O Kulpíne

Slovenský minister hospodárstva v Belehrade

Podpredseda vlády a minister hospodárstva Slovenskej republiky Richard Sulík včera navštívil Belehrad, kde sa stretol s premiérkou Anou Brnabić, podpredsedníčkou vlády a ministerkou baníctva a energetiky Zoranou Mihajlović a štátnym tajomníkom ministerstva hospodárstva Draganom Stevanovićom. Hlavnou témou rozhovorov bola príprava 10. zasadnutia Zmiešanej komisie medzi Slovenskom a Srbskom pre hospodársku spoluprácu, ktorá bude výbornou príležitosťou pre prehĺbenie a posilnenie ekonomickej spolupráce. Minister vidí ďalšie možnosti rozvoja bilaterálnej spolupráce, najmä v oblasti investícií, vodíkových technológií a vedeckovýskumných projektov. Informujú z veľvyslanectva Slovenskej republiky v Belehrade.

 

Foto: Slovenské veľvyslanectvo v Srbsku

 

Foto: Slovenské veľvyslanectvo v Srbsku

 

Foto: Slovenské veľvyslanectvo v Srbsku

 

Sulík podporuje ďalší rozvoj bilaterálnej spolupráce s touto balkánskou krajinou a verí, že v budúcnosti sa realizujú ďalšie podnikateľské a investičné zámery slovenských firiem v Srbsku. „Čo ho obzvlášť teší, sú podnikateľské zámery súvisiace s využívaním vodíka a vodíkových technológií. Spolupráca v tejto oblasti by sa mohla realizovať aj medzi odborníkmi Slovenskej technickej univerzity a Technickej univerzity v Belehrade," uviedlo v správe ministerstvo hospodárstva SR.

Obrat bilaterálnej obchodnej výmeny medzi SR a Srbskom dosiahol svoje maximálne hodnoty v roku 2019 v objeme takmer 795 miliónov eur. V roku 2020 sa obrat vzájomnej obchodnej výmeny medziročne znížil o 14,78 %. Slovenský vývoz do Srbska bol v roku 2020 v objeme 342 miliónov eur. Dovoz zo Srbska dosiahol v roku 2020 objem 335,4 milióna eur. V prípade rastu srbského dovozu ide najmä o dodávky srbských subdodávateľských spoločností pre slovenský automobilový priemysel. Uvádza agentúra TASR.

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

urad

Letmo

Zlatko Benka (1951)
Najvyšší čas (úryvok)

Najvyšší čas je čas dnešný
čo dovoľuje klíčeniu
lomcovať nami ako víchor
Sebou už nemôžeme byť
nech dnešok
akokoľvek páchne zajtrajškom
Len skrze slovo sa púšťame na púť
na cestu mladučkú
kľukatiacu sa veselo
po veľkej dlani sveta
Do hlbokého snehu neba
raz navždy vyrúbanej
Najvyšší čas až zajtra
keď zo sna vystúpime
a rovno na dúhu

Posledné komentáre

Posledné články