Noc múzeí a Saňa Stvorcová

„Odhaľovaním výtvarnej hodnoty vlasov ako štruktúry nespočetných čiar, čiže ako základných výtvarných prvkov, Saňa Stvorcová tvorí abstraktné obrazy v technike digitálnej tlače. Východiskom druhého cyklu jej obrazov sú staré krojované rodinné fotografie a ich časté podanie v podobe koláže na ručne tkanom plátne s ľudovým ornamentom." Povedal Vladimír Valentík, kurátor včera otvorenej výstavy v Galérii Zuzky Medveďovej v Petrovci akademickej maliarky Sane Stvorcovej z Kovačice.

 

Noc múzeí a Saňa Stvorcová

 

Noc múzeí a Saňa Stvorcová

 

Noc múzeí a Saňa Stvorcová

 

Na úvod vernisáže riaditeľka Múzea vojvodinských Slovákov Anna Séčová Pintírová poznamenala, že to múzeum vzniklo v roku 2012 a ono nadväzuje na múzeum v Petrovci založené v roku 1949. Dodala, že v ňom ochraňujú zo 5000 muzeálnych exponátov a starajú sa aj o najstarší dom v Petrovci z roku 1799, ktorý je pod ochranou štátu. Predstavujúc túto našu významnú kultúrnu ustanovizeň, ktorá zastrešuje aj Galériu Zuzky Medveďovej, Anna Séčová Pintírová zdôraznila, že Noc múzeí, v rámci ktorej usporiadali vernisáž, má za úlohu predstaviť múzeá čo širšiemu kruhu ľudí.

 

Noc múzeí a Saňa Stvorcová

 

Noc múzeí a Saňa Stvorcová

 

Noc múzeí a Saňa Stvorcová

 

Noc múzeí a Saňa Stvorcová

 

Noc múzeí a Saňa Stvorcová

 

V rámci otváracieho programu premietnuté boli aj dva krátke animované filmy Sane Stvorcovej. Prvý film priblížil prvý cyklus obrazov Vlasy a druhý bol venovaný druhej časti expozície a autorka ho pomenovala Retrovizor, čiže Spätné zrkadlo. V tom filme, podobne ako aj v cykle obrazov, sa pohrávala so starými fotografiami a tak ako deti, aj ona osobám dokresľovala vlasy, fúzy, kvety...

 

Noc múzeí a Saňa Stvorcová

 

Noc múzeí a Saňa Stvorcová

 

Akademická maliarka Saňa Stvorcová sa narodila roku 1992 v Pančeve. Základnú školu a gymnázium absolvovala v Kovačici. Štúdium maľby začala v roku 2011 na Akadémii umení v Novom Sade v triede prof. Dragana Matića. Po akadémii v roku 2016 absolvovala dve master štúdiá – kreslenie a maľbu. Verejnosti sa predstavila deviatimi samostatnými a tridsiatimi kolektívnymi výstavami. Od roku 2015 pracuje ako výtvarný pedagóg na Gymnáziu Mihajla Pupina v Kovačici.

Na vernisáži zaspieval Komorný zbor Musica viva pod vedením Marieny Stankovićovej Krivákovej. Výstava Sane Stvorcovej potrvá do 31. mája 2018.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Víťazoslav Hronec

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

 

Posledné komentáre

Posledné články