný rok 2020. O pár dní neskôr vyšiel spod tlače aj náš Národný kalendár. Slováci v Maďarsku tiež vydávajú dva kalendáre: Náš kalendár a Čabiansky kalendár.

 

Naše kalendáre

 

Z dielne Slovenského kultúrneho klubu z Báčskeho Petrovca vyšiel štvrtý ročník Slovenského svetového kalendára. Táto ročenka mapuje život Slovákov v diaspóre. Má aj webovú stránku: http://www.slovenskykalendar.com/ a redakcia Slovenského svetového kalendára ju spustila, aby aj v digitálnej forme dokumentovala obsahy každého ročníka Kalendára. Tiež aby vytvorila možnosť na objednávku Kalendára, či na komunikáciu s redakciou, výmenu názorov, skúseností a praktických znalostí. Všetko to za účelom vzájomnej podpory a šírenia dobrého mena zahraničných Slovákov.

Vladimír Valentík, šéfredaktor a jeho zástupkyňa Katarína Mosnáková Bagľašová pracujú na tom, aby priniesli informácie z každého slovenského kúta sveta. Archív doterajších kalendárov si možno nájsť TU: http://www.slovenskykalendar.com/o-kalendari/archiv-kalendarov/.

 

Naše kalendáre

 

Vladimír Valentík je tiež dlhoročným redaktorom aj nášho Národného kalendára. Národný, či Ľudový kalendár začal vychádzať v roku 1920 a toto najnovšie číslo si teda zapisuje 100. ročník.

Redaktor Pazovského kalendára Martin Prebudila a jeho zakladateľ Miroslav Demák roky konfrontujú dejiny so súčasnosťou. Oprašujú dávne udalosti a tradície a do tohto celoročného čítania kronikársky zaznačujú i najnovšie udalosti pazovských a sriemských Slovákov. V najnovšej ich ročenke sa prvorado zamerali na veľkolepé jubileum, 250 rokov príchodu Slovákov do Starej Pazovy.

 

Naše kalendáre

 

Náš kalendár – publikácia Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku, ktorá si v roku 2020 pripomenie 25. výročie založenia, na 245 stranách prináša aktuality zo života Slovákov v Maďarsku. Zodpovedným redaktorom je Imrich Fuhl.

 

Naše kalendáre

 

Druhá ročenka, ktorú vydávajú Slováci v Maďarsku – Čabiansky kalendár, si v roku 2020 pripisuje päťdesiaty ôsmy ročník a od znovuvydania tridsiaty ročník. Vydavateľom je Čabianska organizácia Slovákov a vychádza v Békešskej Čabe v Maďarsku.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Čo všetko sa ešte treba dozvedieť o prírode
Čo všetko treba poobjavovať v zozname
jej zázrakov
Nech ťa ochraňuje táto dobrá zem
I rastlinky nech ti pomôžu
Tí matrikári časov
Si v polohe vtáka Vo všetkých bodoch
jeho príčinlivého letu odrazu

Nízko a celkom blízko
Akoby v sebe Prúdi vzduch v človeku
V zastavenom víchre celkového diania
V ohlášaní sa snehu
v snehu

Posledné komentáre

Posledné články