Poznajme osobnosti

Zmes slovenských ľudových piesní

Usilovná a kreatívna viacmesačná práca ženskej speváckej skupiny a ľudového orchestra Slovenského kultúrneho centra Pavla Jozefa Šafárika z Nového Sadu korunovaná bola ďalším výsledkom. Po tom, ako na začiatku roka vzniklo ich nové CD Na dunajskom moste, speváčky a muzikanti tohto nášho 100-ročného spolku postupne nahrávajú aj videoklipy k tomuto CD. Včera premiérovo predstavili v poradí druhý videoklip. Skupina tentoraz zaspievala slovenské ľudové piesne z Pivnice.

 

Zmes slovenských ľudových piesní

 

 

Dievčenská spevácka skupina SKC P. J. Šafárika z Nového Sadu bola založená v roku 2002. Dnes počíta vyše desať aktívnych členiek. Skupinu najprv nacvičovala Anna Crveniová, potom ju na harmonike sprevádzal a umelecky viedol Janko Zorjan. V nacvičovaní pokračovali Olivera Gabriniová a Katarína Mosnáková Bagľašová a od roku 2015 skupíná pôsobí pod taktovokou Tatiany Jaškovej.

Skupina sa pravidelne zúčastňuje na najväčšom slovenskom festivale v Srbsku, na Folklórnom festivale Tancuj, tancuj... v Hložanoch, kde si niekoľkokrát vyspievala 1. cenu odbornej poroty (2008, 2013, 2019). Šafárikove speváčky vystupujú aj na iných kultúrnych podujatiach, prehliadkach, koncertoch, vernisážach, večierkoch tak doma, ako iv zahraničí. Repertoár Dievčenskej speváckej skupiny obsahuje tematicky rôznorodé slovenské ľudové piesne takmer z celej Vojvodiny. Spolu s Chlapčenskou speváckou skupinou nahrali v roku 2009 CD nosič pod názvom Z našej klenotnice. V roku 2015 dievky nahrali ďalšie cédečko pod názvom Starala sa moja mať.

Z Dievčenskej vyrástla Ženská spevácka skupina, keďže viaceré jej členky už vystupujú pod čepcom. Sprevádza ich ľudový orchester, ktorý viedli súrodenci Leonóra a Juraj Súdiovci, potom Tatiana Jašková a v súčasnosti post vedúceho patri Zlatkovi Klinovskému. V podaní Ženskej speváckej skupiny a orchestra sú na cédečku ľudové piesne z Pivnice, Báčskeho Petrovca, Aradáža, Selenče, Kovačice, ale aj z ostatných slovenských lokalit vo Vojvodine.

O aktivitách SKC P. J. Šafárika sa možno viac dozvedieť z ich webu: http://safarik.org.rs/sk/2021/02/09/nove-cedecko-u-ucty-k-nasmu-jubileu/?fbclid=IwAR04bkiIlbHTdEIpEV4Ynmr8B0nFCAfiqfRTJY6JAF_w3YO69KaMl5KvwfQ

 

kp

 

You have no rights to post comments

urad

Letmo

Mariena Czoczeková-Eichardtová (1892-1972)
...
Vankúšik pod hlavou
budem mať zo žiaľov;
na rakve kvietky –
to budú spomienky.
A plachty z bôľu
skryjú družku svoju.
Boli sme, bôľ a ja,
boli sme druhovia,
spolu sme chodili
cez žitia údolia.

Nebo ma oplače
pokropí ma lejak,
na cintorín odprevadí
studený severák.

(úryvok z básne Môj pohreb)

 

Posledné komentáre

Posledné články